Kendingez » Ülkeler » Fransa » Paris » Aklımın Yarısını Bıraktığım Şehir.
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 959
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 60

Aklımın Yarısını Bıraktığım Şehir.

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 01-01-1980
|
Yazı Tarihi: 03-02-2009

1980 li yıllarda Paris'e ilk kez geldiğimde çok korkuyordum. Ailesinin biricik kızı Seriban tek başına Paris'e okumaya gidiyordu. Nereden bilecektim ki bu büyülü Paris'e giderken hayatımın en güzel anılarının bu kentte olacağını. İlk kez uçak alçalırken yapmalıyım yapabilirim diye haykırmışım. Uçaktaki herkesin hayretler içinde ve anlamadıkları dille seslenen kıza bakışlarını hatırlıyorum.

Kestane ağaçları ile süslü olan Champs-Elysees'de tutmuştu ailem evimi. Bilirsiniz arkasındaL’arc De Triomphe vardır önünde ise Eyfel Kulesi. Ders çalışırken sıkılınca seyrettim ben Eyfeli.

Evden çıkıp okula giderken Paris'i solumak bile enerji verirdi biz öğrencilere. O dönemde okulda az Türk öğrenci vardı. Olanlarda genelde devlet bursuyla gelen sporcular ve sanatçılardı. Allahım bana öyle bir kabiliyet vermemekle beraber güzel iletişim kurmanın marifetleriyle donatmıştı beni. Herkesin sevgili kızı oldum Paris'te . 6 dolu dolu yıl geçirdim. 6 yılda bitidim. Daha sonra 90 lı yılların sonunda da 6 senem geçti Paris'te.  Paris’in sokaklarında gece yarısında tek başına yürümek keyif veriridi bizlere. Bir yanınıda Seine Ediğer yanınızda Eyfel güzelliği ve büyüyü algılayabiliyormusunuz. Pont-Neuf köprüsünün yanı buluşma noktamızdı bizim.

Türkiye'den para o zaman ayın ilk günleri gelirdi. Ev arkadaşım şimdi medya dünyasının en üst mertebelerine gelmiş bir arkadaşımdı. Bordeoux şarabı alır ve içerdik. Sonraki günler paramız yetmezdi almaya bu güzel şarabı.Paris'te PAris'lileri kızdırmak için ise cafelerde fransızcaya ingilizce cevap verirdik. Fransızlar İngilizce bildikleri halde konuşmazlar. Ben de haşarı kız olarak cafeye gider görevliyi çağırır ve benle fransızca konuşan garsona ingilizce cevap verirdim. buna çok kızarlardı. 

Bazı pazarlar Paris manzarası ile seyretmek için Sacre-Coeur'a giderdik.PArisi'i doya doya seyreder ve sandviçimizi yerdik. Zevke bakın.

Louvre Müzesi artık bizler için sıradan bir yer olmuştu. Okuldaki dersler gereği sık sık müzede geçirirdik vaktimizi. Hele bir keresinde asansörde kalıp müzeyi ayağa kaldırmamız aylarca konuşuldu Paris'te. Ah Paris… Güzel Paris. Öğrenciliğimin geçtiği güzel şehir. Az mı seyrettim seni o dönme dolabın tepe sinden. Az mı yürüdüm gece yarısında bir yanımda Seine nehri diğer yanımda Eyfel kulesi...Pont-Neuf Köprüsü...Seni de çok özledim. Arkadaşlar aslında ben Paris'i ve Paris kokusunu özledim.Çünkü ben aklımın , kalbimin ve kalbimin yarısını Paris'te bıraktım.

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- EYLÜLADA 03-02-2009 11:56:44

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Hatıralar ve öznel duygularınızla dolu Paris anlatınızı keyifle okudum. Çünkü Paris, benim de sevgilimdir. Ancak bu tür anlatı denemeleri, sitenin "Söylemek İstediklerim - Blog" bölümünde yayınlanıyor daha çok. Editörümüz Melis, bu ricada bulunacaktır sanırım.
- CAFEDEPARİS 03-02-2009 11:58:00

Teşekkürler
- mctumer 03-02-2009 12:24:49

sevgili şeriban .öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Yazınız sevgili Eylüladanında dediği gibi anı yazısı olsa da benim değerlendirmem daha çok yaşamışlıkları içeren bir Paris yazısı. Sitede ilk okuduğunuz yazının benim yazım olmasından mutluluk duydum. Diğer arkadaşlarımızın yazılarınıda okuduğunuzda kendinize özgü bir tarz geliştireceğinize inanıyorum. Çünkü bu ilk yazuınız bile sıcak samimi ve pozitif bir paylaşım içeriyor. Tekrar hoşgeldiniz.
- tütü 03-02-2009 12:31:46

Sizin yıllarla yaşadığınız Paris'te ,ben sayılı günlerle yaşadım. Notre Dame'ın arkasındaki parkta Seine nehrine bakan duvarın kenarına oturup ,aşağıdan köprünün altından gelen saksafonun akustiği muhteşem sesini dinlerken, kendime bir söz verdim.Bir gün yine geleceğim, bu duvarın üstünde oturup bir kadeh beyaz şarab içeceğim.Kalbinizin bir kısmı hakeden bir şehirde. Hoşgeldiniz sitemize,Paris'i bucak bucak okuyacağız sizden, değil mi?
- CAFEDEPARİS 03-02-2009 12:45:25

Elbette okuyacaksınız ama önce ders çalışıp benim sizleri okumam gerekiyor.
- cherryblossomgirl 03-02-2009 13:05:42

sevgili cafedeparis sitemize hoşgeldin. ben site editörü melis. eylülada'nın bahsettiği şöyle birşey, gezi yazıları bölümümüzde genelde bir yeri anlatan, bilgi de veren, ama tabii ki kendi dilinizle yaşanmışlık ve deneyimin de hissedildiği yazılar bekliyoruz. bir şehre bir bölgeye ait duygularımızı düşüncelerimizi ise forumlarımızdaki söylemek istediklerim(blog) bölümüne yazıyoruz. fakat bu yazıda bence duyguların ötesinde, paris'in alamet-i farikalarını anlattığı bir yazı olması sebebiyle burada kalabilir. devamını bekliyoruz.
- abidindemir 03-02-2009 13:09:12

Aramıza hoşgeldiniz.Yorumlarınızdan yazınızdaki eksiklikleri farkettiğinizi kendiniz söylediğiniz için bir yorum yapmayacağım. Daha iyi ve iddialı yazılarınızı bekliyorum.
- ayşegül- 03-02-2009 13:15:25

hoşgeldiniz...Bu siteyi takip etmeye başladıktan sonra insanın gezi anlatısı nasıl olmalı diye sorular uçuşmaya başlıyor kafasında.Okudukça bizlerin yaklaşımı da değişerek gelişiyor. Eyfel bahçalerinden serin kokular bekliyoruz sizden... sevgiler.
- enise 03-02-2009 15:05:19

Sevgili Seriban Gezginler dünyasına,İçten ,sıcacık anlatımınla hoşgeldin. Paris'i senin gözünle çok okuyacak, gibiyiz.Hadi bakalım .Ara verme, hemen başla bekliyorum ,güzelim.
- BÜLTER 04-02-2009 17:53:57

Bu başlangıçla bu girişle sizden daha çok paris yazısı çıkar. Hatta bence sadece Paris'i yazın. Böyle yazın, aklınıza geldiği gibi. Çok güzel, çok keyifli Paris yazıları okuyacağımızı düşünüyorum.
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz