» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » Balkanlar gezisi YARDIM GEREK

Balkanlar gezisi YARDIM GEREK

Ramazan bayramından sonra 4 kız balkanlar turu düşünüyoruz ama tecrübemiz olmadığı için nasıl yapsak bilemedik. Trenle düşündük ama burda tren hakkındaki yazıları okuyunca vazeçer gibi olduk. Şöyleki öğrenci olduğumuzdan en uygun tatil arıyoruz, araba kiralama olabilir, gece hayatı olmayacak ve birde bulgaristana haricinde nereyi önerirseniz gideriz. Bize bir yol rotası çizerseniz birde otobüs araba kiralama vs ortalama fiyatlarıyla yazarsanız ne kadar memnun olurum.
zlha
24-07-2012
Balkanlar gezisi YARDIM GEREK
Ramazan bayramından sonra 4 kız balkanlar turu düşünüyoruz ama tecrübemiz olmadığı için nasıl yapsak bilemedik. Trenle düşündük ama burda tren hakkındaki yazıları okuyunca vazeçer gibi olduk. Şöyleki öğrenci olduğumuzdan en uygun tatil arıyoruz, araba kiralama olabilir, gece hayatı olmayacak ve birde bulgaristana haricinde nereyi önerirseniz gideriz. Bize bir yol rotası çizerseniz birde otobüs araba kiralama vs ortalama fiyatlarıyla yazarsanız ne kadar memnun olurum.
gezmen
24-07-2012
Merhaba, planladığınız gezi süresi ve bütçenizi paylaşırsanız uygun bir rota bulunabilir.
bora arasan
24-07-2012
Neden Bulgaristan hariç? Bulgaristan girişlerinde gerçek anlamda problem yaşayan benim ve ben bile halen Bulgaristanı gezilebilir bir ülke statüsünde tutuyorum.
dtmete
25-07-2012
Merhaba; Haftasonu balkanlar gezisine çıkacak olanlardan birisi de benim. 2 aile gezmeyi planladık. 4 kişiyiz toplamda. çocuklar yok. Üsküp gidiş dönüş bişetimizi aldık. pazar gidiş , pazar dönüş. 7 günümüz var ve ne kadar çok yer gezebilirsek o kadar iyi. benim kendimce rotam şu şekilde. Oraları bile siz değerli arkadaşlardan ricam, rotamın eksik ve kötü yanlarını, karşılaşabileceğim muhtemelk sıkıntıları bana söylemeleri. eşlerimizle gideceğimizden güvenlik çok çok önemli , riske veya heyecana gerek yok. Uzatmadan kafamdaki rota şu: Üsküpten araç kiralıyoruz. ( firma önerisi olan belirtirse sevinirim.) ilk gece üsküpte kalış.( yada kalmayalım mı? şehir şantiye yazmuışlar :-)) 2. gün belgrad. (sabah araçla yola çıkıp geceleme şehirde) 3.gün saraybosna ve/veya mostar(hangisinde kalmak mantıklı önerilerinizi bekliyorum) 4. gün split istiyorum ben ama yolu çok mu uzatırız. Veya dubrownik. sizin önerilerinize göre belirleyeceğim. split olursa kalışımız, oradan dönüşte dubrowniği 3-4 saat gezebileceğiz. yeterli mi? 5.gün kotor veya budva veya bar???? 6.gün tiran 7.gün ohri... ve 8.gün sabah ohriden üsküpe geliş, araç teslimi ve dönüş uçağı... ne dersiniz? çok mu uzun, yeterli mi? sizce??? önerilerinizi bekliyorum, tesekkürler....
gezmen
25-07-2012
Hocam, Üsküp'te en uygun fiyatla araç kiralamayı AVIS'ten yapabilirsiniz.Bu hafta sonu yola çıkacaksanız,araştırma ve rezervasyonlar için biraz geç kalmış durumdasınız. Araç kiralama için http://skp.airports.com.mk/Default.aspx?ItemID=385 linkinde bulunna firmalar ile görüşüp, pazarlık etmenizi ve geleceğiniz gün için aracınızı hazır etmelerini sağlayın. En önemli hususu!! Makedonya dışına çıkacağınızı belirtin,ek ücret ile yurtdışı çıkış sigortası yapılıyor ve belge veriyorlar. Aksi takdirde sınırdan çıkmazssınız.  Karadağ içinde araca pul yapıştırılması gerekiyor,kiraladığınız firmaya sorunuz,yok ise karadağ sınırını geçince alabilirsiniz. 2000 Km civarında araç kullanacaksınız. Rotanız 7 gün için hayli uzun. Konaklayacağınız lokasyonları önceden rezerve etmenizi öneririm, yüksek sezonda yer bulamama ve konaklayacak yer aramak sinirlerinizi yıpratıp,sizleri birbirinize düşürebilir dikkat.
7. Gün Tiran üzerinden,Tekrar Ohri'yi dolaşmanıza gerek yok. Karadağdan girdikten sonra İşkodra'yı çıkıp Kukes istikametine duble otoban yolu takip ederek Kosova üzerinden Üsküp'e geçiş yapabilirsiniz.   7. gunun gecesi Üsküp'te geceleyip, Ertesi gün Öğlen uçak saatine kadar Son güne bırakılan Üsküp'ü gezebilirsiniz.
merakles
25-07-2012
Güncel not : 1- Artık Karadağ da cama yapışacak pul alma olayı kalkmış. 2- Kosova ya girişte herhangi bir ücret ödenmiyor. 3- Tiran da kalmaya gerek yok. 1 saat ana hatları ile gezmeye yeter de artar bile.
merakles
25-07-2012
Avis bu sene bize yurt dışı çıkış için izin verilmediğini söyledi. Bu nedenle Europcar dan kiraladık. www.europcar.com
bora arasan
25-07-2012
İlk gün Üsküptü kalın, enerji depolarsınız. İkinci gün Belgrad mantıklı. Novi Sad daha da ucuzdur seçim size kalmış. Üçüncü gün Saraybosnada kalın, Mostarda inanın köprü dışında birşey yok. (detay isteyene detay da veririm ama genel bir turist anlayışı için kastediyorum) 4.gün Split kuzeydedir ve çokta birşey yoktur. Çok çok daha iyisini Novi sadda ve belgradda görmüş olacaksınız; sabah Mostar, Poçitel yapıp Dubrovniğe geçin. Şahsi görüşüm Dubrovnik 'in gereğinden fazla şişirildiği şeklindedir. Surlarda dolanın. Sokaklarda gezin. 5-6 saat yeter. Ya Cavtat yada üşenmeden inin Karadağa Herseg Novide kalın. Gün 5. Altınızda araba var. Herseg Novi den başlayın. Bölgedeki en kanlı savaşları orada yapmışız. Demekki var birşey. Perast, Kotor yapın oradan Budvaya geçin (Bana kalsa Kotorda kalırım) Gün 6 -Bara göz atın, İşkodrayı gezin. İşkodra son kaledir ve orada Türklerin geziyor olması Arnavutların burnunu sürtmek için birebirdir. Hızla Tirana geçin. 1 hadi hadi 2 saat yeter. Gece geç saatlerde Struga yada Ohride gidin. Gün 7 - Ohridde dinlenin...
NEŞE
25-07-2012
Sevgili Merakles,AVİS de yeni bir durum mu var ?Anlayamadım yurt dışı çıkış iznini doğrusu ...Biz Münih den AVİS den aldık arabayı ve 2 hafta kiraladık,hiç sorun olmadı...Lütfen bir açıklama....Çok teşekküler...
merakles
25-07-2012
Sevgili Neşe Hocam, ilk önce Makedonya Avis ile yazıştık bize 650 € civarı bir fiyat verdiler ve 30 € daha verirsek , Makedonya dışına çıkabileceğimizi söylediler. Sonra aynı araç için , Makedonya dan teslim almak üzere www.avis.com.tr den 550 € civarı fiyat aldık. Bunun üzerine tekrar Makedonya Avis ile yazıştık, arabayı Türkiye Avis den kiralayıp geleceğimizi , bir sorun çıkıp çıkmayacağını sorduk. 1 ay önce bize Makedonya dışına çıkabilirsiniz diyen şirket bu sefer çıkamazsınız dedi. Eski maillerini kendilerine gönderdiğimizde 2012 yılı Temmuz itibariyle sigorta da bir sorun olduğunu ve ülke dışına çıkamayacağımızı bildirdiler. Artık bu gerçekten doğru mu idi, yoksa Türkiye den daha ucuz fiyat aldığımız için mi böyle yaptılar bilemiyorum. Ama adamlarla inatlaşıp orada mağdur duruma düşmemek için biz de Europcar dan kiraladık.Selamlar ve sevgilerimle.
NEŞE
26-07-2012
Sevgili Merakles doktorum,durum anlaşıldı çok teşekkürler..Biz 1998 den beri Türkiye AVİS den rezervasyon yaptırıp,orada teslim alıyoruz,ama tabii bu tip ülkelere gitmediğimiz için bir sorun oluşmadı..Yalnız Avis bu yıl "CALL CENTER"denilen münasebetsiz telefonla bu işlemi yapmak istedi,ben de reddettim,karşıkarşıya konuşmak herzaman başka oluyor,sonunda ,Küçükyalıdaki AVİS de eski yıllardan tanıdığımız Berrak hn. ile görüştük,shop-miles ve sadık müşteri indirimi derken % 30 a yakın bir indirim oldu,en alt kategori değil,bir üst modeli 380 € olarak 2 hafta kiraladık....Çok sevgiler...
NEŞE
26-07-2012
Özürlerimle eklemeliyim...İstanbul daki Berrak hn,orada bu indirimi kabul etmezler diye zarfımızın içine gereken indirim kuponlarını ekledi ve gerekçeyi sağlam tuttu..Bir de "upgrade" kuponu koyunca ,ödediğimiz paraya iki üst model almış olduk..
dtmete
26-07-2012
Arkadaşlar, ben spontan bir gezi olsun diye turlara rezervasyon yapmadım. otel rezervasyonuda yapmadım. sadece mida rent a car diye bir firma ile yazıstım, aracımızı ayırmıslardı ki, rotayı bir sorayım dedim. hani ne derler, oradan gitme suradan git falan diye önerielrini alıp yol durumunu arastırmak için.... adamlar rotayı söyleyince , kusura bakmayın arac veremıyoruz, yolunuz cok uzun vs dediler. Tekrar sordum ki, adamların sırbistan ve kosovada gecen sene 2 aracları çalınmıs. oralara gideriz diye vermekten vazgectiler, sadece makedonya içine veririz dediler. cidden güvenlik nerelertde sorun??? bir de bizim ehliyet geçerli mi? bir soru daha, affınıza sıgınıyorum, yurtdısı çıkış sigortası vs. extra ne belge lazım, bizde su an pasaportlar ve kimliklerden başka bişey yok? nerede yaptırabiliriz??? cevaplarınızı bekliyorum , tesekkürler........
gezmen
26-07-2012
Bizim Ehliyet geçerli, hatta ben tüm balkanları ehliyetimi evde unuttuğumdan bir defasında ehliyetsiz gezidim.  Karadağ'da radar kontrolu çok olur, hız limitlerine uyun. Arnavutluk'ta da sürücülere dikkat edin. Yurtdışı çıkışında sigorta yapmanızızı kesinlikle öneririm. İnsanın başına ne geleceği belli olmuyor, adam başı 15-20 TL tutarında. Güvenlikle ilgili söyleyebileceğim,kesinlikle siyaset konuşmayın,kimin ne olduğu belli olmuyor, hassas noktalar dokunma ihtimaliniz yüksek. Balakan ülkelerinde bugüne kadar hırsızlık olayını ne duydum ne gördüm. İtalya'da ve İspanya'da bu tip olaylar daha çok oluyor. Spontane bir gezi kesinlikle önermiyorum, konaklayacağınız yerleri önceden rezerve etmek şart. Tekrar ediyorum,kalacak yer aramak yıpratıcı ve sinir bozucu bir durum olabilir, tecrübe ile sabit.
merakles
26-07-2012
Gezmen e katılıyorum. Hırvatistan da radara girdik. 45 € ceza ödedik. Polis ehliyet sormadı, sadece sürücünün pasaportunu aldı, parayı verdik, makbuzu aldık. Balkanlardan yeni gelmiş biri olarak güvenlikle ilgili bir sorun yaşamadık. Hırvatların Türkleri sevmediği fikrine katılmıyorum. Fanatikler olabilir ama genelde bir sorun yok. Yer ayırtmak bence de önemli. Ohrid için Fuat Amca nın pansiyonu ve Kotor için Apartment Tianis kesinlikle önerilir.
dtmete
26-07-2012
Güvenlikle ilgili sorun yok denilebilir o halde. Çok oluyorum gibi geliyor ama oruclu kafayla bazı seyler sonradan aklıma gelıyor, kusura bakmayın. ortamı chat ortamına da donusturmek istemem ama, böyle parça parça birkaç soru daha sorsam aklıma geldıkce,  ayıp etmiş olur muyum???

rotamızı ben ısrarla belgraddan gecirmek istiyorum, turumuza dahil olan şehirler içinde, dubrovnikten sonra 2. en gelişmiş avrupa şehri olarak dusunuyorum cunku belgradı. veya gidebilirsek split olabilir belki modern bir şehir. belgrad üsküp arası nişten geçen yol, 448 km. acaba biz öğlen iner inmez, araç kiralayıp direkt belgrada hareket etsek sizce nasıl olur?  448 km lik yolu 6 saatten aşağı alamayız gibi geliyor??? sizce yol nasıl ve kaç saat surer? geceye kalsak sırbistan güvenli mi?

2. sorumda, ilk gun belgradda konaklasak gece varıp, ertesi gün aksama kadar gezip saraybosnaya geçsek...

belgrad saraybosna yolu nasıldır? 200 km. bir yol ama sanırım orasıda 3,5 saatten aşağı surmez, ne dersiniz???
bora arasan
26-07-2012
Dubrovnik? Modern? Dubrovnik sadece iyi pazarlanmış bir yerleşimdir. İlk defa yurtdışına ucuz turlarla çıkan insanlar için mükemmel olabilir. Daha mükemmel bir yer için kuzeye Zadar 'a gidin... Üsküpten gece otobüsle Belgrada geçin. 6 saatten az uzun çeker. Belgrad -Saraybosna planınız iyi ama gece otobüsü ile geçin. Geçişi içtolni sarajevo diye yapın. Hem daha ucuz olur hem bosna içindeki sırp cumhuriyetini de görmüş olursunuz. Güvenlik sorunu pek yoktur ama bu birazda size bağlıdır. Kimseyle politika konuşmayın. Türkçe konuşan herkes Türk değildir bunu bilip konuşun. Balkanlarda kimse kimseyi sevmez, kimseyi barıştırabilecek durumda değilsiniz.Sadece seyredin ve gezin
dtmete
26-07-2012
Bora bey, biz otobusle değil, araç kiralayarak turlamak niyetindeyiz. google mapta, belgrad saraybosna arasına rota çizemiyor. sanırım bu arası 200 km kadar. navigasyonumu götüreceğim, haritasını güncelleyip. sanırım bize yardımcı olur, ne dersiniz??? araçla üsküp-belgrad arası kaç saat sürer? yolda niş diye bir şehir var sanırım, başka buyuk yerleşim veya gezilecek yer varmı???
NEŞE
26-07-2012
Rota çizmek ve hesaplamak konusunda ben "Via Michelin "den çok memnunum,lütfen bir de orayı denermisiniz,çok kolay ,ben bile yapabiliyorum....Sevgiler...kolaylıklar....
NEŞE
26-07-2012
Ben sizin için bir hesaplama yaptım, (via michelin)  Belgrad-Sarajevo arası 305 km... ve 4 saat 20 dk.sürüyor,31 € benzin yakarsınız diyor...
dtmete
27-07-2012
Neşe hanım, tesekkürler... Ben de google maptan yaptıgım hesaplamaları şimdi via michelinden kontrol ettim. bayagı farklar olustu, dediğiniz gibi mesela, belgrad saraybosna mesafesi 100 km uzadı :-) saraybosna -split arası uzadı ... zaman daralıyor, 3 gun sonra gidiyoruz. ilk yurtdısı seyahati olunca insan hazırlıksız hiçbirşeye yakalanmak istemiyor. allahtan arkadaslar daha önce dubrovniği falan gezmiş kişiler. Şimdilik aklımdaki soru, pazar gunu üsküpte havaalanında rent a carlar açık olur mu? müsait araçları var mıdır? kiralamada sorun yasar mıyız??? ve araç bulursak, sanırım direkt belgrad yapmak ve üsküp şsehir merkezini son gune bırakmak mantıklı gibi... saygılar........
dtmete
27-07-2012
Mesajlarımı görememiştim. sayfanın altındaki 2. sayfaya tıklarsan açılmıyor ama üstte yer alan 2 butonu diğer sayfaya geçti.

Neşe hanım, bora bey, gezmen bey, yanıtlarınızı beklıyorum...
NEŞE
27-07-2012
Üsküp havaalanını bilmem ama diğer bütün havaalanlarında rent a car şirketleri açıktır...Ben olsam ne yaparım,üç tane adı sanı belli rent a car şirketinin sitesine girip,üsküp havaalanından araba kiralamaya girerim ve böylece açık olduğu saatlar çıkar ortaya,ben sizin için belki bir araştırma yapabilirim...En basit modeli kiralarsınız,teslim alırken her yerini bizzat kontrol edin,vuruk,çizik varsa gösterin,yoksa üzerinize kalır,teslimde iyice bakıyorlar ve müthiş bir ceza uyguluyorlar.Roma dan aldığımız ve Sorrento da daracık bir sokakta tamponu çizdiğimiz arabaya 360 € ceza ödedik...
NEŞE
27-07-2012
Sizin için şimdi araştırdım,AVİS  e baktım..Üsküp,Büyük iskender havaalanında 8 tane rent a car var,sakın uyduruk,adı bilinmeyen bir şirketten,biraz daha ucuz diye kiralamayın...Araba skoda-fabia ve 7 gün kiralama ,pazar alıyorsunuz,cumartesi teslim ediyorsunuz,herşey dahil,327 € çıkıyor,belki orada yerel indirim olabilir,buradan ayırtsaydınız daha ucuz olacaktı,biz 1998 den beri buradan ayırtıp,orada teslim alıyoruz,daha ucuz oluyor.Sabah 9.00-akşam 22.00 arası açık pazar da,merak etmeyin...Çoook sevgiler...Yarın AVİS-İstanbul açıksa veya call center numarasından hemen sorun bakalım ne fiyat verecekler,belki de hemen buradan hallolur işiniz...İnternetten Avis-türkiye girin,call center no sunu öğrenin hemen,belki gece bile hallolur...
NEŞE
27-07-2012
Arabayı kullanacak arkadaşınız 25 yaşın üzerinde olsun,bazı firmalar yaş küçük olunca extra ücret alıyor..
denizyavas
29-07-2012
3 - 16 Temmuz 2012 günleri arasında İstanbuldan başlayıp Yunanistan (Gümilcine - Selanik) -Makedonya (Bitola-Ohrid) - Arnavutluk (Tiran) - Karadağ (Podgorica- Budva-Kotor ) - Hırvatistan (Dubrovnik ) -Bosna Hersek (Mostar - Saraybosna - Srebrenitsa) - Sırbistan (Belgrad-Niş) - Kosova (Priştine - Prizren) - Makedonya (Üsküp) - Bulgaristan (Sofya) güzergahında kendi arabamla eşim ve 9 ile 11 yaşlarında 2 çocuğunla 13 gece lik bir gezi yaptım. Gezi sırasında motel - hotel - apart - çadır konaklamaları yaptık. Yaklaşık 4000 km .Bu güzergah ile ilgili her türlü yardımlara hazırım. İsteyenler bu gezilerle ilgili facebook adresimde resimleri görebilir..Adım Deniz Yavaş İstanbul Bahçelievler Erkan Avcı Endüstri Meslek Lisesinde Elektrik Öğretmeniyim.
NEŞE
29-07-2012

Hocam harika olmuş,anı ve deneyimlerinizi Binrota da da paylaşmanızı diliyorum,son günlerde sitemizde Balkan fırtınası esiyor...

dtmete
15-08-2012
Arkadaşlar,

üsküp havaalanından opel antara 2,2 cdti 4*4 kiraladık. iner inmez ve belgrada dogru yola çıktık.

1. gece belgrad
2.gece zagreb
3.gece split
4.gece saraybosna
5.gece dubrovnik
6.gece ohri
7.gece üsküp


şeklinde 2700 km. lik rotada gezip, 8.günün akşamına antalya havaalnına indik sağ selamet çok şükür.

Sınır geçişleri konusunda, sadece karadağda bekletildik. yani sıra çoktu. adamlar beğenmediklerini  arıyorlar bilerek.

Onun dışında sınır sorunumuz olmadı. en pahalı mazot hırvatistanda, en ucuzu bosna ve makedonyada.

Otellere 2 kişi en yüksek parayı zagrepte 48 euro olarak, ve en ucuz parayı ohrid ve üsküpte 22 euro olarak verdik ortalama.

Karadağdan arnavutluğa girdiğinizde sadece karadağdan çıkış yapıyorsunuz, arnavutlugun girişi bile yok yani, sınır gümrük kontrol yok. pasaportta arnavutluk mührü de yok :-) çok sefiller, dilenciler, toz-toprak içinde yollar, kazalar... vs. biz baya ilerlemişiz ülkecek anlaşılan ....


Kısaca 29 temmuz- 05 ağustos arasında 7 gecelik turumuz böyle geçti. gitmeden yardımcı olan herkese teşekkürler...

Gidecek olanlar olursa gördüğüm kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım...


saygılarımla...


NEŞE
15-08-2012
Hoşgeldiniz...Kazasız belasız güzel gezmişsiniz,yazılarınızı bekliyoruz,deneyimlerinizi Binrota da paylaşın...Darısı nice güzel gezilere !
arkutbay
15-08-2012
Hoşgeldiniz , bize de yazılarla bir tur yaptırırsanız seviniriz . Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun gördüklerinizi anlatın :)
hgtk
03-06-2014
arkadaşlar biz 3 arkadaş 1 hafta belgrad gidiş dönüşlü balkan turu yapmak istiyoruz. saraybosna,mostar,ohrid,üsküp,podgorica,kotor ve budva görmeyi planladığımız yerler. yol rotamız nasıl olmalı?
bora arasan
04-06-2014
selam oldukça sıkışık bir tur olacak ama genede hesaplayalım. 1.gün belgradda gezersiniz. konaklama belgrad. 2.gün novi sad yapın gece treni ile üsküpe geçin. 3.gün sabah erken saatlerde üsküptesiniz. çok oyalanmadan ohrid. ohridde kalırsınız. 4.gün. ohrid manastır yapar ohridde kalırsınız. 5.gün erkenden üsküp yapar şehri dolaşır gece otobüsü ile budva yada kotor yaparsınız. 6.gün kotor ve budva bir günde biter. Budvadan saraybosnaya ama lukovicaya otobüs var. kotor ve budvada deniz derindir bilginize. 7.gün sabahın köründe 5-6 gibi saraybosnadasınız. Şehrin fazla bir numarası yok. Kısa sürede bitirirsiniz. öğleyin mostara geçin. Mostarda da ana mekan köprüdür. Ucuza taksi tutup poticel ve tekkeye geçersiniz. Gece 9 da mostardan belgrada otobüs var. sabah 6-7 gibi belgraddasınız.