Kendingez » Ülkeler » Slovenya » Bled » Bled / Çıplak gölde 3 gece
25057
Gezdiği Yerler:Önemli olan niteliktir .
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 2373
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 178

Bled / Çıplak gölde 3 gece

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 18-04-2012
|
Yazı Tarihi: 27-04-2012

Bu kez yolumuz Slovenya'ya düştü . Slovenya , bizim Trakya'dan biraz ufak yüzölçümü ve 2 milyonu azıcık geçen nüfusu ile - hani butik otel derler ya- bir butik ülke görünümde . % 58'i ormanlarla kaplı , 27000 kilometreye yakın su yolları ile tam bir orman ve su cenneti . Nüfusun azlığını her yerde hissediyorsunuz . Turizme doymuş ülkelerin tam aksine hizmet sektöründe turistlere karşı ilgililer çünkü turizm ülkeleri için büyük bir maddi kaynak oluşturmuş . Sokaklar , lokantalar -özellikle tuvaletler- tertemiz .

Ülkenin kuzeyi Alp dağları ve ormanlarla kaplı . Görme imkanını bulduğumuz Triglav Ulusal Parkı da bu bölgede bulunuyor . Burada daha çok kış sporları ve doğa turizmi üzerinde yoğunlaşılmış . Akdeniz'e açılan 47 kilometrelik kısa sahilinde ise - bölgeye Sloven İstria'sı deniyor ve başka bir yazıda anlatmaya çalışacağım- deniz , bisiklet ve doğa yürüyüşü turizmini geliştirmişler . Kaldığımız otelde sabahın erken saatlerinde birçok insanın özel kıyafetlerle guruplar halinde yürüyüşe çıktığına veya bisiklete bindiğine tanık olduk . Kıyılar kumsal değil , yürüyüş yollarından denize merdivenler indirilmiş . Gördüğüm kadarıyla her yerden denize girilebiliyor .Slovenya'da geçirdiğimiz beş gecenin üçünde Bled Gölü'nün kenarında konakladık . Günlerimiz genellikle kapalı veya yağmurlu bir havada geçti . Ama doğa , bizlere bu havada daha farklı güzelliklerini sundu . Güneş az da olsa zaman zaman yüzünü gösterdiğinde gölün etrafındaki zümrüt yeşili ormandan bulutlar göğe doğru yükseliyor sonra hava tekrar kapanıyordu . İnanılmaz güzel bir manzaraydı .Bled Gölü , başkent Ljubljana'ya 55 kilometre , havaalanına 35 kilometre uzaklıkta ; Slovenya'nın kuzeybatı ucunda Julian Alplerinin eteğinde bir buzul gölü . Bir doğa harikası . Yaklaşık 1.45 kilometrekare büyüklüğünde , denizden yüksekliği 475 metre , maksimum derinliği ise 30.6 metre .Gölün ortasında küçük bir ada ve ada üzerinde eski bir pagan tapınağının yerine kurulmuş St. Maria Kilisesi var . Kilise 15. yüzyıla tarihleniyor .Hikayeye göre yeni evlenen erkekler adadaki kiliseye çıkan 99 merdiveni eşlerini kucaklarından düşürmeden tamamlayabilirlerse mutlu bir evlilikleri olurmuş .Kilisedeki çanı çalanların ise dilekleri kabul oluyormuş . Ancak çan çalmak 3 Euro . Çan kulesi 52 metre yüksekliğindeymiş .Adaya nasıl gidebiliriz ? Biz gurup olduğumuz için elektrikli bir tekne ile gittik . Ama buranın özelliği pletna denilen tekneler ile gitmek .


Göl kıyısında pletnalar

Bu tekneler gölün etrafında 3 ayrı noktadan kalkıyorlar . Kişi başı 12 Euro'ya adaya götürüp yarım saat bekleyip tekrar kıyıya getiriyorlar . Yaklaşık 1,5 saat sürüyor . Pletnaların sürücüleri gondol sürücüleri gibi ayakta duruyorlar ama kürekleri iki tane .Adaya gitmenizi tavsiye ederim . Gölü farklı bir açıdan görmenizi sağlıyor .


Adanın merdivenleri


Kilisenin çan kulesi

Gölün kıyısında göl yüzeyinden 140 metre yükseklikte , sarp bir kayalığın üzerinde Bled Kalesi bulunuyor .


Bled Kalesi

Kale romanesk tarzda surlarla çevrili . İçinde kalenin tarihini ve bölgenin jeolojik yapısını anlatan bir müze var ( Bölgede bulunan bir köpekbalığı dişi de görülebilir ) Lokantası ve hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor .


Bled Kalesi

Kalenin terasının manzarası çok güzel .Bled gölünün kuzey kıyısında kayıkhaneler göze çarpıyor . Göl şamandıralar ile kulvarlara ayrılmış ve kürekçiler idman yapıyorlar . Öğrendiğimize göre 2011 Dünya Kürek Şampiyonası Bled Gölünde yapılmış .Bir hatırlatma : Gölde yüzmek yasak .Gölün etrafındaki yerleşim daha çok doğu kıyısında . Küçük bir kasaba görünümünde . Şirin bir kilisesi var .Kasabadaki otobüs terminalinden saatbaşı Ljubljana'ya otobüs kalkıyor . Direkt tren hattı yok ama yakınlarda bir yerleşim yerine tren ile gelinip birkaç Euro'ya Bled kasabasına ulaşılabiliyormuş .

Herşey güzel de bu kasabada nerede yemek yiyelim ? Sizin için korkunç zahmetlere katlanarak lokantaları bir bir araştırdım . Gördüğüm kadarıyla tüm lokantalar belli bir düzeyin altına düşmüyorlar . Size akşam yemekleri için 3 lokanta önereceğim . Hepsinde ev yapımı şarap var . Şişe yerine tercih ederseniz daha ekonomik oluyor . Genelde litresi 10 Euro'nun altında . Yarım litre veye kadeh olarak ta veriliyor . Tabaklar büyük ve doyurucu . İçki dahil akşam yemeklerinde iki kişi 40 Euro'nun üzerine çıkamadık .

Lokantaların ilki Osteria Peglez'n ( Cesta svobode 19a ) . Bled lokantaları içinde en fazla önerilenlerinden . Diğerlerine göre daha kalabalık ama daha hesaplı .


Osteria Peglez'n


Osteria Peglez'n


Osteria Peglez'n

İkinci lokantamız Vila Ajda ( Cesta svobode 27 ) . Yemek sonrası likör ikramı var . Hanımlara da gül veriyorlar .


Vila Ajda


Vila Ajda


Vila Ajda'dan göl manzarası


Vila Ajda

Üçüncü tercih Okarina ( Ljubljanska 8 ) . Çok şık bir mekan . Paul McCartney burada yemek yemiş . Burada da yemek öncesi ikram var . Son zamanlarda yediğim en güzel deniz ürünlü makarnayı burada yedim ( Deniz ürünleri de kabuklarından ayrılmıştı )


Okarina


Okarina

Piza sevenlere önerim Pizzeria Rustika ( Riklijeva Cesta 13 ). Odun fırınında dev boyutlu harika pizalar yapıyorlar .


Pizzeria Rustika


Pizzeria Rustika

Gril sevenler için -ben gitmedim ama çok önerilenler listesinde- Gostilna Union Bled ( Ljubljanska 9 ) öneriliyor .

Yemekten sonra prosimo raçun ( hesap lütfen ) , hesaptan sonra da obdriji drobij (üstü kalsın) diyoruz ve otelimize doğru yola koyuluyoruz .

Sevgilerimle...


 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- NEŞE 27-04-2012 23:56:54

Sevgili Doktor,çok güzel bir bölgeyi geziyoruz sizinle...Bir kış günü karlar içinde ziyaret etmiştim bu gölü ve yılbaşı kartları gibi pırıl pırıl parlayan manzara şahaneydi...Yemek için tavsiye ettiğiniz Vila Ajda nın pansiyon bölümü de var anladığım kadarı ile,bir daha gidersem orada kalmalıyım....Çok teşekkürler...
- arkutbay 28-04-2012 10:39:51

Neşe Hocam , haklısınız . Vila Ajda'nın üst katı pansiyon-motel gibi . Konumu muhteşem . Benim de aklımda kaldı .
- NEŞE 30-04-2012 12:22:18

Sevgili Doktor,vila Ajda da 4 kişilik bir daire ,kahvaltı dahil 110 € fiyat buldum...aile başı 55 e gelir..fevkaladenin fevkinde....
- arkutbay 30-04-2012 12:52:45

Neşe Hocam , gerçekten çok uygunmuş . Ucuz bir uçak biletiyle Abant Gölünden bile çok daha ucuza gelir .
- enisnuhoglu 03-05-2012 12:16:45

hocam nefıs bır manzara ,nefis yemekler,nefis bir gezi ve harika anlatım.teşekkur ederız.gıtmıs kadar olduk.
- arkutbay 03-05-2012 13:45:37

Teşekkür ederim Enis Arkadaşım . Slovenya'yı küçük küçük anlatmaya devam edeceğim . Bugün de İstria bölgesini ekledim .
- karablacksea 04-05-2012 15:17:41

böyle yerler hep film stüdyolarında olur gibi geliyordu. demek gerçekten varmış. harika.
- kazo68 10-06-2012 12:55:49

hocam nedesem bilmemki yorumsuz
- maliho 12-06-2012 10:51:59

Harika fotoğraflar, akıcı bir yazı. Teşekkürler..
- arkutbay 12-06-2012 12:20:31

Sevgili kazo68 , karablacksea ve maliho , güzel yorumlarınız için teşekkür ederim .
- peregrino 12-06-2012 20:51:58

Gerçekten müthiş bir anlatım, insan kendini gitmiş gibi hissediyor. Hiç böyle bir yer olacağını düşünmediğim bir yere içimde gitme isteği sağladığınız için teşekkürler. Resimler de bir harika. Tebrikler, teşekkürler.
- arkutbay 13-06-2012 11:46:43

Teşekkür ederim peregrino . Mutlaka görün derim . Slovanya mükemmel bir yer .
- gezi-yurla 27-11-2012 15:42:39

Harika bir yeri, çok güzel fotoğraflamış ve anlatmışsınız, teşekkürler...
- enisnuhoglu 21-02-2017 13:27:17

hocammmm,nısan´ küçük Emir le 2.bled gezimiz var:)
- arkutbay 23-02-2017 08:38:15

Baharda tadından yenmez oralar . İyi eğlenceler Enis arkadaşım
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz