» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » Estonya - Finlandiya feribot geçişi

Estonya - Finlandiya feribot geçişi

Herkese selamlar,

Estonya ile Finlandiya arasını günübirlik geçip döneceğim.

Fakat bu geçiş sırasında vize kontrolü var mı? Pasaporta sadece bakıyorlar mı yoksa kaşeleme var mı? (Hem çıkış hem de giriş olarak)
bora arasan
27-07-2012
Estonya - Finlandiya feribot geçişi
Herkese selamlar,

Estonya ile Finlandiya arasını günübirlik geçip döneceğim.

Fakat bu geçiş sırasında vize kontrolü var mı? Pasaporta sadece bakıyorlar mı yoksa kaşeleme var mı? (Hem çıkış hem de giriş olarak)
arkutbay
27-07-2012
Bora Arkadaşım , Helsinki-Tallinn feribot ile geçişi söylüyorum . Kaşeleme kesinlikle yok . Salondan uçağa geçer gibi küçük bir bakış var sadece . Zaten feribotla geçersen göreceksin . Yüzlerce insan upuzun koridorlarda paldır küldür gemiye doğru koşturuyorsunuz . Çıkışta ise yanlış hatırlamıyorsam hiçbir şey yok .
bora arasan
27-07-2012
Teşekkürler hocam...
arkutbay
27-07-2012
Bora Arkadaşım , nasıl bir rota yaptın , kesinleşti mi ? Anladığım kadarıyla Helsinki de kalmayıp gezip dönmeyi düşünüyorsun .
bora arasan
27-07-2012
Rota aslında Aralık ayında kesinleşmişti ama Rusya vizesi yüzünden gol yemiş güncelleme yapma durumunda kalmıştık. Hocam, sizin de dediğiniz gibi bir günden fazlasını Helsinkiye harcamak bana da israf gibi göründü :) Rigaya uçuyorum. Ertesi gün Parnuda yüzüp Tallin'e geçiyorum. Sonrasında Helsinkiye bir göz atıp ertesi gün Tallinn 'in altını üstünü tam gün getirmek üzere dönüyorum. Sonrasında tekrar Riga ama bu kez tamamen Riga için. Sonrasında Sigulda ve Cesis yapıp ertesi gün litvanyaya geçiyorum. Litvanyada ilk gün Trakay. Sonrasında Vilnius düşük bir ihtimalle Kaunas oalcak rotada. Varşovayı ve Krakow 'u da aradan çıkarıp epeyce uzun bir yolculuk ile vilnius üzerinden Riga oradan da ailecek kendimizi ödüllendirmek üzere Jurmala yapıp ülkeye döneceğiz.
arkutbay
27-07-2012
Mükemmel bir plan olmuş . Cesis'te bir Türk şehitliği olduğunu duymuştum . Dilerim görme olanağınız olur da paylaşırsın .
bora arasan
28-07-2012
Planlarıma göre Cesisteki ve Krakowdaki şehitliklere uğruyor olacağım.
arkutbay
28-07-2012
Tallinn'de turistik bir rotadır ama vaktin olursa , Tallinn'in iyice tozu atıldıktan sonra roca al mare'yi de tavsiye ederim . Estonya'nın dört bir yanından getirdikleri tarihi evleri yap-boz tarzında aynen inşa ettikleri güzel bir alan .
NEŞE
29-07-2012

Varşova ve Krakov için ilginç ve benim görmediğim neler var çantanda sevgili Bora ?Gdansk civarından trenle güneye inerek Varşova,Krakov ve oradanda Tatra lardaki meşhur Zakopane  ye gitmiştim.Senin araştırmacı ruhun kimbilir neler keşfedecek ?Merakla bekliyorum..

bora arasan
29-07-2012
Selamlar, Hocam, bizim Tallinn seferinin kaderini Parnu belirleyecek. Parnuda yüzemez beğenemezsek Tallinn de zaman harcayacağız. Ama planımda Mare yok. Onu peşin söyleyeyim. Neşe Hnm, Varşovada getto ve kraliyet yolu ana planım ama arada neler çıkar bilemem :) Krakowda ise şehitlik ve borazan olayı, tuz madenleri ön sırada. Toplama kampı ise moral durumuna bakar. Bu tip yerlerden dünya görüşü ne olursa olsun herkesin negatif etkileneceğini düşünüyorum.
NEŞE
29-07-2012
Sevgili Bora,Varşova savaştan sonra yeniden yoktan var edildiği için orijinal yapı yok denecek kadar az...Willanow ve Lazinski sarayları,ve tabii ghetto gezilecek..Ghetto nun yerinde koca bir mahalle yükseliyor ama bir büyük anıt yerini simgeliyor. Bir de yahudilerin toplanma yeri olan bir tram istasyonu var..Asıl benim için ilginç olan mezarlıktı,şehitlerin gruplar halinde yattığı mezarlık,her direnişçi mensup olduğu birliğin sembolü altına gömülmüş..Krakov tabii bombasız kurtulmuş savaştan,daha orijinal..Borazan ve eski şehir dışında Wavel müzesinde Osmanlı ganimetleri görülebilir..Bence Ausschwitz e yalnız git,sinirler fena halde bozuluyor,Tuz madenleri de çok ilginç doğrusu...Çooook güzel günler diliyorum..
arkutbay
29-07-2012
Bora arkadaşım , tuz madenleri görülmeye değer . Neşe Hocam'a katılıyorum . Auschwitz'i ( ve pek birşey kalmamış ama Birkenau'yu ) mutlaka görün . Moral olarak negatif etkileneceğiniz kesin . Ama ''beni artık hiçbir şey değiştiremez'' diyen bir insanın bile hayata bakışını etkileyecek yerler . Ailece gidiyorsanız yaşları uygunsa bence çocuklarını da götür . Bana kalsa Türkiye'deki 15-25 yaş arası herkesi alır götürürüm , bir insanın bir başkasına neler yapabileceğini anlasınlar diye .
NEŞE
29-07-2012
Sevgili Doktor,Auschwitz turuna katılacak 15-25 yaş arasını birlikte seçelim...Çok sevgiler...
bora arasan
30-07-2012
Teşekkürler...