» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » Fas'ta ne yapılır, ne yenir, ne içilir?

Fas'ta ne yapılır, ne yenir, ne içilir?

Merhabalar uzun bir aradan sonra...sitede Fas ile ilgili pek yazıya rastlamadım sizlerin değerli fikirlerinize ihtiyacım olacak simdiden teşekkürler...
Ebruozcansatir
04-05-2013
Fas'ta ne yapılır, ne yenir, ne içilir?
Merhabalar uzun bir aradan sonra...sitede Fas ile ilgili pek yazıya rastlamadım sizlerin değerli fikirlerinize ihtiyacım olacak simdiden teşekkürler...
citaro
15-05-2013
Size acizane büyücülerin falcıların ve gizemli insanların yaşadığı fas (maroc)seyahatimi anlatmaya çalışacağım.

Maceram air maroc ile başladı. Turkiye saatiyle 16:30 da bindim. Casablanca'ya Fas saatiyle 17:30 da 5 saat süren yolculuğun ardında vardım.(saat farkı 3 saattir). Hemen havalimanının kapısında bekleyen başkent Rabat trenine bindim ve 4 saatin ardında rabata vardım. Neyse cok ayrıntılı anlatmıyayım yoksa başınız ağrır :)))

Rabat ta 3 yıldızlı otelde yaklaşık 400 dirheme (50 $) kalabilirsiniz. Rabat düzenli bir şehir, hem modern hemde eski yapılara sahip bir şehir. 1 günde rahatca gezebilirsiniz. Bu arada fas parası hakkında biraz bilgi vereyim 100$=800 dirhem... Rabat tan Fes şehrine gitmek için aynı şekilde tren kullanılıyor çünkü başka alternatif yok. Yaklaşık Rabat Fes arası 4 saat ve 80 dirhemdir. Tren yolculuğu cok zevkli oluyor ben cok sevdim.

Fes yenişehir ve eskişehir olarak ikiye ayrılıyor. Fes'i yürüyerek 1 günde rahatca gezebilirsiniz. Eski Fes'in çarşısı bizim Mardin'e benziyor. Dar sokakları hertürlü insan ve hayvan geçiş yoludur ve tıpkı labirent gibidir. Girdiğiniz kapı belli fakat nerde çıkacağınız belli değil. Ayrıca bu çarşıda bütün hayvan iskeleti kuru fafa kuru beyin ve hayatınızda gormediğiniz çeşit attarlık şeyler satılıyor. Bunları ne için satıyorsunuz diye sorduğumda büyü için olduğunu söylediler. Büyü müyü işleriyle uğraşanlara duyurulur :))) Ayrıca Fas genelinde 2 kişi iseniz 1 kişilik yemek söyleyin çünkü bu yemek size yeter ve artar. Mesela onların yarım tavuğu bizim 1.5 tavuğumuza bedel ayrıca yanında onun kadar pilav bir o kadarda kızarmış patates bitmedi bir o kadarda ne olduğunu bilmediğim kırmızı sulu bilmem ne. Ayrıca soslar anlıyacağınız bütün masayı donatıyorlar. Garson her gelişinde de samimi bir gülücük patlatıyor :))) Yemekleri organiktir, rahatca yiyebilirsiniz. Temizlikleri eh fena değil. Ayrıca Fes'liler iyi insanlardır, pek zararları olmaz, Türkleri severler, yabancılarla ilgilenip yardımcı olurlar. Gerçi genel olarak Faslılar iyi insanlardır, mülayimdirler, sözlü tartışırlar ama kavga etmezler. Dilencileri fazladır, onlarıda fazla kafaya takmamak lazım. Fas'a mümkünse 4 veya 5 inci ayda gitmek lazım çünkü bu zamanlarda hava süper olur...

Şimdide gelelim Fes'ten Marakeş'e yolculuğa Fes'ten gece 02:30 da Marakeş'e tren kalkıyor, gece 02:30 da binerseniz gündüz 11:00 gibi Marakeş'te olursunuz çok süper olur hemde otel parasından kurtulmuş olursunuz :))) Tabi bu arada gece 02:00 lere kadar Fes'te nerde kalacağınızı soracaksınız. Valla ben bir yolunu buldum çokta güzel vakit gecirdim burda soylesem ayıp olur :)))

Marakeş'i aynı şekilde tren garından başlıyarak yaya olarak gezmekte fayda var gerçi taksi fiyatları cok uygundur ama ben ayaklarımı tercih ettim çünkü herşeyi basa basa yaşıyorsunuz. Ben şahsen Marakeş'i çok beğendim ve bana gore Fas'ın en güzel en heyecanlı en gizemli kentidir. Bence zamanınızın çoğunu burda geçirin. Eski ve yeni mimarisi düzenli caddeleri meşhur yılan maymun oynatıcıları büyücüleri ve türlü türlü dolapların döndüğü Marakeş meydanı adamı ayakta uyutan ve dünyanın en etkili büyülerini yapabilen (medinai tülkadim) eskişehir çarşısının bulunduğu Marakeş heyecan verici bir yerdir, tabi gece hayatını soranlara da cevabımız var, süper :))))

Marakeş'ten sonra Casablancaya gittim gitmez olaydım tıpkı İstanbul gibi sanki bir mahşer kimkime dumduma :))) Paranın ön planda olduğu yaşamın para için olduğu bir yer, ben ona minik istanbul adını koydum. Bence Casablanca'ya fazla zaman ayırmayın daha iyi edersiniz.

Aklıma geldi söyliyeyim Fas pek nadirde olsa ufak tefek hırsızlık yaşanan bir yerdir fakat genel olarak güvenli bir ülkedir. Pek sıkıntı olmaz, gizemli bir yerdir.

Ben ziyaret ettiğim için cok mutlu oldum tavsiye ederim (aklıma geleni yazdım ufak tefek kusurum olmuşsa affedin )
ayca42
16-05-2013
bende Fas'a gitmek istiyorum , güzel bir yazı yazmışsınız , ordaki yaşamı özetliyor , teşekkürler...
Ebruozcansatir
17-05-2013
Çok teşekkürler Recep bey zaman ayirip uzun uzun anlattığınız ve verdiginiz bilgiler icin...tren yolculuguna bayılırım böyle bir imkan olmasına ne kadar sevindim anlatamam ;)) bir nevi turist rehberliği gorevim olacak Fas icin verdiginiz bilgiler çok isime yarayacak peki 2 bayan rahatça gezebilir mı sizce güvenli mıdır?
citaro
18-05-2013
orda kadın erkek ayırımı yapılmamaktadır malum fransız kültürü hakim sorun olmaz
arkutbay
18-05-2013
Fas'ta varlık ile yokluk arası bazen sadece bir sokaktır . Evet , Fransız kültürünün izi vardır ama . Gündüzleri turistik yerlerde sorun yaşamazsınız , ama geceleri canınız sıkılabilir . Alışveriş yaparken bile gelin size birşeyler gösterelim denilince gitmekte çekineceğiniz yerler olacaktır . Gerçek Fas'ı görmek istiyorsanız yanınızda bir erkek bulunsun . Sevgiler ( Çok ataerkil bir yazı oldu , hayt huyt erkek şart :)))
Ebruozcansatir
18-05-2013
Ahmet bey çok güldüm ataerkil yaklaşımınıza ;))) aslında kayınpederimin işi vasıtasıyla gideceğiz benim gorevim de kayınvalidemi gezdirmek rehberlik ve tercümanlik bu arada umarım herkes İngilizce konusuyordur malum Fransızlar dil konusunda çok katılar ;)
NEŞE
21-05-2013
Fas da az da olsa Fransızca konuşmak çok faydalı olacak,ingilizce hiç geçmeyen bir dil o ülkede....
Ebruozcansatir
22-05-2013
Fransızca bilmiyorum ne yazikki belki biraz Almanca? ;) bayaa zor olacak ozaman ;))
citaro
23-05-2013
yurtdışında en buyuk sorun dil dir.tabi ingilizce bilmek dünyanın her tarafında kurtuluş demektir.mutlaka bilen birini bulursun
bora arasan
26-05-2013
Fas bir şirinler köyü gibi anlatılmış :) Dil Fasta çok önemli bir sorundur. Ortadoğuda geçen Arapça dahi pek bir işe yaramaz. Fransızca bu ülkede olmazsa olmazdır. İngilizce bilenler turistleri "yürüyen cüzdan" olarak görmeye eğilimlidir. Şehirler Mdina ve Cite neuvelle olrak iki türlüdür. Bir de agdallar var. Banliyölere girmiyorum, gitmeyeceğinizi umuyorum. Mdinalar gezilebilir, turistlerin dolandığı ve kazıklandığı muhitlerdir. Cite Neuvelle ler zengin kesimin yaşadığı, Fransız kültürünün hakim olduğu mekanlardır ve kalite farkı kendini belli eder. Agdallar bizim Ataköy, Ataşehir gibi şehre yeni eklenen muhitlerdir. Görsel birşey yoktur. Ulaşım için iki ucuz seçenek vardır. Tren ve otobüs. Otobüste CTM ve supratours dışında kimseye yüz vermeyin. Tren ise rabat - casa arasında idealdir. Çift katlı trenler işler
bora arasan
26-05-2013
Dil bilmek dünyanın her yerinde bir artıdır ama Fastaki dünyadaki dünya dili Fransızcadır ve İngilizce pek prim yapmaz. Biz 8 gün içinde bir kez Almanca konuşabildik :) Konaklama doğru yerleri bulabiliseniz çok pahalıya gelmez ama kalite beklemeyin. Gezmeyiseveriz.biz de fas diye aratırsanız bulabilirsiniz detayları. Uyarım şu olacak. Fas için Afrikanın Hindistanı derler ki doğrudur, inanılmaz derecede yapışkan satıcıları vardır. Bir yere davet edip yol gösterenleri de olur ama %90 sonrasında para talep edeceklerdir. Başı açık dolaşan Türk kızlarına din dersi veren Arap kardeşlerde vardır ama herşey orada Fransadır :) Pek çok farklı coğrafyayı gerek ailem gerekse ailemle backpacker olarak gezdim, Lübnanda bombardıman sonrası her noktasını dolandım ama Fas kadar beni uğraştıran, zorlayan, pes ettiren bir yer daha olmadı.
bora arasan
26-05-2013
http://gezmeyiseveriz.biz/index/ umarım işinize yarar
Ebruozcansatir
31-05-2013
Bora bey çok değerli bilgiler verdiniz çok teşekkür ederim ama dil sorunu biraz gözümü korkuttu umarım rehber buluruz bisekilde..
bora arasan
06-06-2013
Lonely planet ve Rough Guides 'ın rehberleri epeyce yararlı. Bir avrupa rehberi kadar harikulade değil ama gene de işinizi görür. Özelden mail atarsanız pdf lerini atarım. Dil sorun ama temel sorunları kağıda yazın. CFM ofislerinde herkes ingilizce biliyor. Ama dediğim gibi gerçek Fas ve Faslı Fransızca ve Arapça arasında gidip gelir. Biz, pek iyi bir gezi yapamadık. Evet gideceğimiz her yere gittik, maliyet olarak minimum seviyelerdeydik ama dediğim gibi bunu yaptığım diğer coğrafyalardaki kadar huzurlu ve güvenli gezemedim. Umarım, döndüğünüzde yanılmış olurum ve amma abartmışsınız dersiniz. İyi yolculuklar...