Kendingez » Ülkeler » Fransa » Paris » Hanım koş balayına gidiyoruz ! 2.Durak Paris
760
Gezdiği Yerler:Amsterdam, Rotterdam, Brüksel, Brugge, Paris, Lüksemburg, Köln, Hannover, Düsseldorf, Barsinghousen, Lizbon, Porto, Venedik, Roma, Floransa, Pisa, Milano, Kıbrıs, Prag, Barselona, Madrid, San Francisco, Washington D.C, Baltimore, Chicago, Los Angeles, San Diego, Miami, Tampa, New York, Hollywood, Mısır, Dubai, Suudi Arabistan ...
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 1968
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 16

Hanım koş balayına gidiyoruz ! 2.Durak Paris

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 01-01-2012
|
Yazı Tarihi: 25-02-2012

Sami Pinar - Louvre Muzesi2.gün (27.04.2011 ) – Paris

Düğün yorgunluğumuzu atamadan çıktığımız balayı tatilimizdeki ilk durağımız olan Amsterdam 'da bir gece kaldıktan sonra yeni rotamız Paris . (İlk durağımız olan Amsterdam'la ilgili yazıyı okumak için tıklayın.) Bu sefer Paris'e Doruk'la 2006'da ilk Avrupa turunda yaptığımız gibi bir anlık gazla kararla değil de uzun araştırma döneminden sonra gidiyoruz :)

 Amsterdam Centraal Station'da saat 15:16'da bindiğimizi Thalys ile Paris'e ulaşıyoruz. Saatler 18:30 'u gösterdiğinde rahat bir yolculuğun ardından Paris Gare De Nord'a ulaştık. Paris'teki otelimiz de Amsterdam'daki otelimiz gibi merkezi bir konumda ayarladık. Otelimiz Paris metro hattı üzerinde bulunan Paris'in bir diğer önemli tren istasyonu olan Gare De Lyon 'un hemen karşısında.

Gare de Nord'dan RER D ile Gare de Lyon 'a geçeceğiz ama mübarek Gare de Nord bidiğimiz havaalanları kadar büyük , git git bitmiyor. Sonunda Rer D'yi bulup yola çıkabildik. Bu arada Rer Paris'te metro gibi ulaşımınızı sağlayan bir tren . Rer ile Paris metrosunun gitmediği yerlere gidebilirsiniz. Neyse Gare De Lyon'a geldiğimizde biraz etrafta bakınsak da otelimiz hemen karşımızda duruyordu. Otele check-in yaptırdıktan sonra hayatımızda gördüğümüz en ufak asansör ile odamızın bulunduğu kata çıktık. Paris konaklama önerileri sayfasında da belirttiğim gibi Paris'te otel odaları cidden çok küçük ve diğer şehirlere oranla daha pahalı. Şehre olan turizm talebini düşününce bulduğunuz ekonomik odaya razı olmaktan başka şansınız kalmıyor. Otele eşyalarımızı bıraktıktan sonra hemen günü biraz kurtarmak adına yola çıktık. İlk durağımız Eyfel Kulesi.

Gare de lyonEyfel Kulesi'ne metro ile gitmek yerine bir değişiklik yapıp otobüse binmeye karar verdik. Otobüs ile hem Paris sokak ve caddelerini daha iyi yaşayabilecek hem de metroda aktarma olayından kurtulacaktık. Eyfel'e otobüsle gitmek istediğimizi söylediğimiz resepsiyonist bize hemen otelin karşısından 87 numaralı otobüs ile gidebileceğimiz bilgisini verdi ama bir eksikle , hangi yöne doğru gidecektik ? Rastgele bindiğimiz 87 numaranın Eyfel'e doğru değil de ters istikamete gittiğini görünce hemen inip arkadan gelen doğru otobüse bindik. Bu arada Paris'e benim üçüncü gelişim ama yanlış bindiğimiz otobüs sağolsun hiç görmediğimiz yerleri gördük. Otobüs yolculuğumuz beklediğimiz gibi çok eğlenceli geçti. Yaklaşık yarım saat 45 dk boyunca Paris'in caddelerini , dar sokaklarını keşfederek Eyfel Kulesi' nin olduğu bölgeye geldik. Eyfel bizi tüm ihtişamı ile karşıladı. Yalnız saatler artık biraz geç oldu üstüne bir de biraz hastalık eklenince otelimize erken dönemeye karar verdik. Akşam yemeği için otel etrafında cazip bir seçenek bulamayınca otelin yanındaki marketten alışveriş yapıp otelde bir güzel karnımızı doyurduk ve geceyi otelimizde geçirdik.

Eyfel Kulesi (4)3.gün (28.04.2011 ) – Paris

Sabah kalktığımızda kendimizi akşama göre daha iyi hissedince ilk önce akşam marketten aldığımız kahvaltılıkları yedik ve Paris'i keşfetmek için otelden ayrıldık. İlk durağımız tekrar Eyfel. Eyfel Kulesi 'ne geldiğimizde her zamanki gibi büyük bir kuyruk sırası bizi karşıladı. Eyfel Kulesi sayfasında da bahsettiğim gibi kuleye çıkmak için 2 seçeneğiniz var. Bunlardan ilki merdivenler diğeri ise asansörler. Eğer asansörle kuleye çıkmak isterseniz 2.kata mı 3.kat yani en tepeye mi çıkmak istiyorsunuz karar vermeniz gerekiyor. 2.kat ve 3.kata çıkış ücretleri farklı. Bu arada Eyfel Kulesi'ne her zaman en üst kata çıkma şansınız bulunmayabiliyor. Çok rüzgarlı ve havanının kötü olduğu günlerde en üst kat ziyarete kapatılıyor. 2008'de üniversite turu ile geldiğimiz Eyfel'de bozuk havadan dolayı yalnızca 2. kata çıkabilmiştik. 2006de Eyfel'in en üstüne , 2008'de de 2.kata çıkma şansı yakalamış birisi olarak 3.katın güzelliğini hiçbir şeye değişmeyeceğimi söylemek isterim. Bu arada Eyfel'le ilgili düşüncelerimin Eyfel'in yalnızca bir pazarlama harikası olduğu, doğal bir güzellikle alakasını olmadığını bilen Pınar da kuleyi görünce bana katılmadan edemiyor. Dünyada bu kadar birbirinden güzel yer varken nasıl bir demir yığını bu kadar popüler yapılabiliyor düşünmek lazım. Neyse sonunda sıra bitiyor ve asansör ile en tepeye çıkıyoruz. Hava biraz kapalı ve soğuk bu yüzden en üst katta soğuk kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Eğer en üst kata çıkmak için bilet aldıysanız aynı bilet ile 2. katı da gezebilirsiniz. Eyfel'de biri daha ufak 2 adet restoran bulunuyor. Paris'teki tüm tur acentalarında Eyfel'de yemek vb. gibi turlar bulunuyor. Turlara katılmak tamamen sizin seçeneğiniz olsa da bana göre turist kazıklamadan başka bir şey değil. Zaten tur yemekleri Eyfel'in 2.katındaki restoranda veriliyor. Yani bu turlarla Eyfel'in en üstüne çıkamıyorsunuz. Eyfel Kulesi'nde biraz zaman geçirdikten sonra kuleden ayrılıyoruz. Hedefimizde Amsterdam'daki gibi hop on & hop off otobüs turuna katılmak var.

Paris'teki tüm otobüs turlarının Eyfel'de durağı var bu yüzden biz de buradan binebiliriz diyerek karşımıza çıkan ilk otobüs olan "Foxity" ' e atlıyoruz. Foxity daha çok Paris'i sadece gezdiren , öyle her istediğin durakta inip binilebilen bir tur değil. Yalnızca Eyfel ve bir kaç önemli durakta inebiliyorsunuz. Normalde Foxity'nin başlangıç durağı da farklı bir yer ama sağolsun şoför bizi kabul etti ve gezimiz başladı. Otobüsün sesli anlatım sisteminde maalesef Türkçe dil seçeneği bulunmuyor bu yüzden İngilizce ile idare etmek zorunda kalıyoruz. Gezi boyunca Paris'in birçok önemli noktasını gördükten sonra Paris'in en önemli caddesi olan Şanzelize 'de (Champs Elysees) iniyoruz. Dünyanın en önemli alışveriş merkezlerinden olan Şanzelize Caddesi üzerinde birçok mağaza, restoran, cafe vb. bulunuyor. Ayrıca cadde sonunda Paris'in önemli yapılarından Zafer Takı bulunuyor. Cadde üzerinde biraz dolaştıktan sonra yemek için uygun fiyatlı bir İtalyan Lokantası'na giriyoruz. Çoğu gezgin gezdikleri yerlerde yerel tatlara ağırlık verse de biz Pınar'la bu konuda tam zıt bir görüntü çiziyoruz. İmdadımıza ya fast food restoranlar ya da İtalyan Restoranları yetişiyor. Yemekte domates soslu spagettimizi yedikten sonra gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.

louvre muzesi (1)Sıradaki durağımız Paris'in en önemli müzesi Louvre. Yalnız müzeyi gezme gibi bir planımız yok. Zaten isteseniz de Louvre Müzesi'ni gezebilmek için sabahtan uzun kuyruklara girmeniz gerekiyor. Hem pek sanat ruhuna sahip olmadığımızdan hem de çok zamanımız olmadığından yalnızca bölgeyi gezebilmek için Louvre'a geçtik. Müze etrafında biraz dolaştıktan sonra tekrar metroya binerek Hotel De Ville 'e geçtik. Hotel de Ville Paris belediye binası. Ama bizi ilgilendiren kısmı binanın çok güzel ve seyre değer oluşu. Ayrıca kışları Hotel de Ville önünde kurulan buz pistinde birçok yerli halk buz pateni yapıyor. Sıradaki durağımız ünlü Notre Dame Katedrali. Katedral Hotel de Ville'e hemen yürüme mesafesinde. Seine Nehri 'ni geçip katedralin olduğu bölgeye geliyoruz. Artık akşam oldu , hava yavaş yavaş kararıyor bu yüzden biraz daha çabuk hareket ediyoruz. Notre Dame Katedrali 'nin cephesindeki işçilikler insanı gerçekten etkiliyor. Katedrali ünlü yapan simge Notre Dame'ın Kamburu'nu birçoğunuz hatırlayacaktır. Katedral etrafında birçok hediyelik eşya satan dükkan bulmanız mümkün. Yalnız satıcılar artık turistlere ve paraya doymuş anlaşılan. Dükkanların kapanış saati geldiğinden içeride alışveriş yapmaya çalışsak da bu onların umurlarında değil , bir an önce alışverişi bitirip çıkmamız için bizi uyarıyorlar. Türkiye'de olsa bizim esnafımız müşteri var diye gece boyu bile dükkanı kapatmaz. Neyse ufak tefek bir şeyler aldıktan sonra otelimizin olduğu bölgeye dönüyoruz. Yemek için bir yerler ararken dikkatimizi ufak bir Türk Lokantası çekiyor. İçeri girip ortamın havasına baktığımızda hiç yoktan idare edebilecek bir yer deyip yemek için siparişlerimizi veriyoruz. Lokanta resmen kahveden bozma gibi. Zaten içeride bizden başka yemek yiyen yok , millet açık olan Kurtlar Vadisi'ni izlemekle meşgul. Yemekte tercihimiz tavuk şiş. Bu arada lokanta sahibinden çalışanlara kimse Türk gelmiş falan sallamıyor. Belli ki onlar için normal bir durum olmuş artık arada Türkiye'den gelenler. Yemekten sonra artık gecelemek üzere otelimize geçiyoruz.

Pinar Sami - Sacre Coeur4.gün (28.04.2011 ) – Paris , Barselona

Paris'teki son günümüze uyandık. Bu akşam uçak ile Barselona/İspanya'ya geçeceğiz. Otelden artık çıkış yapmamız gerekiyor bu yüzden çıkış işlemi yapıp bavullarımızı otel emanetine bırakıp dışarı çıkıyoruz. Rotamız daha önceden benim de görme şansım olmayan Montmartre Tepesi. Paris Ressamlar Tepesi desek herhalde birçoğumuz için daha anlaşılır olacak. Montmartre Paris'in biraz kıyısında bir yerde. Ulaşım diğer bölgelere nazaran biraz daha sıkıntılı. Metro ile Montmartre Tepesi'nin olduğu bölgeye geldikten sonra ilk durağımız Paris'in dünyaca ünlü Kan Kan dansının sergilendiği ünlü kabare Moulin Rouge. Moulin Rouge'a vardığımızda amacımız gösteri izlemekten çok biraz merakımızı gidermek , zaten showlar genelde akşamları oluyor. Bölgede biraz dolaştıktan sonra etrafta gezinen ufak,beyaz , turistik bir tren dikkatimizi çekti . Öğrendiğimize göre Little Montmartre Train, Montmartre Tepesi'ni boydan boya dolaşan turistik bir gezi treni. Adı tren olasa da doğal olarak gerçekte tren görünümlü ufak bir araç. Montmartre treni Sacre Couer Bazilikası 'nın olduğu tepe noktasına çıkış için güzel bir alternatif. Eğer tren tercih etmezseniz finiküler ile de tepeye çıkabilirsiniz. Sonunda merakla beklediğimiz Montmartre Tepesi'nin en üst noktasındayız. Sacre Couer Bazilikası bizi güzel mimarisi ile karşıladı. Etrafta biraz gezinip, resim çekildikten sonra bastıran ani yağmurdan korunmak için diğer turistler gibi kendimizi bazilikanın içine attık. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Ayrıca içeride gezerken ayin başlangıcı olmasından dolayı içeride ciddi bir kalabalık bizi karşıladı. Yağmur dindikten sonra tekrar dışarı çıktık ve Montmatre'ye adını veren ressamların olduğu bölüme geçtik. Sacre Coeur Bazilikası'nın hemen yanında yer alan ufak bölümde birçok ressam birbirinden güzel resimler yapıyor. Burada dilerseniz ufak bir ücret karşılığında portrenizi yaptırabilirsiniz. Artık saatler git gide ilerledi . Akşam 7 gibi Barselona'ya uçuşumuz var bu yüzden fazla riske girmeyip otele dönüp eşyalarımızı almak içn yola çıktık. Eşyalarımızı aldıktan sonra Gare de Lyon'dan Paris'in diğer büyük istasyonu olan Gare de Nord'a geçtik. Barselona uçuşumuz Orly Havaalanı'ndan. Gare de Nord üzerinden Rer ile Orly'nin olduğu bölgeye sefer var. Önce Rer b ile Orly durağına geçtik buradan da havaalanı özel treni ile Orly'e geçtik. Check in işlemlerimizi tamamladıktan sonra hava alanında bir şeyler yiyip uçuş saatimizi bekledik. Biraz rötardan sonra Doruk'la 2007'deki Avrupa turumuzda da kullandığımız ekonomik hava yolu Vueling Airlines ile Barselona'ya doğru yola çıktık.

Paris'teki harcamalarımız

- Market alışverişi 22 Euro - 2 spagetti + patates kızartması + içecekten oluşan menü 41 Euro - Eyfel Kulesi 3.kat ücreti 27 Euro - Foxity otobüs turu 24 Euro - Otobüs bileti 3 Euro - Telefon kartı 7 Euro - 10lu metro bileti 12 Euro - Türk lokantasında 2 tavuk şiş + kola 20 Euro

ÖNCEKİ YAZI:

* Hanım koş balayına gidiyoruz ! (2011) 1.durak Amsterdam

YAZININ DEVAMI :

* Hanım koş balayına gidiyoruz ! (2011) 3.durak Barselona

* Hanım koş balayına gidiyoruz ! (2011) 4.durak Prag

Not : Diğer gezi yazılarımda da belirttiğim gibi bu yazı bir gezi planı niteliğindedir. Paris hakkında çok detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz sağ tarafta bulunan "Gezi Rehberleri" bölümünden Paris'ı seçerek dilediğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Paris hakkında detaylı bilgilere Paris Gezisi , Paris'te gezilecek yerler , Paris'te yapılacak şeyler , Paris alışveriş rehberi , Paris ulaşım rehberi , Paris konaklama önerileri , Paris Pass Card , Paris'te yeme içme ve Paris resimleri gibi sayfalardan ulaşabilirsiniz.

gezi rehberi

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- Zeynep 27-02-2012 10:28:06

Paris aşk, tarih, alışveriş ve gurme şehri...
- MACALLAN 02-03-2012 13:31:12

Paris'in ruhuna girememiş bir yazı...
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz