» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » Hindistan Online bilet almak

Hindistan Online bilet almak

Merhaba,

 

Online olarak Hindistan-içi tren bileti almak için verdiğim uğraşının, gitmek isteyen başkalarına da faydası olabileceği düşüncesiyle paylaşıyorum :

Öncelikle irctc.co.in adresinden kayıt olmak gerekiyor. Kaydınız e-mail adresi ve telefon numarası onayı ile gerçekleşebilmekte ve buradaki telefon numarası ancak Hindistan'da bir mobil numarası olmak zorunda. Zira telefona bir aktivasyon kodu geliyor. Bileti Türkiye'den almak istediğimiz düşünüldüğünde bu olanaksız. Bu sebeple sitede belirtilen adreslere mail attım. Bunun sonucunda : pasaport kopyanızı (ek olarak, mail govdesinde degil) care@irctc.co.in adresine maruzatınızı ve irctc.co.in kullanıcı adınızı da belirterek (daha once irctc'ye kayıt olmustunuz, sadece hesabı aktive edememiştiniz) gönderiyorsunuz. iki gün içinde aktive ediyorlar.

Hindistan biletlerini cleartrip.com veya makemytrip.com vasıtasıyla almak da mümkün ancak her koşulda bu siteler de yukarıdaki devlet demiryolları kaydınızı istiyor.

Ayrıca bu sitelerden bilet almanız durumunda demiryolları sitesinden aldıgınız bileti kontrol etmekte fayda var. Normal koşullarda hemen orada da görünüyor.

Bu arada makemytrip.com sitesinin çok başarılı bir rota planlayıcısı var ki, eminim Hindistan'da değişik vasıtalarla dolaşmak isteyenlere çok faydası dokunacaktır. Ben çok faydalandım. Uçak, tren, otobüs, taksi alternatifleriyle rotanızı veriyor. Üstelik daha önceki kullanıcıların bu rotalara verdikleri puanları da göstererek. Bu sayede seçiminizin ne kadar ''tercihedilebilirliğini'' de görebilmektesiniz.

Otobüs rezervasyonları gidiş tarihinden 30 gün önce açılmakta, bunu da belirtmiş olayım. Yine Hindistan demiryollarının son derece uygun tur alternatifleri var. Sadece her perşembe olması bir dezavantaj ise de eğer günü uyuyorsa ucuz oluşu sebebiyle değerlendirilebilir. Bu turları da irctc.co.in sitesinden görebilirsiniz. Tren biletlerini almakta yavaş davranmamakta fayda var. Aksi halde hemen tükeniyor.

Bol gezmeler !