Kendingez » Ülkeler » Fransa » Paris » İlk Defa Paris'e Gidecekler İçin Kısa Rehber
3146
Gezdiği Yerler:Şimdilik Dünya Ülkeleri
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 455
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 35

İlk Defa Paris'e Gidecekler İçin Kısa Rehber

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 17-01-2015
|
Yazı Tarihi: 28-01-2015

İlk defa yurtdışına çıkacağım ve yer olarak da Paris’i seçtim, Yeşil pasaportum / vizem var, uçak biletimi de aldım. Bundan sonra neler yapmam gerekir. 2-3 gün kalmayı düşünüyorum, Fransızlar pek de İngilizce konuşmaz diye duydum, nasıl iletişim kurarım, nasıl verimli gezerim diyorsanız bu yazı size pratik bilgiler vermek amacıyla yazılmıştır. Yok ben lisans düzeyinde zaten Paris gezginiyim, artık işin doktora kısmı ile ilgileniyorum diyenlerdenseniz, o zaman sevgili dostum Arkutbay’ın Paris yazı dizilerini okumalısınız.


Gitmeden bir şeyler okumak iyi olur, hızlı ve güncel bilgilere, pariste.net sitesinden ulaşabilirsiniz. Site de bilgi çok, ancak gezmeyi planladığınız yerleri seçip okursanız oldukça yararlı olacağına eminim.


Havalanına indim otelime nasıl gideceğim diye endişelenmeyin, 4 kişi toplam 70 euro vererek özel transfer sağlayabilirsiniz. Hem de sürücüsü Türkçe konuşan genellikle de üniversite öğrencisi olan arkadaşların rehberliğinde. Bunun içinde gitmeden parisdolmusu.com sitesinden rezervasyon yaptırmak yeterli. Bugüne kadar defalarca farklı ülkede transfer hizmetini kullanmış biri olarak söyleyeyim, bu kadar dakik, temiz ve güleryüzlü hizmeti hiçbir yerde almadım, umarım bozmazlar.


                                 Trocadero

Otel seçimi tabii ki bütçeye bağlı bir şey, bilinen sitelerden arayıp seçebilirsiniz. Metroya yakın olmasına dikkat edin, bir de ilk 9 bölgeden birinde olursa iyi olur. Türkçe bilen resepsiyon görevlilerinin olduğu bir otel ararsanız bana e-posta atabilirsiniz.


Otele yerleştiniz, sıra çevreyi tanımaya geldi. Metro ile gidemeyeceğiniz yer yok sayılır. Peki bu kadar karışık sistemi 1-2 gün de nasıl çözeceğim. Elinize metro haritası almanıza bile gerek yok. Akıllı telefonunuza aşağıda ikonunu gördüğünüz Paris Metro uygulamasını indiriyorsunuz işte bu kadar. İnternete gerek duymadan çalışan bu uygulama sayesinde artık bir Paris’li kadar metroyu iyi kullanabilirsiniz. Metroyu ne kadar kullanacağınıza bağlı olarak tekli bilet ( 1.8 euro), 10 lu bilet ( 14.5 euro) veya günlük Paris Visit bilet ( 1 günlük 12.30 / 3 günlük 20 euro). alabilirsiniz. Metro girişlerindeki makinalardan kredi kartı ile işlem yapmak mümkün. Metrodan çıkmadan yapacağınız aktarmalar için ise bilet gerekmediğine dikkatinizi çekmek isterim.


Ulaşım işini de çözdüğümüze göre gelelim gezilecek yerlere.

Sabahtan ; Trocadero, Eyfel Kulesi , Notre Dame Katedrali’ni gezip, hem bir şeyler yemek hem de dinlenmek için kendimizi Louvre Müzesinin altındaki “Le Carrousel du Louvre” e atıyoruz. Birşeyler yiyip, bir iki mağazaya göz attıktan sonra öğleden sonramızı Louvre Müzesi ziyaretine ayırıyoruz.


              Notre Dame Katedrali Ön ve Arka GörünüşNot 1 : Gününüz belli ise sıra beklemekten kurtulmak için Eyfel Kulesi biletinizi önceden alın ( www.toureiffel.paris )  . Sen nehrine arkanızı döndüğünüzde sağ taraftaki camekanlı bölümden önceden almış olduğunuz bilet çıktıları ile zahmetsizce giriş yapın.

Not 2 : Sanat Tarihçisi değilseniz ve de fazla zamanınız yoksa Louvre Müzesi gezisi için : “cokgezencocuk.blogspot.com.tr/2014/12/90-dakikada-louvre-muzesi-ziyareti.html” sayfasının çıktısını yanınıza almayı unutmayın.

Not 3 : Notre Dame Katedral’inin hem ön, hem de arka tarafını mutlaka görün. Victor Hugo, ölümsüz eserini yıktırılmak üzere olan katedrale ilgi çekmek için yazmış, amacına da ulaşmış ve katedrali yok edilmekten kurtarmış.  Paolo Veronese'nin Kana'nın Düğünü Tablosu

Ve bu tabloda Kanuni Sultan Süleyman'da resmedilmiş


İkinci günün sabahında Sen Nehrinde tekne gezisi yapabilir ve ressamlar tepesi olarak anılan Montemartre’ye  funiküler ile çıkıp, küçük gezi otobüsü ile Moulin Rouge un oraya inebilirsiniz. Montemartreye çıkmışken Salvadore Dali’nin eserlerinin sergilendiği Müze yi de gezebilirsiniz.

       Öğleden sonranızı Şanzelize ( Champs Elysees) ve Zafer Takı (Arc de Triomphe) gezisine ayırabilirsiniz.
Vakit kalırsa ve de ilginizi çekerse, “Pere Lachaise ve Montparnasse Mezarlıkları” gezmek de ilginç bir deneyim olabilir.

Ana hatları gördükten sonra sıra da arka sokaklarda kaybolmak var, bu da size kalmış…


 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- arkutbay 28-01-2015 16:51:00

Sevgili merakles , yoğun ve yorucu bir günün ardından beni güldürdün , teşekkür ederim . Dostum , işin doktor kısmı doğru da hep söylüyorum ben basit ama biraz fazla meraklı bir turistim . Emekliliğimde çenem düşünce milletin beynini patlatmak için anı ve bilgi biriktiriyorum :) Anlattıkların çok önemli bilgiler , bir köşeye kayıtlı duracaklar bende de . Ellerine sağlık .
- NEŞE 28-01-2015 17:50:00

Her zaman olduğu gibi çok önemli nokta atışlar yine bu yazıda...Neler gerekli ise hepsine değinilmiş,çok iyi edilmiş...Teşekkürler Merakles Doktorum..En hoşu da Türk transfer şirketi..2 kişi için pahalı tabii..
- Midgard 31-01-2015 16:31:00

Paris benim bir nevi ilk denebilecek yurtdışı seyahatlerimden birisiydi. Nedense Louvre´dan daha çok, Musee D´orsay´dan etkilenmiştim. Louvre´a belki de akşam gidip, hızlı gezmemizin etkisi vardır bunda. Kahvaltıda bir pastanede yediğim sandviçin tadını hala unutamıyorum. Çok bir hevesim yok Paris´e tekrar gitmeye dair gerçi, ama bir gün gidip daha bir hakkını vererek gezeceğimi zannediyorum. Teşekkürler. :)
- merakles 01-02-2015 22:59:00

Sevgili Dostlar , değerli katkılarınız için hepinize teşekkür ederim, selamlar ve sevgilerimle...
- merakles 24-04-2017 08:30:40

Sevgili besthser özelden mesaj attım size
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz