Kendingez » Ülkeler » Türkiye » İzmir » KARABEL-HİTİT ANITI-- KEMALPAŞA-BELKAHVE / İZMİR
5224
Gezdiği Yerler:Almanya , Avusturya , Bosna-Hersek , Belçika , Bulgaristan , Birleşik Arap Emirlikleri Dubai, Estonya , Çek Cumhuriyeti , Fransa , Finlandiya, Fas , Hollanda, Hindistan, Hırvatistan, İspanya , İsviçre, İtalya , Karadağ , Kanada, Kamboçya , Kosova , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lüksemburg, Makedonya, Monako, Macaristan, Mısır, Nepal , San Marino , Slovenya , Slovakya, Sırbistan , Suriye , Polonya , Portekiz, Tayland , Türkiye , Ürdün, Vatikan, Yunanistan
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 1263
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 13

KARABEL-HİTİT ANITI-- KEMALPAŞA-BELKAHVE / İZMİR

Kategorisi: Kültür/Sanat
|
Gezi Tarihi: 08-05-2014
|
Yazı Tarihi: 13-05-2014
İzmir çevresinde nereleri gezmedik acaba diye araştırırken çok da yakın olan bir yere gitme kararı aldık.Kemalpaşa'ya doğru yola koyulduk.İzmir Kemalpaşa arası 30 km. Otobanda Ankara istikametine doğru giderken yol Kemalpaşa istikametinde sağa dönüyor.Kemalpaşa yeşillikler içinde.Özellikle de kirazı ile meşhur.Şimdi kiraz mevsimi.Artık yavaş yavaş kirazlar toplanıyor.Kemalpaşa Torbalı yolu üzerinde Karabel Geçidi var.Kemalpaşa'dan çıktıktan yaklaşık 4km sonra geçide varıyorsunuz.Bu yol yeni yapılmış.Nazar Köyü geçtikten hemen sonra kiraz satan yaşlı bir amcaya yolu sorduk.Biz kayada kabartma falan derken o anladığını ifade eden sözlerle "Bizim Arap Kayası'ından bahsediyorsunuz" dedi. Sonra da başladı anlatmaya.Kendisi 30 yıldır burada yaşıyormuş. Bu kaya çevresinde altın olduğunu düşünenler kayanın etrafını kazmışlar.Ana yoldan sol tarafta ufak pek görülmeyen bir kahverengi tabela var.
  

 "KARABEL"Görebilmek için çok dikkat etmeli.
Buraları Nif Dağları .Bir merdivenle yukarıya çıkıyorsunuz.Daha sonra bir keçiyolunu takip ederek ağaçların çalıların arasından tırmanıyorsunuz.Aniden kocaman bir kayada kabartmayı görüyorsunuz.Kabartma bir Hitit kralını tasvir ediyor.Kralın baş kısmında Hitit yazıları var. Böylece Hitit'lerin buralara da yerleştikleri anlaşılıyor.
Sanat tarihçi olan eşimin tahminine göre bu kayanın arkasında mutlaka bir tapınak var.Sanırım bu kadar kazı da bunun için yapılmış.
Anlatılanlara göre Hitit'lerin Batı Anadolu'da yaşadıklarının tek göstergesi bu anıt kayaymış.Nedense burası beni çok etkiledi.Belki de böyle gizli bir yerde oluşundandır.
Temiz hava bol yeşil,işte Kemalpaşa'yı anlatan sözler.İzmir'e dönerken Belkahve'de bir çay içmeyi de ihmal etmemek gerek. Atamızın İzmir'i seyrettiği yer. Aslında üzüldüm.Burası pek bakılmamış.


İzmir'i seyrettik. İzmir kesinlikle buradan seyredilmeli.


 

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- arkutbay 21-05-2014 14:35:00

Binlerce yıllık bir kabartmanın orada korunmasız durduğuna şaşırdım öncelikle . Yakında üzerine yazılar yazarlar . İlginç bir yer bulmuşsunuz yine , ellerinize sağlık Beste Hocam .
- besteerbak 22-05-2014 22:01:00

Öylece kaderine bırakılmış. Kim bilir Anadolu´da daha niceleri var.Araştırmama göre daha önce burası bulunduğunda yerinin kaybolmaması için yola bir tak yaptırılmış.Ama daha sonra yeni yol yapıldığında bu tak ta yıktırılmış.Teşekkürler.
- besteerbak 06-03-2017 18:11:04

- besteerbak 06-03-2017 18:13:54

Gördüğünüze sevindim. Çok haklısınız. Ne yazık ki bakımsızlık her yerde. İnsan üzülüyor. Ama bir gün değerlendirileceği ümidini taşıyorum.Teşekkürler.
- Seyelap 29-07-2017 00:59:42

Bu kabartma hakkında çok araştırma yaptım ama bir türlü kesin bilgiye ulaşamadım. Ben de tahminimi ifade edeyim. Efes-Sart-Orta Anadolu arasında bu mevki bir geçiş noktası olduğu için özellikle ticari kervanlar için önemli bir noktadır. Hitit imparatorluğu bu ticaretini güvenliği için bu noktaya bir karakol yaptırmış olabilir. Mızrak ve yaylı hitit kabartmasi bu karakolun bir simgesi olabilir. Ya da karakoldaki kişi ya da kisilerce bu kabartma sanatsal bir yetenek olarak yapılmış olabilir.
- besteerbak 05-09-2017 14:11:33

Merhaba.Yorumunuzu geç gördüm kusuruma bakmayın. Ne güzel bilgilendirme yapmışsınız.Teşekkür ederim.Bilgiler bizi aydınlattı.Sevgiler.
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz