» Kendingez » Forum » GÜNDEM » Kayseri belediyesi şehirin içerisindeki restoranlara içki ruhsatı vermiyormuş

Kayseri belediyesi şehirin içerisindeki restoranlara içki ruhsatı vermiyormuş

despina
28-05-2009
özetle:kayseri ile ilgili yazıda içki ruhsatı vermeyen belediyenin şehrine gitmem yorumundan yola çıkıp şu soruları sordum:


içki modernite mi demektir? modern şart mıdır? gezmenin, gezgin olmanın en önemli tarafı ziyaret edilen yerin gelenek ve kurallarına saygı göstermek değil midir? ben de içki olmasını tercih ederim ayrı. Ama içki satmayan şehre gitmem ağır olmadı mı? İran'ı nasıl geziyorsunuz derlerse ne cevap vereceksiniz?
Patricia
28-05-2009
.kafamdaki kanamayı durdurmak için şöyle ki; modern (sözcük anlamı)^tam şimdi^^ gezip keyfet yorul dinlen sırası gelsin TAM ŞİMDİ içki içmek iste.içki yok.modern de yok .hilton var tam şimdiyi 5 geçmiş^^
hhy
28-05-2009
Aslında bu sadece Kayseri'ye özgü bir durum da değil. Bazı anadolu kentlerimizde şehir içinde bırakın içki içmeyi açık havada yemek yiyebileceğiniz bir yer bile yok.
Kedim
28-05-2009
Kelimelerimi  çok dikkatli seçicem. Kimseyi kırmak diil niyetim. Buradaki niyetim uyanmak!.. İçki... (şarap) modernlikse o zaman İsanın kanı diye şarap içmezdi Hristiyanlar. Olmazdı kutsal kitaplarda yazan Şarap dereleri...İçki burada sadece despotluğun koyduğu  belirgin bir baskı simgesi..
kikkoman
28-05-2009
şöyle bir sahne mi hayal etmeliyiz :

İngiliz kraliyet gizli servisinin göz bebeği Mr. James Bond'un bir gün yolu Kayseriye düşer .
Akşam olur , giyer jilet gibi smokinini çıkar aleme.
Bara gider ," bar tender vodka martini , shaken but not stired" der
Barmen "haşa abi bizde olmaz ondan sana limonata vereyim der ."
doldurur bardağı iki  buz koyar bir de körüklü pipet , uzatır Mr.Bond'a
Bond ne olduğunu anlamadan alır limonatayı ,oturmak için içeriye doğru  tam ilerlerken ;
barmen" hop Mister Bond  orası aile salonu ,sen gel şöyle kenarda otur der ."

Tabi olay büyür Türkiye ingiltere'ye " senin memurlar içip içip bizim buradaki kızlara asılıyorlar" diye nota verir . İngiltere'de Lordlar kamarasını toplar Türklerin verdiği notanın ne demek istedediğini anlamak için BBC de çalışan ne kadar egytolog ve hiyeroglif uzmanı varsa toplar ve notayı deşifre etmeye çalışır ve konu uzar gider

Bu mudur ?

maliho
29-05-2009
"home james, but do not slam the horses" der dediğini duyar gibiyim:))
Patricia
29-05-2009
.muhabbet epeyce koyumuş / koyultulmuş /koyulmuş ^^
haymatlos
29-05-2009

ben bunun mutassıp belediye görevlilerin ahlak, etik, kutik çerçevesinde, oranın kültürüne bağlı olarak aldığı bir karar olarak düşünmüyorum. içki, evet modernite demek değil ama bu adamlar kendi yaşam tarzlarını kabul ettirmeye ve bizim de bunu kanıksamamızı sağlamaya çalışıyorlar. Başarılılar da. Ben ayrıca Orta Anadolu'da bir şehrin, içki içilmeyen yer gibi bir kültüre sahip olmadığını düşünüyorum zira bu yöre Türkiye'de içkinin en fazla tüketildiği bölgelerden.
kikkoman
27-07-2009
Eee vg bilirsin James Bond'u kızdırmamak lazım .