Kendingez » Ülkeler » Fransa » Paris » Kokulu şehir Paris
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 4141
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 43

Kokulu şehir Paris

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 19-05-2000
|
Yazı Tarihi: 07-09-2009

Kokulu şehir Paris

 

Başlık biraz sert oldu, ama maalesef yıllardır engüzel şehir gibi lanse edilen Pariste özellikle sıcak mevsimde gidildiğinde şehri saran kötü koku sizi rahatsız ediyor.

 

Şehrin temizliği amaçlı, kaldırım ile yolların arasına ufak su kanalları yapılmış ve nehrin suları buradan akarak, sehrin bir anlamda kendikendini temizlemesi sağlanmış. Zamanla bu sular çok akan su olmadığı için şehri saran koku sebebi haline gelmiş.

 

Venedik ile ilgili gezi yazımda şöyle yazmıştım, ‘’Herşey beklenti ile alakalı sanırım. Paris’e gittiğimde hayal kırıklığına uğramıştım. Çok güzel, çok romantik şehir diye abartılı anlatımlardan etkilenmiş, beklentimi yükseltmiş olmalıyım ki gittiğimde o kadar da beğenmemiştim. Venedik için ise tersini yaşadım. Ben gitmeden bir süre önce floransa+roma+venedik turuna katılan ağabeyimin, sıralamada en alta koyduğu, kokuyor, karanlık, izbe gibi tanımlarla beğenmediğini ilettiği Venedik i ben gittiğimde çok beğendim’’

 

Kötü başladım ama tabii ki Paris, diğer büyük Avrupa şehirleri gibi görkemli binaları, geniş caddeleri, büyük parkları, geniş meydanları ile güzel bir şehir. 19. yüzyılda Pariste bakımsız görünen , plansızlığı ile şehri çirkinleştiren binalar caddeler yıkılmış ve baştan yapılmıştır. Bu sebeple binalar, caddeler şuan çok simetrik ve düzgün. İstanbuldaki gibi 5 katlı binanın yanında 2 katlıi onun yanında 7 katlı bina , biri biraz önde, biri biraz geride bir durum yok :-))

 

Eiffel, Parisin simgesi ama Parisliler bu çirkin metal yığını yapıdan memnun değiller. Paris düz bir şehir, yükseklik korkunuz yoksa Eiffel in tepesine çıkıp baktığınızda tek tepe olarak görülen ve bence  Parisin en güzel yerlerinden biri olan yer Monmartre ... Ünlü kırmızı değirmen Moulin rouge ın yanında geçerek çıkılan bu tepenin diğer bir ismi de Resasamlar tepesi. Buradaki Sacrecoeur kilisesi görmeye değer ve Parisin sembollerinden biri. Dar sokaklari meydana sandalye atmış, turistlerin resimlerini yapan ressamlar, renkli renkli cafeler, soğan çorbası midye yiyebileceğiniz çok şirin döşenmiş restoranlarla dolu. Denizi düşünmezseniz, burada İstanbuldaki Ortaköy semtinin havası var.

 

Seine nehrinde yapılacak bir gezi çok keyifli. Şehir bu nehrin 2 tarafında kurulmuş. Nehrin ortasındaki adacıkta Notre Dame katedrali bulunuyor. Orayı veya Eiffel i arkanıza alarak çok güzel fotoğraf kareleri çıkarabilirsiniz.

 

Paris büyük bir şehir. Yürüyerek keşfedilecek caddeleri, farklı semtleri var. Mesela ünlü Champs - Elysées caddesinde gündüz ve akşam mutlaka zaman geçirmelisiniz. Caddenin başındaki zafer takından sonra concorde meydanında 2000 yılbaşı için kurulan dönmedolap hala duruyorsa gece Parisi yukardan izlemek için güzel bir seçenek. Barları, gece eğlencesi olan Bastille semti gezilebilir, Cafeleri, çiçekçileri ile daha sakin bir semt olan Saint Germainde yürüyerek Luxemburg bahçelerinde dinlenmek , toplu halde veya tek tek yoga yapan insanları izleyip sakinleşmek tercih edilebilir.

 

Ve tabii Opera binası, turist otobüslerinin yolcuları indirip, tekrar şu saatte şurada buluşalım, siz alısveriş yapın dediği merkezde bulunan ünlü bir meydan. Lafayette alısveriş mağazası burada.

Müze gezmek isteyenler Louvre çok önemli, ama cok uzun zaman ayırmanız gerekli. Binanın cam mozaik girişi çok ihtilşamlı, zaman yeterli ise Versailles Sarayı veya eurodisney gezisine gidilebilir...

 

Tabii yazdıgım heryer turistik olan eski paris, ama yeni inşa edilen, işmerkezi olan, Değişik modern binalar, bu bölümün simf-gesi olan büyük ark görmeye değer. Metro agı cok yaygın. Tüm önemli noktalar arasında rahatlıkla ulaşım sağlanıyor.

 

Yemek konusunda Paris zengin. Deniz ürünleri restoranları çok güzel. Herkes geç saatte yemeğe gidiyor, Cafeler, sandalyeler yola çevrili şekilde , etrafı izlemek çok keyifli

Fransızca bilseniz herşey daha mukemmel olacak..... İngilizce menu bulamadıgınız resimlerden secmeniz gereken çok cafe var!

 

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- aslinda 07-09-2009 22:39:54

her güzelin bir kusuru vardır ne de olsa :)
- BEERCAN 08-09-2009 00:35:34

Bende daha 20 gün önce Paris'teydim.Dediğiniz koku beni de çok rahatsız etti ama bana idrar kokusu gibi gemişti.Dediğiniz yerlerin çoğunu gezdim bence olumsuzluklara rağmen çok güzel bir şehir.Gezmeye ve görmeye değer.Güzel anlatımınız için teşekkürler.
- gezgingen 08-09-2009 02:06:15

Yazınızda Paris'te mutlaka gezilecek yerleri yazmışsınız hani Paris e gidip buralara gitmeden olmaz tarzı yerler burası. Evet gerçekten Paris Belediyesi dediğiniz koku olayına çözüm bulmalı bu Paris için kötü bir imaj.
- gezgingen 08-09-2009 02:08:36

Hee bu arada yazınıza fotoğrafta eklerseniz eksiksiz olacak :)). Hoşçakalın.
- matraque 08-09-2009 12:11:55

Paris gerçekten güzel bir şehir. Ama beklenti çok olmamalı. Düşünsenize bizim İstanbul'un ortasında kocaman bir boğaz var ve 2 kıtayı ayırıyor. Paris'te ise sadece bir nehir. Ama ortamın rahatlığı, café'ler, Notre Dame, Sacre Coeur, şarap, Moule (midye; özel beyaz şarapsosuyla haşlanmış muhteşem lezzet "Moules au curry"), müzeleri ve sayamadığım binlerce güzelliği Paris'i Paris yapar. Dünyada en çok şarkı bir İstanbul bir de Paris için yazılmıştır!!!
- kikkoman 08-09-2009 22:22:47

Bir daha ki sefere Paris'i keşfetmeni tavsiye ederim .
- NEŞE 08-09-2009 22:48:10

Koku şikayetinizde son derece haklısınız.Şehirde binlerce evcil köpek besleniyor,bunların pisliklerinin caddelerden temizlenmesi belediyeye korkunç paraya mal oluyor. Belli zamanlarda kaldırımların kenarlarındaki kanallardan bu sebeple su akıtılıyor,tabii kurak mevsimlerde yetersiz kalıyor.Kaldırımlarda çok dikkatli yürümek lazım her an kaza (!)olabilir..
- haylaz 09-09-2009 09:59:55

GECEKTEN İYİSİYLE KÖTÜSÜYLE ANLATMISIN
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz