» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » otostop çekmek için gerekli bilgiler...

otostop çekmek için gerekli bilgiler...

Türkiye'de pek sorun değil yasak. Otobanlarda dahi polis uzaktan kendi çapında ingilizce yasak olduğunu anlatmaya çalışıyor, baktı beceremiyor görmezlikten gelip gidiyor,)  

goktug
18-06-2009
otostop çekmek için gerekli bilgiler...
Araya böyle bir yazı sıkıştırmak beni çok eğlendirecek,) Otostop ile kısa hatıralarımı paylaşıp gerekli bilgileri paylaşmak istedim.

Şu ana kadar İstanbul-Bursa, İstanbul-Kıyıköy, Antalya-Kemer-Kaş-Fethiye, İzmir-Bafa, Bafa-İstanbul, Bafa- Fethiye, Rize-Niğde ve pek çok şehir içi otostop yolculukları yaptım. İçlerinden en şanslı olduğumu düşündüğüm Bafa-İstanbul yolculuğu oldu.

Öyle ki; İzmir'de tırmanış şenliğinden, Bafa Gölü Kapıkırı köyüne tırmanışa yine otostopla gittik (4yıldır durum aynı). Kulüp ile çok sıkı bir faaliyet geçirdikten sonra çebimizdeki az miktar parayla, gruptaki kız arkadaşım ile birlikte İstanbul'a dönecektik. Amaç İzmir'e kadar otostop, ardından otobüsle metropol. Öğlen 13.00 civarı ana yol ayrımına geldik. Yaklaşık 15dk. bekleyişin ardından, benim kaldırdığım sihirli başparmağımın etkisiyle duran araca, çantalarımızla arka koltuğa yerleştik,) Arkadaşım Rize'liydi ve tesadüf araçtaki 2kişiden biride Rize'li çıktı. Değmeyin sohbetlerine. Adamlar daha rahat yolculuk edelim diye Söke'de çantalarımızı kargoya verdiler. Bizim bilet paramıza çantalarımızı gönderdiler kendileri ödeyerek! İstanbul'a gideceklermiş. Daha şanslı olamazdık. Derken İzmir ve Bandırma'da kanımızı hep birlikte bir güzel doyurduk. Hesaplar onlardan... Feribota bindik ve bizim biletlerimizide aldılar. Evet çok ciddiyim. Gece saat 01.00 civarı arkadaşlarımızın evine kadar bıraktılar bizi. Teleşla anahlarlarımızı çantalarda unutmuşuz! Gerçekten çok iyi insanlardı. Yolculuk genellikle kahkahalarla geçti. Ne hikayeler... Hatırladıkça helen iyi niyetlerimi dilerim...

En uzun yolculuğum ise Rize Kaçkarlar'dan Niğde Aladağlar'a oldu. Arkadaşım ile birlikte zirve faaliyetinin ardından kulübe eğitim vermek için Aladağlar'a gitmemiz gerekiyordu. Acelemiz yoktu. Ayder Yaylası'nda ki interner cafeden yol haritası çıktısı aldık. Böylece sihirli parmaklarımızı kullanmaya karar verdik. Trabzon'a 4, Ordu'ya 5, Sivas'a 4, Kayseri'ye 2, Niğde Aladağlar'a 3 araç değiştirerek 2 günde ulaştık. Çok farklı insanlar tanıdık. Geceyi bindiğimiz kamyonun kasasına çadır kurarak geçirdik! Çoğrafyanın birden farklılaşması bizi biraz yıprattı. Yağmur çiseleyen yeşillikler içindeki Karadeniz'den, kavurucu güneşin tepemizde olduğu kurak İç Anadolu. Aylardan Temmuz.

Yazmaya devam edebilirim. Gelelim gerekli olabilecek bilgilere...
* Nereye gideceğinize karar verin.
* Mutlaka harita taşıyın.    
* Yanınıza su ve yiyecek alın. Çünkü Ne zaman nerede olacağınız belli değil.
* Grup halinde iseniz (bazen bizim gibi 10-15 kişi) 2li ve 3lü gruplara ayrılın.
* Kızları yalnız bırakmayın hatta önce siz yanınıza alın. Şansınız daha çok artar,)
* Ön tarafa oturan şanssızdır. Zira şöförle konuşmak ve yolu takip etmek onun işidir. Arkaya oturana düşen yalnızca uyumaktır,)
* İletişim bilgilerini isterseniz alın ama mümkün olduğunca siz vermeyin yada sallayın,)
* İlk izlenimini beğenmediğiniz kişilerin araçlarına binmeyin/araca almayın.
* Yükünüz hafifse mutlaka yürüyün. Belki ilerideki yol ayrımında sizi bekleyen özel şöförünüz vardır.
* Araçların duramayacakları yerlerde (keskin viraj, tek şeritli yol vb.) bulunmanız, şansınızı azaltır.
* İradenizin güçlü olması gerekiyor. Saatlerce beklemekten yılmamalısınız.
* Yeni sayılabilecek kamyon ve tırlar çok konforlu. Güvenebileceğiniz tiplerse seyahat çok rahat geçiyor. Sanılanın aksine bu şöförler, insan halinden daha çok anlayan kişilerdir.
*  Ne siz sizi alan şöförü tanıyorsunuz ne de o sizi... Yaratıcı olabilirseniz hikayeler kurgulayıp onları yaşamış gibi anlatmak bazen çok eğlenceli oluyor. Özellikle partneriniz ile önceden düşünmeden karşılıklı atıp tutmak...

Beni yolda yalnız bırakmayanların yolu açık olsun. Almayanlarla belki bir gün yine karşılaşırız... 
 
not: internetin azizliğine uğradım. Bu 3. yazışım. Her dafasında biraz daha kısalttım ne yazıkki...
handep
18-06-2009

ilk önce ''yasak'' olan yerde bunu yapmayın :))

washington dc'de yasaktır mesela..

bu anımı anlatmadan edemicem :))

DC'de vize işlerimi halletmek için çek cumh. konsolosluğuna gittim, yeri itibariyle ağaçlıklar arasında, ve yürüme mesafesi olan bir yerdedir kendileri.. o zaman da ''şansıma'' cicadas böceklerinin (umarım doğru yazmışımdır) toprak altından fışkırma yılıymış.. (düşünün 7 yılda bir oluyor bu olay sadece 6 hafta sürüyor ve bahtsız bedevi olan hande'yi buluyor :) )
Tabii ben o ağaçlık olan yolda (böceklerin hepsi ağaçlarda fink atmaktalar) yürümek zorundaydım.. Doğal olarak otostop yaptım.. Beni orta yaşlı bir adam aldı.. yol boyunca sürekli söylenerek ''burada yasaktır polise denk gelsen başın belaya girer vs vs..'' ben de cicada'dan polisten korktuğumdan daha çok korluyorum dedim.. eğlendik yol boyu..
Dönüşte yine aynı işlemi yaptım.. Bir gay buldu bu seferde beni.. o da nasihat üzerine nasihat :)) hatta evime kadar bıraktı.. sonra kendisiyle güzel bir arkadaşlığımız oldu.. Hala yazışırız kendisiyle :))
yine olsa aynı cesareti gösterir miyim?? eğer cicada lar varsa kesinlikle evet :))

moyiss
18-06-2009
1. şans
2. sabır
3. zaman
4. karizma
5. bol miktarda su
MIYU
18-06-2009

moyiss tüm maddeleri anladım da su??

idilcevik
18-06-2009
abi yıkıyım mı diye durdurucak.. sonra gerçek fikrini söylicek olabilir.. =)
MIYU
18-06-2009
:)) olabilir, öyle mi moyiss??
moyiss
18-06-2009
yok yahu susuz duramam onun için... düşünsene hepsi var ama şanş yok, saatlerce bekle dur... susuz duramam bu sıcaklarda ;)))
goktug
18-06-2009
sonunda eklemeyi başarabildim yazımı... mozilla ve explorer kullanım farkıymış teşekkürler moyiss...

su kesin şart. geçen gün Ağva'dan Hacıllı köyüne gitmek için 3 saat yürüdüm. Tek bir araç dahi geçmedi. Etraf her nekadar orman olsada kaynak bulmak oldukça zor. Karadeniz'de durum çok daha farklı tabi ki,))
goktug
18-06-2009

Türkiye'de pek sorun değil yasak. Otobanlarda dahi polis uzaktan kendi çapında ingilizce yasak olduğunu anlatmaya çalışıyor, baktı beceremiyor görmezlikten gelip gidiyor,)  

abt_smyrna
18-06-2009
Bir defa otostop yaptım. Oda iki kız ve ben Girit Adası'ndayken olmuştu.

yunan sürücülerin hiçbiri sağolsun bi,zi almadı.

O güğnden beri otostop yapmam, yapamam...
kikkoman
18-06-2009
başparmak
LiBerTanGo
24-06-2009

thoughts in time and out of season
the hitchhiker
stood by the side of the road
and leveled his thumb
in the calm calculus of reason
hi. how you doin'? i just got back into town l.a.
i was out on the desert for awhile

riders on the storm
yeah. in the middle of it

riders on the storm
right...

into this world we're born
hey, listen, man, i really got a problem
into this world we're thrown
when i was out on the desert, ya know
like a dog without a bone
an actor out on loan
i don't know how to tell you

riders on the storm
but, ah, i killed somebody
there's a killer on the road
no...

his brain is squirming like a toad
it's no big deal, ya know
i don't think anybody will find out about it, but...

take a long holiday
just, ah...

let your children play
this guy gave me a ride, and ah...
if you give this man a ride
started giving me a lot of trouble
sweet family will die
and i just couldn't take it, ya know
killer on the road
and i wasted him
yeah.

moyiss
29-06-2009
düşündüm de,otostop için bu kadar şey yerine arabası olan bir arkadaşınızın olması daha iyi bir fikir değil mi gençlik ,)) yola çıktığı anı kollayıp ondan bir süre önce yolda dikilip başparmağınızı kullanabilirsiniz... hayır demiycektir herhalde (:
goktug
29-06-2009
hehe,) Bafa'ya giderken grubumuzdaki arkadaşların bir kısmı eski model bir araca bindi. Biz daha hızlı olduğumuzdan onları geçtik. Fakat bir yol ayrımında inip, baş parmağımızı nöbete dikerken bide baktım ki o eski model araç geliyor. Şoför koltuğunda ise arkadaşım var! Bize ağzı kulaklarında el sallayarak gittiler,)) Arkadaştan da pek hayır gelmiyor...
umityasar
02-08-2009düşündüm de,otostop için bu kadar şey yerine arabası olan bir arkadaşınızın olması daha iyi bir fikir değil mi gençlik ,)) yola çıktığı anı kollayıp ondan bir süre önce yolda dikilip başparmağınızı kullanabilirsiniz... hayır demiycektir herhalde (:

tabi arkadaşı da iyi seçmek lazım :))