Kendingez » Ülkeler » Fransa » Paris » Paris / Rodin ve Cehennemin Kapısı
25057
Gezdiği Yerler:Önemli olan niteliktir .
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 5917
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 184

Paris / Rodin ve Cehennemin Kapısı

Kategorisi: Kültür/Sanat
|
Gezi Tarihi: 06-08-2009
|
Yazı Tarihi: 02-01-2012
''İyi bir portre , bir yaşam öyküsüyle eşdeğerdir ''O gün çok heyecanlıydık . Çünkü daha önceki Paris gezimizde kapalı gününe rastladığımız için - pazartesi günü- gezemediğimiz Rodin Müzesine gidiyorduk . Rodin'in hayatı ve eserleri tekrar gözden geçirilmiş , ağzımız açık seyredeceğimiz eserlerin öyküleri aklımıza kazınmıştı . İşte bu yazı da kuru bir Rodin biyografisi olmadan bu öyküleri anlatmaya çalışıyor .

Müzeye giriş 6 Euro . Eğer d'Orsay Müzesi ile beraber bilet alınırsa 12 Euro ( tek başına d'Orsay Müzesi 8 Euro ) Böylece iki kişi bir magnetlik tasarruf yapıyoruz .Müzenin girişinde büyük bir düşünen adam heykeli bizi karşılıyor . Rodin ve eşi Rose bu heykelin altında yanyana yatıyor . Rodin , Rose ile tanıştığında kendisi 24 , Rose Beuret ise 20 yaşındaymış . O sıralarda Rodin , Paris'in yeniden şekillendirilmesinde büyük rol oynayan mimar Hausmann'ın yanında yontu ustası olarak çalışıyor , genç bir terzi olan sevgilisi Rose'un geceleri büstlerini yapıyormuş .

Rose , Rodin'i her zaman sevmiş . Ona modellik ve hizmetkarlık yapmış . Hatta ondan Rodin'e hiç kabul ettiremediği bir çocuğu da olmuş . Ancak Rodin'in kadınlara olan aşırı düşkünlüğü yüzünden beraber huzuru bulamamışlar . Tanıştıklarından 29 yıl sonra Rodin bir notunda '' Sevgili Rose , bu akşam sana dönüyorum '' diyor ama bu nottan 14 yıl sonra (tanışmalarının 53. yılında ) 29 Ocak 1917 de evleniyorlar . Evlendikten 15 gün sonra 14 Şubatta Rose , 17 Kasımda Rodin ölüyor .Rodin , Meudon'daki bu konağı ( Villa des Brillants ) 1895 yılında satın almış ve resim-antik heykel kolleksiyonu yapmaya başlamış . Eskici ve antikacılardan eski yunan-roma heykellerinin kırık parçalarını topluyormuş . Ölümünden bir yıl önce konağı , eserlerini ve servetini Fransa devletine bağışlamış . Böylece servet avcısı kadınlardan kurtulmuş , ancak bu sefer de bakıma muhtaç kalmış .


Hasta / A.Rodin

Rodin , 1840 yılında Paris'te doğmuş . 15 yaşında killi toprakla çalışmaya başlamış . Çok sevdiği kızkardeşinin ölümü üzerine bir tarikata giriyor ama tarikattan Peder Eymard , Rodin'deki ışığı görüyor ve onun tarikattan ayrılıp tekrar heykelciliğe başlamasını sağlıyor .''Taşın fazlasını atıyorum , geriye heykel kalıyor ''

Rodin , insan anatomisine Michelangelo ile karşılaştırılacak kadar hakimmiş .  İlk yapıtlarından ''Tunç Çağı'' isimli heykeli o kadar başarılıymış ki modelden doğrudan kalıp almakla suçlanmış . Bu bir heykeltraş için çok ağır bir ithammış . Eleştirileri asılsız çıkarmak için ''Vaaz Veren Vaftizci Yahya'' heykelini normal insan boyutundan daha büyük yapmış ve iddiaları çürütmüş .'' Semboller insanlığa yol gösterir , onların yalanı yoktur ''

Rodin , yapıtlarında sembol olarak en çok insan elini kullanmış . Bunlardan biri de yaratılış ismiyle de bilinen ''Tanrının Eli'' . Kullandığı küçük semboller ve figürler yapıtlarında sık sık karşımıza çıkar .


Tanrının Eli / A.Rodin

Kadınlara düşkün olduğunu söylediğimiz Rodin'in en fırtınalı ilişkisi Camille Claudel ile olmuş . Tanıştıklarında Rodin 43 , Claudel henüz 19 yaşında . Genç kız Rodin'e tutkuyla bağlanıyor . Sevgilisi ve asistanı oluyor . Rodin'in birçok figürüne modellik yapıyor . Zamanla çok başarılı bir heykeltraş oluyor . Calais Burjuvaları eserindeki el ve ayakları Claudel yapıyor . Ancak hayatındaki iniş çıkışlar ruh sağlığının bozulmasına neden oluyor . Feminist görüşle , Rodin kadıncağızı delirtiyor . Paranoya belirtileri gösteriyor . Rodin'in eserlerini çaldığını iddia ediyor ( Belki de doğru  söylüyordu ) 1913 yılında akıl hastanesine yatırılıyor ve 30 yıl hastanede kaldıktan sonra 1943 yılında ölüyor .


Bir C.Claudel çalışması

Söz açılmışken Calais Burjuvalarından bahsedelim . Öyküye göre 1347 yılında Calais şehri İngilizler tarafından kuşatılır . Şehri yakıp yıkmamak için bir koşul öne sürerler . Şehrin en itibarlı burjuvalarından 6 kişi başları açık , yalınayak , boyunlarında iple gelip şehrin anahtarını sunacaklar . Bu hikayeyi sembolize edecek heykeli Calais şehri Rodin'e sipariş eder . 2200 kilo ağırlığındaki heykel açıldığında halk kahraman yüzler beklerken moral bozucu yüz ifadelerinden rahatsız olurlar . Gerçek , insanları rahatsız etmiştir . Ancak aynı heykelin bir kopyası daha sonra Londra'daki meclis bahçesine konacaktır .


Calais Burjuvaları / A.Rodin

Rodin'in istenmeyen tek yapıtı bu değil . Edebiyatçılar Derneği bir Balzac anıtı sipariş ediyor . Rodin'in ''yaptığım hiçbir çalışma beni bu denli mutlu etmedi'' dediği Balzac anıtında Rodin , Balzac'ı çıplak tasvir ediyor ve kıyamet kopuyor . Rodin heykelini parasını ödeyerek geri alıyor ve şöyle diyor : ''Eğer gerçeklik ölürse benim Balzac heykelim gelecek kuşaklar tarafından parçalanacaktır'' . Çok ilginç değilmi ? Bir heykelin parçalanmasının nedenini gerçekliğin ölmesi olarak göstermiş . Bilmiyorum , size birşeyler hatırlatıyormu ?


Balzac Anıtı / A.Rodin


Anıtın giydirilmiş hali

Benzer durum Victor Hugo anıtında da oluyor . Bir dahiyi redingot giymiş şekilde tasvir etmeyi uygun bulmayan Rodin , Hugo'nun etrafına çıplak esin perileri koyuyor ancak sonra tepkilere dayanamayıp perileri kaldırıyor .


Victor Hugo Anıtı / A.Rodin

Rodin eserlerinde cinselliği sık kullanmış . 1886 tarihli ''Öpüşme'' şevkat,cinsellik ve tutku ifadesi olarak erotik sanatın simgesi haline gelmiş .


Öpüşme / A.Rodin


Öpüşme / A.Rodin

Rodin'in en ünlü heykeli ''Düşünen Adam'' aslında cehennemin kapısının üstüne yerleştirilmek üzere tasarlanmış . Dante'yi temsil ediyormuş . O kadar başarılı olmuş ki bağımsız bir çalışma haline gelmiş .


Düşünen Adam / A.Rodin

''İçten gelen duyguları her zaman kasların hareketliliği ile vermeye çalıştım . Yaşam olmadan sanat da olmaz ''

Düşünen adamda , düşüncenin gücü ve düşünme çabası kasılı kasların tasviri ile daha iyi ifade ediliyormuş .


Düşünen Adam / A.Rodin

Gelelim benim favorime : Cehennemin Kapısı . Rodin , 1880 yılında süsleme sanatları müzesi için Dante'nin İlahi Komedyasındaki cehennem bölümünü anlatan sahnelerle bezenecek bir kapı siparişi alıyor . 37 yıl kapı üzerinde çalışıyor ancak bitiremiyor .


Cehennemin Kapısı / A.Rodin / d'Orsay Müzesi

Bu olağanüstü kapının üzerinde bir düzensizlik , kaos içinde tüyler ürperten figürler var . O kadar eşsiz bir görünümü var ki bu kapı gerçekten cehennemin kapısı ise açmamak kaydıyla gidip görmeye değer .

Kapının bir örneği Rodin Müzesinde , orijinali ise d'Orsay Müzesinde bulunuyor .Rodin , gerek yaşamının renkleri , gerekse gerçeklik üzerine kurduğu sanatı ile ilginç bir kişilik . Merak duyanlar için eserlerini görme fırsatı kaçırılmamalı .

Sağlıcakla kalın ... 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- cenk07 02-01-2012 19:05:34

yine çok güzel bir yazı olmuş,ellerinize sağlık...rodin enteresan bir sanatçı.herkesin beğendiği öpüşme eserini eğlenceli ama sıradan diye nitelerken 6 sene araştırma yaparak yaptığı balzac heykelini en beğendiği eser olarak defalarca deklare etmiş.müzeyi gezmeyi ben de çok istiyorum sizin resimlerle çok güzel anlattığınız bu yazıdan parçalar da ümit ederim bu gezide bana arkadaşlık yapacaklar.tekrar teşekkürler!
- demirtuna 02-01-2012 19:57:27

Rodin aslında bir düşünce adamı olarak tanımlanabilir daha çok yoksa, hayatı boyunca eline ne bir alet almış ne de taş veya mermer yontmuştur. Bir taraftan kadınlar ve uyuşturucu (?), diğer taraftan sanat...Aslında büyük eserler bırakan ve kompleks düşünen insanların özel hayatlarında sıradan birer insan - mesela iyi bir aile babası gibi - davranmalarını da beklememek lazım....Çok güzel bir yazı olmuş, müzeyi ziyaret etmiş kadar oldum.
- sadiye 03-01-2012 14:39:35

Paris' e gidecekler için benimde kesinlikle görmelerini tavsiye ettiğim bir müze. Şehrin hem ortasında hemde kenarında ,yeşillikler içinde inanılmaz keyifli bir müze. Hem sanatsal olarak hemde baheçisinin güzelliği ile görsel olarak çok doyurucu.Çok da güzel anlatmış ve fotoğraflamışsınız,ellerinize sağlık..Çok teşekkürler.
- NEŞE 03-01-2012 21:06:22

Sevgili Doktor bu yazınızla Cehennem değil ama bana "cennetin kapıları" nı açtınız..Çok zevk alarak okudum,müzeyi görmediğime yandım,Paris e 15 yıl aradan sonra yeniden gitme zamanımın geldiğini hissettim...Onyx kütle içine yerleştirdiği 3 bronz figür harika,3 güzeller olmalı diye düşündüm...Çok teşekkürler..
- arkutbay 04-01-2012 10:06:07

Güzel yorumları ve değerli katkıları için binrotalı arkadaşlarıma teşekkür ederim .
- FigenLetaconnoux 04-01-2012 10:59:09

Rehber niteliğinde, detaylı ama insanı kelimelere boğmayan, net süper bir yazı. Kaleminize sağlık. Ben de Rodin Müzesi'ni ilk olarak bir pazartesi günü ziyaret etmeye kalkmıştım. Maalesef kapalıydı. İkinci denememde başarılı oldum....
- mertakinci 06-01-2012 12:34:17

Modern çağın en önemli öncüleri arasında sayabileceğimiz bir sanatçı ve sizde bizimle birbirinden değerli eserlerinin fotoğraflarını ve bilgilerini paylaşmanı çok güzel
- balina 06-01-2012 14:04:18

filme de adını veren rodin in fırtınalı aşkı Camille Claudel filmini izlemnizi öneririm. Kitapçılarda ve dvd store larda bulabilirsiniz
- arkutbay 06-01-2012 14:30:00

Sevgili Balina , filmi buldum , İsabella Adjani ve Gerard Depardieu de oynuyormuş . En kısa zamanda seyredeceğim . Hatırlattığınız için teşekkür ederim .
- mlsuer 19-01-2012 20:36:08

Olmazki.Sizin yüzünüzden yine Parise gitmek gerekecek...
- arkutbay 19-01-2012 20:42:40

Le Tour de France / Stage 20 / 22 Temmuz / PARİS
- selimnaz 20-01-2012 21:46:29

MÜKEMMEL YAZMIŞSIN TEBRİKLER
- binata 28-01-2012 13:06:03

HOCAM RODİN VE SİZİN ELLERİNİZE SAĞLIK.BİZE KEYİFLİ BİR YAZI OKUTTUNUZ.
- mustafa selvi 30-01-2012 11:59:33

Fotoğraflar ve yorumlar süper ellerine sağlık
- kazo68 05-02-2012 01:37:21

mmmmmmhhhhhh
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz