Kendingez » Ülkeler » Fransa » Paris » Paris / Sainte Chapelle - Cennete açılan kapı
25057
Gezdiği Yerler:Önemli olan niteliktir .
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 1735
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 112

Paris / Sainte Chapelle - Cennete açılan kapı

Kategorisi: Kültür/Sanat
|
Gezi Tarihi: 20-08-2007
|
Yazı Tarihi: 14-02-2012
Paris'e adını veren Kelt kabilelerinden Parisiilerin ilk yerleştikleri bölgede , Seine Nehri üzerinde bir adada , İle de la Cite'deyiz . Daha kolay hatırlamanız için Notre Dame Katedrali'nin olduğu ada diyebiliriz .

Adaya Pont St. Michel'den geçerek geldiğinizde , Boulevard du Palais üzerinde solda , Adalet Sarayı ile Consiergerie arasına sıkışmış bir gotik şaheseri anlatacağım size : Sainte ChapelleSainte Chapelle , Fransa Kralı IX. Louis tarafından , 1248 yılında , İsa'nın dikenli tacının da aralarında olduğu kutsal nesnelerin korunması için yapılmış .Aziz ilan edilen tek Fransız kralı olan IX. Louis , Bizans imparatorundan ayrıca çarmıhın parçalarını , çarmıha çakılan çivileri ve İsa'nın birkaç damla kanını da almış . Bu parçalar günümüzde Notre Dame Katedralinde saklanıyormuş . Bunlar için ödediği paranın şapele harcanan paranın üç katı olduğu söyleniyor .Şapel Fransız devrimi sonrasında bir süre tahıl ambarı olarak kullanılmış . 19. yüzyılda Mimar Viollet le Duc tarafından onarılmış .Sainte Chapelle , vitrayları ile ünlü . Özellikle güneşli havalarda olağanüstü göründüğünden dolayı ''cennete açılan kapı'' adını vermişler . Biz ne yazık ki kapalı bir havada gezimizi yaptık . Her zamanki gibi görev dağılımını yapmıştık . Birimiz sırada ;birimiz de yakışıklı Fransızlar ile sohbette .Sıranın uzunluğu bu saklı kalmış şapel için içeride göreceklerimiz hakkında bizi iyice heyecanlandırmıştı . Unutmadan söyleyeyim : Giriş 8 Euro , içeride fotoğraf çekmek serbest . Ayrıca göreceğiniz fotoğraflara olan katkısı için Nadir Çatak Beyefendiye de teşekkürü borç bilirim .Girişteki ana taç kapı iki katlı . Pinokololar (çatı üzerindeki küçük kuleler) İsa'nın dikenli taçı gibi süslenmiş . Kule külahı 75 metre yüksekliğindeymiş .Alt kat saray çalışanları için yapılmış .

Alt kattan üst kata spiral dar bir merdivenden çıkılıyor . Kendinizi bir ışık ve renk cümbüşünün içinde buluyorsunuz . Burası kraliyet ailesinin ve asillerin katı .15 adet muhteşem vitray , 15 metre yüksekliğinde ince sütunlar ile birbirinden ayrılmış . Vitraylarda kutsal kitaplarından sahneler kronolojik bir sırayla anlatılmış .Sırayla bakmak istiyorsanız soldan başlıyorsunuz . Aşağıdan yukarıya doğru bitirdikten sonra sol taraftan sırasıyla devam ediyorsunuz .En son gülpenceresine geliniyor . Gülpencere 86 ayrı panelden oluşmuş . Yolun sonunda ne anlatılır : Kıyamet günü .Şapeldeki sütunların üzerinde havarilerin heykelleri bulunuyor . Sadece bir tanesi orijinal olarak kalabilmiş .Şapelin akustiği de çok iyiymiş . Burada konserler veriliyormuş .Sainte Chapelle , Paris için özellikle görülmeye değer bir yer . Gezerken bakarsınız kapılardan biri açılır ve arkasını görüp bize anlatırsınız .

Sevgilerimle... 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- sadiye 14-02-2012 15:37:49

Ellerinize sağlık, bende görebilmiştim, hakikaten içinde büyüleyici vitray sanatı eserleri var,bende Paris'e gidenlerin görmelerini tavsiye ederim...
- NEŞE 15-02-2012 13:17:32

Sevgili Doktor çok güzel bir yapıya götürdünüz bizi....Yapım tarihi tam da Konstantinopolis in 4.Haçlı seferinde (1204-1261) yağmalanma tarihine denk düşüyor,İznik e kaçan imparator ailesi,İstanbul daki tahtı çoktan batıdan gelen işgalcilere bırakmıştı,tabii baştaki Bizans imparatoru olan batılı kontun ,kutsal emanetleri de batıya satması çooook normal oluyor bu durumda..Venediğe de bakalım bir uygun zamanda ,kaçırılan ne harikalar göreceğiz değil mi ?
- arkutbay 15-02-2012 13:46:50

Neşe Hocam , Venedik San Marco Katedrali'nin 2. katındaki müzesinde mahşerin dört atlısının orijinalinin fotoğraflarını da çekmiştim . Yanlış hatırlamıyorsam katedralin kapısındaki sütunlar da devşirme idi . Bir Venedik yazısında uzun uzun konuşuruz . Yorumlarınız ve katkılarınız için çok teşekkür ederim .
- kazo68 18-02-2012 18:43:40

hocam sevgililer gününde parisi anlatmanızın bir sebebi varmı acaba
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz