Kendingez » Ülkeler » Romanya » Sibiu » Sibiu / Brukenthal Sarayı/ Horezu
5224
Gezdiği Yerler:Almanya , Avusturya , Bosna-Hersek , Belçika , Bulgaristan , Birleşik Arap Emirlikleri Dubai, Estonya , Çek Cumhuriyeti , Fransa , Finlandiya, Fas , Hollanda, Hindistan, Hırvatistan, İspanya , İsviçre, İtalya , Karadağ , Kanada, Kamboçya , Kosova , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Lüksemburg, Makedonya, Monako, Macaristan, Mısır, Nepal , San Marino , Slovenya , Slovakya, Sırbistan , Suriye , Polonya , Portekiz, Tayland , Türkiye , Ürdün, Vatikan, Yunanistan
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 0
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 0

Sibiu / Brukenthal Sarayı/ Horezu

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 00-00-0000
|
Yazı Tarihi: 29-11-2017

26 Temmuz sabahı Sighişoara'dan ayrılıp Sibiu'ya gideceğiz.Teo ve eşine "Hoşçakal" diyoruz. Teo ,Türkiye'ye gelmiş ,gezmiş ve çok beğenmiş.Pansiyondan ayrılırken bize ufak şişeler içinde kendi yaptığı likörlerden veriyor.Çok içten insanlar.Bir hatıra fotoğrafı çekmekten geri kalmıyoruz. 

Kahvaltı için şehrin içinde bir kafeye giriyoruz.Güzel ve modern bir dükkan.Mis gibi kahve taze kruvasanlar. Ayaküstü yapılan bir kahvaltı ama hoş.

Yine düştük yollara.Sibiu şehri Romanya'nın Erdel bölgesinde.Cibin nehrinin iki yakasına kurulmuş.2007 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.Karpatların eteklerine yerleşmiş.Romenler tarafından kurulmuş bir şehir. Daha sonra buraya Saksonlar yerleşmiş.900 yıldan fazla bir tarihe sahip.1366 yılında şehrin adı Hermannstadt olmuş.1919'da Sibiu olarak değiştirilmiş.Sibiu Osmanlılara karşı duran bir kale olmuş.Sibiu bir ilkler şehri. İlk Müze,ilk Tiyatro binası,ilk matbaa ,hatta ilk açık hava sineması ve daha birçok yapı burada yapılmış.Ne yazık ki biz Sibiu'da kalmayacağız.Yaptığımız programa göre bu gece Horezu'ya gidiyoruz.

Eski şehrin meydanı Brukenthal Meydanı diye anılıyor.Çünkü burada Brukenthal Sarayı var. Müze haline dönüştürülmüş.1777 ve 1787 yılları arasında Transilvanya valisi olan Baron Samuel von Brukenthal için yapılmış.1817 yılında müze olarak açılmış. Önce burayı geziyoruz. Müzede Baron'un çok güzel bir resim koleksiyonu sergileniyor.Ayrıca para koleksiyonu da var.Bahçede Baronun eşi Sophia Brukenthal 'ın resmi var.

1808'de Sibiu-Ressam Franz Neuhauser .

Viyana'da doğan ressam Baron Brukenthal ile birlikte Sibiu'ya gelmiş ve burada epey sanatçı yetiştirmiş.Taşbaskının ustası olarak tanınıyormuş.

Müzede en çok ilgimi çeken şey sarayda yapılan davetler ya da diğer kutlamalar için yapılmış olan davetiyeler.Bu kadar mı zarif olur bu kadar mı güzel.Müzenin girişinde bir sergi var."Gölgenin Işıkları" diye. İlginç çalışmalar dikkat çekiyor.

Müzeden çıktıktan sonra arnavut kaldırımlarında yürürken logar kapak fotoğrafı çekmeyi ihmal etmiyorum.Meydanda Romen dilinin ustası bilim adamı Gheorghe Lazar( 1779-1823)'ın heykeli yükseliyor.Biraz tuhaf bir heykel. 

 

 

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz