» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » Sırt Çaantası ile gezmek isteyen gezginler için...

Sırt Çaantası ile gezmek isteyen gezginler için...

SIRT ÇANTASI İLE GEZMEK İSTEYEN GEZGİNLER İÇİN...

Arkadaşlar Profilimde de belirttiğim gibi her yıl dünyanın farklı bir bölgesine uzun geziler yaparım. Şimdiye kadar yazma konusunda kendime güvenemediğim için deneyimlerimi burada paylaşamadım.


Ancak bu gezilerimde, özellikle Avrupalı gençlerin nasıl kendilerine güvenerek gezdiklerini gördükçe en azından gençlerimizi cesaretlendirmek için becerebildiğim kadar yazmaya ara sıra da ekonomik gezmek zorunda olanlar  için bazı tüyolar vermeye çalışacağım.
 
 Ülkelerin gezilecek yerlerini günümüzde her yerden çok kolay bulabilirsiniz. Bu nedenle daha çok o ülkede dikkat edilmesi gerekenler ve gezinizi kolaylaştıracak önemli bilgileri paylaşacağım. Şimdiden affola...
Not: Geziye çıkmadan önce gezi için toplanılan bilgiler her an değişebileceği için doğruluğunu kontrol etmeden yola çıkmayınız. Hem de bazı bilgiler değişmiş olabilir. Özellikle konsolosluklardan bilgileri teyit ettirmeniz gerekir.

GEZİYE HAZIRLANIRKEN

1) Ben uzun gezileri sevdiğimden, birbirine yakın ülkeleri seçerek, en az 6 ay önce rotamı belirlerim.
 
2) MEVSİM: Önce gideceğim ülkelerin iklimini ve gezmek için en uygun mevsimini öğrenirim.

3) UÇAK BİLETİ ALIRKEN: 

Bir gezide en çok parayı uçak biletine öderiz. Eğer sabırlı ve biraz da emek verirsek birbirinden öyle farklı bilet fiyatları bulabilirsiniz ki siz bile inanamazsınız.

Ayrıca bilet konusunda atladığımız bir konudan başımız sıkıntıya girebilir.

Bu nedenle bu konuyu daha açıklayıcı(ilk kez alacaklar için) ve uzun yazmak zorunda kaldım.

Uçak biletinizi;

I - Uçak bileti satan internet sitelerinden (Hemen hemen o yöne giden tarifeli bilet satan her hava yolunun biletini satabiliyorlar) örneğin


Ucuz bilet alabileceğiniz sitelerden bazıları:

www.skycanner                www.ekobilet.com        www.ucuzabilet.com         www.vayama.com

Aslında Amedus(Havacılık programı) kullanan acentelerin alt yapıları, sistemleri aynıdır. Zaten tıklandığında aynı gelen sayfadan da belli olur. Sadece internetten veya ofislerden bilet satın alırken servis ücretlerinde değişiklikler olabiliyor.

Ancak örneğin “ucuza.com” dan rezerve ettiğiniz bileti “ecobilet.com”da görünmez.

Ecebilet.com:Sadece Trek Turizmin sayfasıdır.Bilet fiyatları çok ucuz görünüyor ama satın alırken çok problemle karşılaşıyorsunuz.Bu nedenle

Önce siteye üye olunuz.Bilet rezerve ederken de “rezervasyonumu üye olarak tamamlamak istiyorum”dan yapınız ki daha sonra sizin o kadar araştırdığınız bileti sizi trek turizm ofisinden ayrıca 30 £ dan başlayan servis ücreti ödeyerek satın almak zorunda kalmayasınız.

Ben rezerve ettiğim biletimi bir türlü satın alamadım. Ama aynı kartla çok beklemeli diğer rezervli biletimi satın alabildim. Kısaca kendilerine de açıkladığım gibi bu siteden bulduğunuz ucuz bileti hiç  rezerve etmeden almanız en mantıklısı. Yoksa size en uygunsuz bileti en pahallı satabilmek için iyi yöntem geliştirmişler.

* İnternetten çok girişli(aktarmalı) bilet alırken ne kadar farklı hava yolu şirketi kullanırsan o kadar pahallı olur. Mümkünse aktarmalarını aynı hava yolundan yapmaya çalış.

*Bazı hava yollarının boş koltuklarını acente, sizin adınıza yedek olarak alabilir.

Diyelim ki internetten uygun bir ucuz bilet bulup rezerve yaptırdınız. Rezerve tarihi bitmeden sizi satın almak zorunda bırakabiliyorlar.A -yine kısa ve uzun mesafelerde dünyanın her yerinde, her yere uygun uçak bileti alabileceğiniz iki yabancı site daha

expedin.com (daha geniş)

 Kayak.com

B-ÖNEMLİ: eğer bir veya birden fazla kıtada uzun mesafe ve çok duraklı uçacaksınız en ucuz bilet alabileceğiniz siteler

Oneworld.com

Staralliance.com

Airtrek.com


 NOT: bu firmaların koşulları her an değişebileceğinden hepsini iyice araştırıp uygun olanı seçiniz.II-O YÖNE GİDEN VE TARİFELİ BİLET SATAN HAVA YOLLARININ DİREKT OFİS VEYA WEB SİTESİNDEN BİLET ALMAK

Sadece o havayolunun biletini satın alabilirsiniz.pahallı ama garantili olur.Ofisten aldığınızda servis ücreti ödersiniz.

Örneğin türk hava yolları gibi


III-BİLETİNİZİ HERHANGİ BİR SEYAHAT ACENTASINDAN ALIYORKEN

Bilet kesmeye yetkili olan (lata belgeli ) herhangi bir seyahat acentesinden(Yine o yöne giden tarifeli bilet satan her havayolunun biletini satabiliyorlar.)

Peşin para veya kredi kartı ile satın alabilirsiniz.


Biletinizi turizm acentesinden alırsanız, o hava yolunun promosyonlarını göremeyebilirsiniz. Ancak havayolunun, acenteye açtığı promosyonları görebilirsiniz. Bu nedenle:
Ya havayolunun ofisine gideceksiniz. Ya da direkt hava yolunun kendi sayfasına girmelisiniz.
Ama en çok promosyonları internette bulabilirsiniz.

 

Seyahat acentesinin internet sitesi ile hava yolunun internet sitesi farklıdır. Ama acente, direkt hava yollarının online kısmını, onların ekrana yansımış şekliyle görürler. Seyahat acentesi,  biletinizi sizin adınıza yine internetten alıp, kesiyor.

O yöne giden havayolunun direkt web sitesinden veya ofisinden (Sadece o havayolunun uçuşlarını görebilirsiniz.)IV-BİLET SATIŞ OFİSİ OLMAYAN HAVA YOLLARININ(bazılarının var)  BİLETİNİ UYGUN FİATLA SADECE İNTERNETTEN ALMAK:


Genellikle Tarifesiz bilet satan bu hava şirketleri, vergisi düşük hava alanlarını kullanıyor ve uçuş saatleri saatleri uygun olmayabiliyor. Ama fiyatları da çok ucuz oluyor.

Genellikle bunların biletlerini,tüm birçok hava yolunun biletlerini satan internet sitelerinde ve acentelarda göremezsiniz. Sadece kendi sitelerinden alabilirsiniz.

İnternet sayfalarından rezervasyon yaptıramadan direkt satın almak zorundasınız.

bu tarifesiz hava yollarının adlarını siz internetten arayarak bulmalısınız.

Bu ucuz uçak bileti alabileceğiniz hava yollarından bazıları:

1-easjet:Londra merkezlidir.İstanbul’dan sadece Londra’ya ucabilirsiniz ama  oradan Avrupa’nın birçok şehrine uçabiliyorsunuz.

Antalya dan Londrya ucuş var.Yine yaz aylarında Antalya dan budaprşte vs. ye ucuşlar oluyor.

Seçtiğiniz kalkış şehrine göre uçuş noktaları değişebiliyor.

NOT: Eğer ABD vizeniz varsa ve İngiltere’de aktarma yapacağınız havaalanları aynı  ve iki uçuşta aynı bilet üzerinde görünüyorsa 24 saate kadar  İngiltere transit vize almanıza gerek yok.

Ama örneğin Amerika ‘da 6 aydan fazla kalmışsanız dönüşte transit vizeya ihtiyacın var.

2-ryanair: Türkiye’den uçuş yok ama Avrupa’nın birçok şehrinden birçok şehrine uçabiliyorsunuz ve fiyatlar çok ucuz.

3-Jazeera airways:Kuweyt merkezlidir.Türkiye’deki bazı şehirlerden genelde müslüman ülkelere gidiyor.Orta doğu ülkeleri,Bombay,Suudi  arabistan vb.Erken alabilirseniz fiyatlar çok uygun.

4-öğer airways: İstanbul,AnkaraiAntalya,Bodrum’dan Almanya’nın birçok şehrine uçabilirsiniz.Almanya’nın birçok şehrinden de sadece Türkiye’ye uçuş var.

5-Germany airways:Almanya aktarmalı İstanbul,Ankara ve İzmir’den birçok Avrupa şehrine gidiliyor. Fiyatlar çok uygun.

6-germanwings(birbaşka Alman Havayolu) Fiatlar oldukca uygun

7– Tulfly airways:Avrupanın bazı şehirlerinden bazı şehirlerine uçabilirsiniz.

Ayrıca Tayland ve Fas’ın bazı şehirlerinede uçuş var.

Türkiye’den Antalya’dan sadece Almanyanın şehirlerine var.

7 -AİR ARABİA:Üç ayrı çeşidi var.

1 –İstanbul èSharjahèOrtadoğu ve Asya tarafı

2 – İstanbulèAlexandrieèortadoğu ve Afrika’nın bazı şehirleri(Artık bu ayak kaldırıldı.)

3 – İstanbulèCasablancaèAvrupa

Eğer erken alabilirseniz çok ucuz uçuşlar yakalayab

İlirsiniz.Biletinizi internetten alırsanız servis ücreti yok.sadece %3 kredi kartı kullanım icreti ödüyorsunuz.

Ofisten alırsanız  servis ücreti ödüyorsunuz.Airarabia biletini satan diğer ecentelar daha fazla alırlar.

7 kiloya kadar el bagajınız hariç diğer çantanız için 13£ (20 kiloya kadar)ödüyorsunuz.Ama 21 kilo olursa 1 kilo için 14£ ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Valiz ödemenizi  internetten veya Biletleme ofisinden ödeyebilirsiniz.Veya en az ucuştan 24 saat önce valizinizi ekletirseniz ödemeyi havaalanında da yapabiliyorsunuz.Ama hiç ekletmediyseniz  valiz için 2 kat ödeme yapmak zorundasınız.

Kazablanka bi
letinizi,ucuşunuza 72 saat kala sadece Tarihini değiştirebiliyorsunuz. bil
etiniz için bilet farkının yanında en az 30£ cezaödemek zorundasınız.


REZERVE:
Sadece yer tutmak anlamındadır.

Biletinizi internetten rezerve yaptırdığınızda, genel merkez, bileti ne zamana kadar almanız gerektiğini mesajla bildirir. Eğer hava yolu ve acente aracılığı ile rezerve yaptırdıysanız onların aracılığı ile bildirir.

Ama yerler doldukça verilen bu süreyi daha öne çekebilirler. Yine bu bilgiyi de mesajla bildiriler.

O nedenle en iyisi rezervli bileti biran önce almak.

SERVİS ÜCRETİ(hizmet bedeli):
tek yön, gidiş – dönüş, uzun – kısa mesafe ve havayoluna  göre ücret değişir.
Her bilet(uçuş) için ayrı alınır.

havayolunun ofisinden veya turizm acentesinden alacaksan kısa mesafelerde 25 £, uzun mesafelerde 45 £dan başlıyor.
İnternetten aldığınızda biletler için servis ücreti ödemiyorsunuz.

Örneğin,  Katar havayoluna ait biletinizi internetten değil de satış ofisinden alırsanız 45 £ daha fazla ödemek zorundasınız

Ama bazı hava yollarının biletini internetten rezerve yaptırıp, hava yolunun bilet satış ofisinden rezervli biletini opsiyon tarihinin bitiminden önce alırsanız yeni servis parası ödemezsiniz.(Emirates HY Gibi)

Ama ecobiletten üye olmadan internetten alacağınız bilet için  ödeyeceğiniz düşük miktarlı servis ücretinin  çok fazlasını acentedan aldığınızda ödetmek zorunda bırakıyorlar.Dikkatli olunuz.

NOT: gerekirse “gentur” da tüm hava yollarının adlarını görebilirsiniz

 

KREDİ KARTI İLE BİLET ÖDEMESİ YAPARKEN

Her hava yolu bilet parasını genelde kendi parası ile olarak alır.Ama banka,hesaptaki türk ,dolar veya euro dan çekebilir.Bankadan bankaya değişir.Bankanıza sorunuz.

Genelde Türkiyede kredi kartı ile yapılan her cins paralı alışverişlerde,"Türk Parasını Koruma Kanununa"göre bankadan türk parası karşılığı çekilir.

Biletini

kredi kartından internetten satın aldığın bilet parasını(bilet karşılığı olan euro, dolar, vs.), genel olarak banka, kartınızda da bulunan Türk parasından kendi kurundan hesaplayarak çeker.

Örneğin: Kredi kartınızda  £ ve TL ayağı varken biletinizin ücreti internetten £ olarak görünüyorsa da Türkiye’de satın aldığınız için bilet parasını TL ayağından çekecektir.

Tabii bu arada banka, dövizi daha yüksek satacağı için kur farkından dışarıya göre birazcık zarar edebilirsiniz.

Ama bazı hava yollarının biletini, kart ile Euro olarak da ödeyebilirsiniz.(Emirates gibi)

*Ayrıca internetten aldığın bilete ödeme yaparken %2 de kart kullanım ücreti de hesabından çekiliyor ama fazla tutmuyor

Not: Genelde internetten bilet alırken birçok havayolu sizin kartınızı ister. Bazı havayolu biletlerini başkasının kartı ile alabilirsiniz ama kartın kendisini veya bilgilerini yanınızda taşımak zorunda olabilirsiniz.

Örneğin benim arkadaşımın eşi THY’ dan eşinin kartı ile aldığı bileti, yeniden almak zorunda kalmış.

*Hava yolu şirketi, farklı acentelerden aynı uçağa rezerve yaptırırsanız hepsini iptal eder.

*İnternetten aldığınız bilet peşin ödeme gibi görünüyor.

Rezervasyon numarası,  e- mail veya telefonunuza gelmesi yeterlidir. Bilet yerine mailinize gelen sayfa yazdırılabilir veya 6 haneli rezervasyon kodu ile “check in”e gidıp giriş kartınızı alabilirsiniz. Yani koltuk no, cam kenarı vb. Belirlenir.

 

 

BU DURUMDA BİLETİNİZİ ALIRKEN SIRASIYLA YAPMANIZ GEREKENLER

Her hava yolunun politikası farklı olduğundan bilet alırken kesinlikle bu üç yeri (İnternet siteleri, havayolu web siteleri ve en sonunda da acenteleri ) kontrol ederek almalısınız.

Çünkü hepsinden birbirinden farklı uçuşlar yakalayabilirsiniz. Ve her şey her an değişebilir. Bu nedenle;

I– Önce gideceğin yöne giden hava yolu şirketlerini internetten araştır. (skycanner,ecobilet veya ucuza bilet vs.)

A –Tüm  iç ve dış hatlarda önce en ucuz biletler satılır.Bittiğinde bir üst fiat ile fiatlandırılan biletler satılır Yani uçakta ekonomik sınıf vb. gibi farklı sınıflar vardır. Ekonomi sınıfı da kendi arasında 14 günlük, 1 aylık, 3 aylık, ...1 yıllık gibi sınıflara ayrılır. En ucuz olanın genelde kapasitesi en az olur.

Yani ne kadar erken bilet alırsanız o kadar ucuzunu yakalayabilirsiniz.

Örneğin en ucuz olan 14 günlük ekonomik sınıfta boş yer varsa en ucuz fiyattan görürsün. Daha sonra baktığında eğer bu 14 günlük dolduysa boş olan daha üst sınıflardan görebileceğinden fiyatları da yükselmiş görürsün.

Ama bazen erkenden ucuz sınıftan biletinizi aldınız. İleride belki öyle bir promasyon çıkabilir ki sizin biletinizden de ucuz olabilir. Hiç bir şey belli olmaz.

B-Ama internette bilet satılan siteler, bizim belirlediğimiz tarihte müsait olan tüm uçuşları(Müsait hava yollarını)gösterir.

Yani o yöne giden bir hava yolunu göremiyorsak uçmuyor anlamına gelmez. Çünkü

O gün uçuşu olmayan hava yollarını göstermez. Bu nedenle belirlediğiniz gidiş – dönüş tarihini sürekli değiştirerek, diğer günlerde de uçuşları olan başka hava yollarını da görebilirsin.

C – Ayrıca gitmek istediğiniz hava yolunun uçağı dolmaya yakın fiyatları daha pahallı olacağından uçağın boş olan günlerini bularak uygun fiyatla biletinizi alabilirsiniz.

Not: Ama gideceğin yöne bilet bakarken o günkü rezervli biletler kapalı görüneceğinden, ileriki tarihlerde rezervli biletler satın alınmayınca açık görülebilir. Bu nedenle siteyi sık sık kontrol etmek gerekir.

Ama hava yolunun politikasına göre bu sonradan açılan biletlerin fiyatı daha pahallı veya daha ucuz olabiliyor.

D-Gitmeye karar verdiğin hava yolunun uçağı belirlediğin günde dolu ise yine göremezsiniz. Gidiş – dönüş tarihlerini sürekli değiştirerek gideceğiniz hava yolunun uçağının boş dönemini yakalayabilirsiniz

 

 

II – hemen rezerve yaptırdığınız biletin hava yolu şirketinin ofisine gidiniz. Çünkü internette göremediğiniz daha farklı ve uygun bilet bulma şansınız var. Şöyle ki;

A – Bazı hava yollarının konaklamalı uçuşlarını internetten göremiyorsunuz. Örneğin, Gulf air ile İstanbul’dan Bahreyn(Veya Dubai, kuweyt, Doha, vs. )’e  gibi aynı gün aktarmalı uçuşları internetten de görebilirsiniz ama İstanbul’dan Yemen – Sanaa’ya olan bileti internetten göremezsiniz. Çünkü Bahreyn’de bir gece konakladıktan sonra uçuşunuza devam ediyorsunuz.

Yine eğer Bahreyn’den sonraki uçuşunuz dünya çapında değil ise yine Sanaa uçuşunu göremezsiniz.

B – Yine bazı özel toplu bileti de internetten göremeyebilirsiniz. Ama ofiste görebilirim. Örneğin, Körfez Ülkelerinin kendi aralarında uçabileceğiniz ve oldukça uygun fiyatlı toplu bilet gibi.

 Bu bilgilerlide kontrol ettikten sonra internetten rezerve ettiğiniz bileti rezerve tarihini geçirmeden İnternetten veya hava yolunun ofisden satın alabilirsiniz.

Ama bazı hava yolu şirketleri peşin para verseniz de servis parası istediğinden

 

III – Tüm hava yollarının biletini satmaya yetkili herhangi bir seyahat acentesinden, biletin fiyatını daha önce internetten öğrendiğimiz için daha az bir servis ücretiyle satın alabilirsiniz. Çünkü Acenteler, bir bileti en fazla hava yolunun verdiği fiyattan satabilirler. Ama pazarlık yaptığınızda kendi kar paylarından düşerek, İnternette gördüğünüz fiyata yakın bir fiyatla satabiliyorlar. Üzülmeyiniz. Yine de iyi kar edebiliyorlar.

Bazen peşin ödemelerde de hiç almıyorlar.

Ama bazı acenteler, siz peşin ödeseniz de onlar internetten kart ile aldıklarından sizden ayrıca fazla tutmayan kart kullanım parası alabilirler.

 

BİLET ALIRKEN AYRICA BİLMEMİZ GEREKENLER

 Önemli: Genelde bir ülkede oturma izniniz olmadığı sürece tek yön bilet alamazsınız.

Ama bazı hava yolları gideceğiniz ülke vizeniz varsa tek yön biletini kabul ediyorlar.

Örneğin, Benim yeşil pasaportum olduğu için Filipinlere vize ihtiyacım yoktu. Filipinlerden de başka ülkeleri gezeceğim için dönüş bileti almamıştım ama sorun çıktı. Mecburen uçabilmek için ihtiyacım olmadığı halde Filipinler için vize almak zorunda kalarak tek yön uçmuştum.

Ancak bazı geri kalmış ülkeler, gidiş – dönüş biletine pek önem vermiyorlar ama Avustralya gibi ülkeler de olmadan kabul etmiyorlar.

 

Yani genelde

Uçabilmeniz için bileteninizin gidiş – dönüş olmalıdır. Ama bazı ülkeler, sadece gittiğiniz ülkeden, bazıları ise herhangi başka bir ülkeden de geri dönüş bileti kabul ediyorlar.

Bazı ülkeler de gezinin devamı biletleri isteyebiliyorlar. Örneğin, gezinizi  Kuveyt’ten  başlayıp  Yemen’den geri dönecekseniz;İstanbul --  Kuveyt – Bahreyn --......Sanaa --biletleri elinizde olması gerekiyor.

En iyisi bu durumları, acenteler bile yanılabileceğinden direkt hava yolu şirketinizden kesin öğrenmeden yola çıkmamalısınız.

Veya gittiğiniz ülkede gidiş – dönüş bilet tarihleri arası çok uzunsa bir acenteden “ara uçuş rezervasyonu” yanınızda götürmenizde yarar var.

*Artık internet olduğundan havayollarının ofisleri şehir içinde değil de genellikle hava alanında oluyor.

*İnternetten bilet alırken dönüş biletinizi 1 yıl sonrası için alamıyorsunuz. O zaman not kısmına “dönüş bileti 1 yıl sonra alınacaktır” yazarsanız daha sonra ofise telefon açtığınızda ceza ödemeden biletinizi değiştirebilirsiniz

*Bazı hava yolları bazı parkurlarda uçuş tarihinden 24 saat önce(o zaman açılıyor zaten)internetten “check – in”den girip koltuğunuzu seçebilirsiniz. Yine

Valiziniz yoksa (genelde iş adamlarına kolaylık)uçuş kartınızı da internetten alarak böylece kontuar’a uğramadan direkt uçağa gidebilirsiniz. Ama bir kere internetten uçuş kartını aldıysan iptal edemiyorsun.

 

*Daima tek yön bilet pahallıdır. Neredeyse aynı yere gidiş – dönüş bilet ücretine yakındır.

*AÇIK BİLET: Her hava yolunun en yüksek fiyatından belirlendiğinden pahallıdır ama uzun gezilerde, dönerken size özgürlük verir. Örneğin ben Açık biletimle Moğalistan’a gidip  Hindistan’dan döndüm. Dönüş yerini ve tarihini birkaç kez ücretsiz değiştirdim de.

* Eğer çok uçuyorsanız bir hava yolu şirketine üye olursanız puan kazanarak birkaç uçuştan sonra bir bedava bilet kazanabilirsiniz.

* bazı hava yolu şirketleri zaman zaman promosyon uçuşları yapar. İnternetten bunları yakalayabilirseniz neredeyse yarı fiyata yakın biletinizi alabilirsiniz.

* bazen uzun uçak yolculuklarında Türkiye’den değil de Uçuşunuzu Avrupa Ülkelerinden birinden başlatırsanız daha ekonomik olabiliyor.

* Kendi ülkenin ve gideceğin ülkenin bayram, yılbaşı gibi özel günler ve resmi tatil günlerinde uçaklar dolu ve pahallı olur.

* Yazın Avrupa vb. gibi serin ülke, kışın Asya, Afrika gibi sıcak ülke biletleri daha pahallıdır.

* Gittiğin ülkede yapacağın ara uçuşları o ülkenin yerel hava şirketleri ile daha ucuz yaparsınız.

Örneğin,Güneydoğu Asya’da en büyük hava yolu şirketi “airasia” dan internetten bir iki hafta önce çok ucuz biletler alabilirsiniz.Hatta bazı şehirlerde ofisleri de var.


4)DEFTERİM: Bu arada gideceğim ülkeler hakkında internetten(Binrota.com, gezenbilir.com vs.gib sitelerden çıkardığım özetler), gezi kitaplarından, gazetelerden kestiğim yazılardan vs. topladığım bilgilerden kendime özel bir defter hazırlarım.
 Bu defterin içinde elçilik adresleri, gerekli telefon numaraları, gezi site adresleri, tahmini gezi güzergâhım, kalacağım hostel adresleri, gezilecek yerler, vs. gibi bana gerekli olacak tüm bilgiler ayrıntılı bir şekilde yazılıdır.
 
5) KONAKLAMA: Gideceğim ülkelerde kalacağım yerleri belirlerken;
 
a) Eğer gezi sitelerinden tanıştığım ailelerin yanında kalmayı planlıyorsam, onlarla iletişim kurarak kabaca gidiş tarihimi bildiririm.

gezginlere ücretsiz konaklama imkânı sunan web sitelerinden en çok benim kullandıklarım:

couchsurfing.com – hospitalityclub.org – stay4free.com 
 
b) Eğer hostellerde kalmayı planlıyorsanız, en merkezi ve uygun fiyatlı hostel adreslerini o ülkeye ait Lonely Planet gezi kitabından bulabilirsiniz. Bunun internet sitesinden bulabileceğiniz hostel adresleri kitaba göre daha pahallı oluyor.(Eğer kitabınız yoksa gezdiğiniz ülkedeki herhangi bir turistten sadece hostel adreslerini alabilirsiniz.)

c) hostelworld.com adresinden de gideceğiniz ülkede en uygun fiyatta hostel bulabilirsiniz.

Önce üye olmalısınız. (Yıllık 10 $) daha geniş. Mail adresini vermek zorundasınız.Çünkü hostelde kaldıktan sonra Size hostel hakkında yorumlarınızı yazmanızı bekliyorlar.Böylece siz de gitmeden hostel hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

d)hostels.com

Üyelik bedeva. Yine mail adresini vermek zorundasınız.

Her ikisi de rezervasyon ederken  hostel ücretinin % 10’unu ödemek zorundasınız.


6) VİZE ALIRKEN;

 a) İlk gideceğiniz ülkenin vizesini Ankara veya İstanbul’dan alabilirsiniz. Bazı ülkelerin konsoloslukları İstanbul’da olmadığı için Ankara‘dan almak zorundasınız.
Ama bazı ülkelerin vizesini ikamet ettiğiniz şehre göre ankara veya istanbul'dan almak zorundasınız zaten.

Vize başvurusu yapmadan önce tüm gerekli bilgileri internetten öğrenebilirsiniz.(Bazen internet sayfasındaki bilgiler güncelleşmediği için konsolosluğu aramak daha garantilidir.)
 
b) Diğer gezeceğiniz ülkelerin vizesini genelde bir önceki komşu ülkelerin başkentlerinden veya sınıra yakın şehirlerindeki konsolosluklarından alabilirsiniz. Bazı ülkeler de sınırda vize veriyor.
Ama o ülke için nerelerden vize alabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Tabii ki bu vize bilgileri sürekli değişebiliyor.
 
Örneğin; Türkler, Lübnan vizesini Ankara’dan almak zorundalar. Ama Türklerin dışındakilere sınırda Lübnan vizesi veriliyor. Şimdi yeni, Suriye’de Lübnan elçiliği açıldığından belki buradan da Türkler Lübnan vizesi alabilirler.

c) Bazen turistik vizeden daha kolay alınabilen transit vize hem daha ucuz olabiliyor, hem de ülke küçükse vize süresi gezmek için yeterli olabiliyor.

Önemli: Transit vize ile kara yolu ile ülkeyi geçebiliyorsunuz ama  o ülkenin hava alanının dışına çıkamıyorsunuz.
Ancak, iki uçuş biletinizin arasında(ülkelerin politikasına göre değişiyor) 2 gün varsa pasaportunuz hava alanında alı koyularak liman çıkışizni verilebiliyor.
 
d) Bazı ülkelerde hava alanlarında vize almak daha kolay oluyor. Parası olan burada da ayrıcalıklı.

e) Aynı ülkenin vize ücreti, vizeyi aldığınız ülkeye ve yere(Kara sınırı, havaalanı, konsolosluk) göre değişebiliyor. Hatta ben Lübnan vizesini Ankara’dan 35$’ya aldım. Ama arkadaşım Lübnan havaalanında hiç ücret ödemeden aldığını söyledi.
 
f) Yeşil pasaporta vize isteyen bazı ülkeler vize ücreti istemeyebiliyorlar. Örneğin; Suriye vizesini sınırdan alırsan 40 Euro, elçilikten alırsan vize ücreti alınmıyor.

g) Yeşil pasaporta vize istemeyen bazı ülkeler, kara sınırında geçişe izin vermeyebiliyorlar. Örneğin Bangladeş, Bosna Hersek gibi. Bunları da ilgili ülkelerin konsolosluklarından öğrenmeden yola çıkmayınız.

 h)Genelde bir ülkeye vizesiz giriyorsanız gidiş-dönüş biletiniz olmalı ama  bazı ülkeler tek gidiş biletine de göz yumuyorlar.

7 –ŞİFREMATİK:Yurt dışında şebekeden dolayı internet bankacılığını kullanırken cep telefonunuza şifre gelemiyebilir.Bu nedenle bankanızdan” şifrematik” satın alabilirsiniz.

 

8 –SKEYP AUT:Yurt dışında telefon konuşması pahallı olduğundan İnternetten “skeyp aut” tan  istediğin kadar kontur ve ayrıca kulaklık alırsan ucuz telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

9 – ATM KULLANIMI:

1-Yurt dışında kredi kartı ile değilde ATM kartınızdan para çakmeniz daha uygun olur. Kartınızdaki TL’yi o ülkenin parasına çevirerek verir.

 

2 –Yurt dışına çıkarken “maestro”kartınızın yanında bankanızdan “viza” ATM kartınıda isteyiniz. Daha çok kullanılıyor.

 

3 –Amerika gibi Atm lerinde $ olan ATM  lerden masrafsız $ çekebilmeniz için “citibank”ın ATM kartını alabilirsiniz.

Resmi parası $ olmayan ülkelerde de $’ı o ülkenin parasına çeviriyor. Daha karlı.

 

4-Alış veriş yaparken Kredi kartınızın £ ve $ ayakları olmasına özen gösteriniz.

NOT: kartlarınızın arkasını imzalamayı unutmayınız.

 


 
GEZİ ÇANTAMI HAZIRLARKEN
 
Günlük kullanacağım küçük bir sırt çantası ile çekerek taşıyabileceğim küçük bir çanta 6 ay için yeterli oluyor.
 
a) 4 tişört, 2 şort, 2 pantolon, biri ayağımda olmak üzere bir spor ayakkabı birde sandalet, biri yedek olmak üzere bir iç çamaşır takımı, bir polar takımı, ince bir yağmurluk (Böylece gittiğiniz ülkelerin geleneksel kıyafetlerini de denemiş olursunuz. En önemlisi soğuklarda kıyafetlerinizi üst üste giyerseniz kalın giysi almanıza gerek kalmaz.)
 
b) Tırnak makası, krem, güneş kremi, küçük boy şampuan, vs. alınız.(İhtiyaç duyduğunuz her şeyi her yerden alabilirsiniz.)

c) Sıcak ülkelere gidiyorsanız küçük, hafif ve pratik bir cibinlik alabilirsiniz. Bana da çok dua edersiniz.

d) Deniz kenarı ülkelere gidiyorsanız hafif ve kaliteli bir şnorkel takımı alınız. Bazı turistik yerlerde kiralamak bile çok pahalı oluyor.
 
e) Çaldırma ihtimalini düşünerek; her yerde çok rahat internet bulabileceğiniz için yanınıza cep telefonu almaya gerek yok.
 
f) Ama çaldırmayacağınıza güveniyorsanız çok iyi bir fotoğraf makinesi almalısınız. (Makinenizi kendi çantasının dışında bir çanta ile taşıyarak kamufle edebilirsiniz.) * Benim en kötü özelliklerimden biri saat kullanamamam. O nedenle gezilerimde çok sıkıntım olur. Kesinlikle alarmı olan saatiniz olsun
 
g) Gezimde benim can yoldaşım olacak gezi defterimi ve gerekli evraklarımı da unutmuyorum.
 
h) Hediye: Tanışacağınız dostlarınıza vermek için yanınıza alacağınız hafif, oyalı yemeniler, daha çok çocuklara takabileceğim nazar boncukları, vs. hediyelikler; gittiğiniz yerlerde keşke daha da çok getirseydim dedirtecek size.

i) Çantalarınızı açamamaları için şifreli kilit ve otobüste - trende bağlamak için hafif ama sağlam bisiklet kilidi alabilirsiniz.
 
j) İlaç:Hastalandığınızda kullanmak için antibiyotik, yara merhemi, ağrı kesici vs. alabilirsiniz .(Sağlık sigortanız yoksa yurt dışında sağlık hizmetleri oldukça yüksek.)
 

ÖNEMLİ NOTLAR:

1) Hırsızlığa karşı pasaportunuzun, diğer önemli kart ve evraklarınızın fotokopilerini her çantanızda ve üzerinizde bulundurun.(Yurt dışında paranızı kaybedin pasaportunuzu kaybetmeyin.)

2) Gideceğiniz ülkede kullanabilecekseniz uluslararası öğretmen ve öğrenci kartları vs. yanınıza alabilirsiniz. Bunları da öğrenerek yola çıkınız.(Mısır’da öğretmen indirimi kalkmış ama her yerde öğrenci kartı ile yarı fiyatla müzeye vs. giriliyor. Ayrıca girişler çok yekûn tutuyor ve bu kartlar bazen taşıtlarda da işe yarıyor.)

3) Aşılar: Bazı ülkeler bazı aşıları yaptırmadan ülkelerine sokmuyorlar. Gerçi sınırlarda yüksek ücretle aşıları yapıyorlar ama Türkiye de bu aşıları ücretsiz olabiliyorsunuz.

 www.hssgm.gov.tr adresinden seyahat sağlığına girerek hangi ülkeye girerken hangi aşları yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.


4 ) Eğer ailelerin yanında konaklarsanız o ülkenin kültürünü yaşayarak öğreniyorsunuz. Yine ülkenin halk taşıt araçlarını, vs. kullandığınızda ülke insanlarını daha yakından tanıyabiliyorsunuz.

5) Birçok ülkede bisiklet veya motosiklet kullanmanın keyfi çok başka. Motosiklet ehliyetinizi yanınıza almayı ayrıca unutmayınız. Gerçi Asya ülkelerinde pek soran olmuyor ama bazen de rüşvet almak için özellikle durdurabiliyorlar.
 
6)Sınır geçişlerinde, özellikle ülke geçişlerinde ulaşım çok pahallı. Nasıl olsa mecbur ödeyecekler diye düşündüklerinden olsa gerek.


GİTTİĞİNİZ ÜLKEDE GEZERKEN

Gezi yazılarımda her ülkeyi anlatırken daha ayrıntılı bilgileri bulacaksınız. Burada genel bazı başlıklara değinmek istiyorum:

1) Harita: Hava alanlarında ki turizm bürolarından o ülkenin, bölge-ülke ve şehirlerinin haritalarını ve tanıtım kitapçıklarını alabilirsiniz. Ayrıca konaklama, vs. konularda da yardım alabilirsiniz. Eğer kara yolu ile ülkeye giriş yaptıysanız şehrin haritasını ya bir kitapçıdan ücretle veya büyük bir otelden ücretsiz alabilirsiniz.
 
2) Turizm bürolarından veya acentelerden, müze ve ören yerlerinin hangi günler ve saatlerde acık olduğunu kesinlikle öğrenip gidiniz.
 
3) Döviz Bozdurma:

Sınırlarda Döviz daha düşük kurdan olacağı için bozdurmamaya çalışın. Şehirde de döviz büroları bankalara ve büyük otellere göre daha iyi fiyat veriyor. Sokakta ki döviz bozanlarda iyi fiyat veriyor ama bazen sahte para verebiliyorlar. Ülkeden çıkarken de daha sonra kullanamayacağınız için elinizde fazla döviz bırakmayın.

4) Konaklama: Genelde turistik bölgelerde merkezde konaklarsanız; hem ulaşım sorunu yaşamadan daha rahat gezebilirsiniz, hem de daha çok konaklama yeri bulabilirsiniz.
 
5)Ülke İçi Ulaşım:

NOT:www.carpoling.co.uk

Bu siteden Avrupa da bir şehirden bir şehire giden özel arabanın benzinine vs.paylaşarak yolculuk yapabiliyorsunuz.
* Gittiğin her yerde geri dönüş aracı ve dönüş saatini öğren ki gezini rahat ve keyifle yapasın.
* Araca binmeden önce kesin fiyatta anlaşın. Özellikle Asya ülkelerinde ne ödeyeceğinizden emin olmalısınız her yerde...
* Gideceğin yere araç bulamadıysan telaş etmeye gerek yok. Her yere aktarma da gidebilme şansın var.
* Grupsanız taksi tutmanız daha rahat ve ekonomik olabilir. Tek kişiyseniz, gideceğiniz yere diğer turistlerle birlikte taksi tutabilirsiniz.
* Ama ben mümkün olduğunca yürümeyi tercih ediyorum. Çünkü bir şehrin yürümeden tanınabileceğine inanmıyorum. Yolda insanlarla ahbaplık ederim.

6) Emanet Bırakma: Genelde tren ve otobüs terminallerinde ücretli emanet yerleri oluyor.(Çantanızı kilitleyerek ve bıraktığınıza dair belge alarak bırakınız.)

Şehir içinde bir dükkâna bırakmak zorunda kalırsanız, pasaportunuzun fotokopisini de verirseniz daha rahat kabul edebiliyorlar

İyi gezmeler

İclal

 

bezem
06-09-2009
Sırt Çaantası ile gezmek isteyen gezginler için...

SIRT ÇANTASI İLE GEZMEK İSTEYEN GEZGİNLER İÇİN...

Arkadaşlar Profilimde de belirttiğim gibi her yıl dünyanın farklı bir bölgesine uzun geziler yaparım. Şimdiye kadar yazma konusunda kendime güvenemediğim için deneyimlerimi burada paylaşamadım.


Ancak bu gezilerimde, özellikle Avrupalı gençlerin nasıl kendilerine güvenerek gezdiklerini gördükçe en azından gençlerimizi cesaretlendirmek için becerebildiğim kadar yazmaya ara sıra da ekonomik gezmek zorunda olanlar  için bazı tüyolar vermeye çalışacağım.
 
 Ülkelerin gezilecek yerlerini günümüzde her yerden çok kolay bulabilirsiniz. Bu nedenle daha çok o ülkede dikkat edilmesi gerekenler ve gezinizi kolaylaştıracak önemli bilgileri paylaşacağım. Şimdiden affola...
Not: Geziye çıkmadan önce gezi için toplanılan bilgiler her an değişebileceği için doğruluğunu kontrol etmeden yola çıkmayınız. Hem de bazı bilgiler değişmiş olabilir. Özellikle konsolosluklardan bilgileri teyit ettirmeniz gerekir.

GEZİYE HAZIRLANIRKEN

1) Ben uzun gezileri sevdiğimden, birbirine yakın ülkeleri seçerek, en az 6 ay önce rotamı belirlerim.
 
2) MEVSİM: Önce gideceğim ülkelerin iklimini ve gezmek için en uygun mevsimini öğrenirim.

3) UÇAK BİLETİ ALIRKEN: 

Bir gezide en çok parayı uçak biletine öderiz. Eğer sabırlı ve biraz da emek verirsek birbirinden öyle farklı bilet fiyatları bulabilirsiniz ki siz bile inanamazsınız.

Ayrıca bilet konusunda atladığımız bir konudan başımız sıkıntıya girebilir.

Bu nedenle bu konuyu daha açıklayıcı(ilk kez alacaklar için) ve uzun yazmak zorunda kaldım.

Uçak biletinizi;

I - Uçak bileti satan internet sitelerinden (Hemen hemen o yöne giden tarifeli bilet satan her hava yolunun biletini satabiliyorlar) örneğin


Ucuz bilet alabileceğiniz sitelerden bazıları:

www.skycanner                www.ekobilet.com        www.ucuzabilet.com         www.vayama.com

Aslında Amedus(Havacılık programı) kullanan acentelerin alt yapıları, sistemleri aynıdır. Zaten tıklandığında aynı gelen sayfadan da belli olur. Sadece internetten veya ofislerden bilet satın alırken servis ücretlerinde değişiklikler olabiliyor.

Ancak örneğin “ucuza.com” dan rezerve ettiğiniz bileti “ecobilet.com”da görünmez.

Ecebilet.com:Sadece Trek Turizmin sayfasıdır.Bilet fiyatları çok ucuz görünüyor ama satın alırken çok problemle karşılaşıyorsunuz.Bu nedenle

Önce siteye üye olunuz.Bilet rezerve ederken de “rezervasyonumu üye olarak tamamlamak istiyorum”dan yapınız ki daha sonra sizin o kadar araştırdığınız bileti sizi trek turizm ofisinden ayrıca 30 £ dan başlayan servis ücreti ödeyerek satın almak zorunda kalmayasınız.

Ben rezerve ettiğim biletimi bir türlü satın alamadım. Ama aynı kartla çok beklemeli diğer rezervli biletimi satın alabildim. Kısaca kendilerine de açıkladığım gibi bu siteden bulduğunuz ucuz bileti hiç  rezerve etmeden almanız en mantıklısı. Yoksa size en uygunsuz bileti en pahallı satabilmek için iyi yöntem geliştirmişler.

* İnternetten çok girişli(aktarmalı) bilet alırken ne kadar farklı hava yolu şirketi kullanırsan o kadar pahallı olur. Mümkünse aktarmalarını aynı hava yolundan yapmaya çalış.

*Bazı hava yollarının boş koltuklarını acente, sizin adınıza yedek olarak alabilir.

Diyelim ki internetten uygun bir ucuz bilet bulup rezerve yaptırdınız. Rezerve tarihi bitmeden sizi satın almak zorunda bırakabiliyorlar.A -yine kısa ve uzun mesafelerde dünyanın her yerinde, her yere uygun uçak bileti alabileceğiniz iki yabancı site daha

expedin.com (daha geniş)

 Kayak.com

B-ÖNEMLİ: eğer bir veya birden fazla kıtada uzun mesafe ve çok duraklı uçacaksınız en ucuz bilet alabileceğiniz siteler

Oneworld.com

Staralliance.com

Airtrek.com


 NOT: bu firmaların koşulları her an değişebileceğinden hepsini iyice araştırıp uygun olanı seçiniz.II-O YÖNE GİDEN VE TARİFELİ BİLET SATAN HAVA YOLLARININ DİREKT OFİS VEYA WEB SİTESİNDEN BİLET ALMAK

Sadece o havayolunun biletini satın alabilirsiniz.pahallı ama garantili olur.Ofisten aldığınızda servis ücreti ödersiniz.

Örneğin türk hava yolları gibi


III-BİLETİNİZİ HERHANGİ BİR SEYAHAT ACENTASINDAN ALIYORKEN

Bilet kesmeye yetkili olan (lata belgeli ) herhangi bir seyahat acentesinden(Yine o yöne giden tarifeli bilet satan her havayolunun biletini satabiliyorlar.)

Peşin para veya kredi kartı ile satın alabilirsiniz.


Biletinizi turizm acentesinden alırsanız, o hava yolunun promosyonlarını göremeyebilirsiniz. Ancak havayolunun, acenteye açtığı promosyonları görebilirsiniz. Bu nedenle:
Ya havayolunun ofisine gideceksiniz. Ya da direkt hava yolunun kendi sayfasına girmelisiniz.
Ama en çok promosyonları internette bulabilirsiniz.

 

Seyahat acentesinin internet sitesi ile hava yolunun internet sitesi farklıdır. Ama acente, direkt hava yollarının online kısmını, onların ekrana yansımış şekliyle görürler. Seyahat acentesi,  biletinizi sizin adınıza yine internetten alıp, kesiyor.

O yöne giden havayolunun direkt web sitesinden veya ofisinden (Sadece o havayolunun uçuşlarını görebilirsiniz.)IV-BİLET SATIŞ OFİSİ OLMAYAN HAVA YOLLARININ(bazılarının var)  BİLETİNİ UYGUN FİATLA SADECE İNTERNETTEN ALMAK:


Genellikle Tarifesiz bilet satan bu hava şirketleri, vergisi düşük hava alanlarını kullanıyor ve uçuş saatleri saatleri uygun olmayabiliyor. Ama fiyatları da çok ucuz oluyor.

Genellikle bunların biletlerini,tüm birçok hava yolunun biletlerini satan internet sitelerinde ve acentelarda göremezsiniz. Sadece kendi sitelerinden alabilirsiniz.

İnternet sayfalarından rezervasyon yaptıramadan direkt satın almak zorundasınız.

bu tarifesiz hava yollarının adlarını siz internetten arayarak bulmalısınız.

Bu ucuz uçak bileti alabileceğiniz hava yollarından bazıları:

1-easjet:Londra merkezlidir.İstanbul’dan sadece Londra’ya ucabilirsiniz ama  oradan Avrupa’nın birçok şehrine uçabiliyorsunuz.

Antalya dan Londrya ucuş var.Yine yaz aylarında Antalya dan budaprşte vs. ye ucuşlar oluyor.

Seçtiğiniz kalkış şehrine göre uçuş noktaları değişebiliyor.

NOT: Eğer ABD vizeniz varsa ve İngiltere’de aktarma yapacağınız havaalanları aynı  ve iki uçuşta aynı bilet üzerinde görünüyorsa 24 saate kadar  İngiltere transit vize almanıza gerek yok.

Ama örneğin Amerika ‘da 6 aydan fazla kalmışsanız dönüşte transit vizeya ihtiyacın var.

2-ryanair: Türkiye’den uçuş yok ama Avrupa’nın birçok şehrinden birçok şehrine uçabiliyorsunuz ve fiyatlar çok ucuz.

3-Jazeera airways:Kuweyt merkezlidir.Türkiye’deki bazı şehirlerden genelde müslüman ülkelere gidiyor.Orta doğu ülkeleri,Bombay,Suudi  arabistan vb.Erken alabilirseniz fiyatlar çok uygun.

4-öğer airways: İstanbul,AnkaraiAntalya,Bodrum’dan Almanya’nın birçok şehrine uçabilirsiniz.Almanya’nın birçok şehrinden de sadece Türkiye’ye uçuş var.

5-Germany airways:Almanya aktarmalı İstanbul,Ankara ve İzmir’den birçok Avrupa şehrine gidiliyor. Fiyatlar çok uygun.

6-germanwings(birbaşka Alman Havayolu) Fiatlar oldukca uygun

7– Tulfly airways:Avrupanın bazı şehirlerinden bazı şehirlerine uçabilirsiniz.

Ayrıca Tayland ve Fas’ın bazı şehirlerinede uçuş var.

Türkiye’den Antalya’dan sadece Almanyanın şehirlerine var.

7 -AİR ARABİA:Üç ayrı çeşidi var.

1 –İstanbul èSharjahèOrtadoğu ve Asya tarafı

2 – İstanbulèAlexandrieèortadoğu ve Afrika’nın bazı şehirleri(Artık bu ayak kaldırıldı.)

3 – İstanbulèCasablancaèAvrupa

Eğer erken alabilirseniz çok ucuz uçuşlar yakalayab

İlirsiniz.Biletinizi internetten alırsanız servis ücreti yok.sadece %3 kredi kartı kullanım icreti ödüyorsunuz.

Ofisten alırsanız  servis ücreti ödüyorsunuz.Airarabia biletini satan diğer ecentelar daha fazla alırlar.

7 kiloya kadar el bagajınız hariç diğer çantanız için 13£ (20 kiloya kadar)ödüyorsunuz.Ama 21 kilo olursa 1 kilo için 14£ ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Valiz ödemenizi  internetten veya Biletleme ofisinden ödeyebilirsiniz.Veya en az ucuştan 24 saat önce valizinizi ekletirseniz ödemeyi havaalanında da yapabiliyorsunuz.Ama hiç ekletmediyseniz  valiz için 2 kat ödeme yapmak zorundasınız.

Kazablanka bi
letinizi,ucuşunuza 72 saat kala sadece Tarihini değiştirebiliyorsunuz. bil
etiniz için bilet farkının yanında en az 30£ cezaödemek zorundasınız.


REZERVE:
Sadece yer tutmak anlamındadır.

Biletinizi internetten rezerve yaptırdığınızda, genel merkez, bileti ne zamana kadar almanız gerektiğini mesajla bildirir. Eğer hava yolu ve acente aracılığı ile rezerve yaptırdıysanız onların aracılığı ile bildirir.

Ama yerler doldukça verilen bu süreyi daha öne çekebilirler. Yine bu bilgiyi de mesajla bildiriler.

O nedenle en iyisi rezervli bileti biran önce almak.

SERVİS ÜCRETİ(hizmet bedeli):
tek yön, gidiş – dönüş, uzun – kısa mesafe ve havayoluna  göre ücret değişir.
Her bilet(uçuş) için ayrı alınır.

havayolunun ofisinden veya turizm acentesinden alacaksan kısa mesafelerde 25 £, uzun mesafelerde 45 £dan başlıyor.
İnternetten aldığınızda biletler için servis ücreti ödemiyorsunuz.

Örneğin,  Katar havayoluna ait biletinizi internetten değil de satış ofisinden alırsanız 45 £ daha fazla ödemek zorundasınız

Ama bazı hava yollarının biletini internetten rezerve yaptırıp, hava yolunun bilet satış ofisinden rezervli biletini opsiyon tarihinin bitiminden önce alırsanız yeni servis parası ödemezsiniz.(Emirates HY Gibi)

Ama ecobiletten üye olmadan internetten alacağınız bilet için  ödeyeceğiniz düşük miktarlı servis ücretinin  çok fazlasını acentedan aldığınızda ödetmek zorunda bırakıyorlar.Dikkatli olunuz.

NOT: gerekirse “gentur” da tüm hava yollarının adlarını görebilirsiniz

 

KREDİ KARTI İLE BİLET ÖDEMESİ YAPARKEN

Her hava yolu bilet parasını genelde kendi parası ile olarak alır.Ama banka,hesaptaki türk ,dolar veya euro dan çekebilir.Bankadan bankaya değişir.Bankanıza sorunuz.

Genelde Türkiyede kredi kartı ile yapılan her cins paralı alışverişlerde,"Türk Parasını Koruma Kanununa"göre bankadan türk parası karşılığı çekilir.

Biletini

kredi kartından internetten satın aldığın bilet parasını(bilet karşılığı olan euro, dolar, vs.), genel olarak banka, kartınızda da bulunan Türk parasından kendi kurundan hesaplayarak çeker.

Örneğin: Kredi kartınızda  £ ve TL ayağı varken biletinizin ücreti internetten £ olarak görünüyorsa da Türkiye’de satın aldığınız için bilet parasını TL ayağından çekecektir.

Tabii bu arada banka, dövizi daha yüksek satacağı için kur farkından dışarıya göre birazcık zarar edebilirsiniz.

Ama bazı hava yollarının biletini, kart ile Euro olarak da ödeyebilirsiniz.(Emirates gibi)

*Ayrıca internetten aldığın bilete ödeme yaparken %2 de kart kullanım ücreti de hesabından çekiliyor ama fazla tutmuyor

Not: Genelde internetten bilet alırken birçok havayolu sizin kartınızı ister. Bazı havayolu biletlerini başkasının kartı ile alabilirsiniz ama kartın kendisini veya bilgilerini yanınızda taşımak zorunda olabilirsiniz.

Örneğin benim arkadaşımın eşi THY’ dan eşinin kartı ile aldığı bileti, yeniden almak zorunda kalmış.

*Hava yolu şirketi, farklı acentelerden aynı uçağa rezerve yaptırırsanız hepsini iptal eder.

*İnternetten aldığınız bilet peşin ödeme gibi görünüyor.

Rezervasyon numarası,  e- mail veya telefonunuza gelmesi yeterlidir. Bilet yerine mailinize gelen sayfa yazdırılabilir veya 6 haneli rezervasyon kodu ile “check in”e gidıp giriş kartınızı alabilirsiniz. Yani koltuk no, cam kenarı vb. Belirlenir.

 

 

BU DURUMDA BİLETİNİZİ ALIRKEN SIRASIYLA YAPMANIZ GEREKENLER

Her hava yolunun politikası farklı olduğundan bilet alırken kesinlikle bu üç yeri (İnternet siteleri, havayolu web siteleri ve en sonunda da acenteleri ) kontrol ederek almalısınız.

Çünkü hepsinden birbirinden farklı uçuşlar yakalayabilirsiniz. Ve her şey her an değişebilir. Bu nedenle;

I– Önce gideceğin yöne giden hava yolu şirketlerini internetten araştır. (skycanner,ecobilet veya ucuza bilet vs.)

A –Tüm  iç ve dış hatlarda önce en ucuz biletler satılır.Bittiğinde bir üst fiat ile fiatlandırılan biletler satılır Yani uçakta ekonomik sınıf vb. gibi farklı sınıflar vardır. Ekonomi sınıfı da kendi arasında 14 günlük, 1 aylık, 3 aylık, ...1 yıllık gibi sınıflara ayrılır. En ucuz olanın genelde kapasitesi en az olur.

Yani ne kadar erken bilet alırsanız o kadar ucuzunu yakalayabilirsiniz.

Örneğin en ucuz olan 14 günlük ekonomik sınıfta boş yer varsa en ucuz fiyattan görürsün. Daha sonra baktığında eğer bu 14 günlük dolduysa boş olan daha üst sınıflardan görebileceğinden fiyatları da yükselmiş görürsün.

Ama bazen erkenden ucuz sınıftan biletinizi aldınız. İleride belki öyle bir promasyon çıkabilir ki sizin biletinizden de ucuz olabilir. Hiç bir şey belli olmaz.

B-Ama internette bilet satılan siteler, bizim belirlediğimiz tarihte müsait olan tüm uçuşları(Müsait hava yollarını)gösterir.

Yani o yöne giden bir hava yolunu göremiyorsak uçmuyor anlamına gelmez. Çünkü

O gün uçuşu olmayan hava yollarını göstermez. Bu nedenle belirlediğiniz gidiş – dönüş tarihini sürekli değiştirerek, diğer günlerde de uçuşları olan başka hava yollarını da görebilirsin.

C – Ayrıca gitmek istediğiniz hava yolunun uçağı dolmaya yakın fiyatları daha pahallı olacağından uçağın boş olan günlerini bularak uygun fiyatla biletinizi alabilirsiniz.

Not: Ama gideceğin yöne bilet bakarken o günkü rezervli biletler kapalı görüneceğinden, ileriki tarihlerde rezervli biletler satın alınmayınca açık görülebilir. Bu nedenle siteyi sık sık kontrol etmek gerekir.

Ama hava yolunun politikasına göre bu sonradan açılan biletlerin fiyatı daha pahallı veya daha ucuz olabiliyor.

D-Gitmeye karar verdiğin hava yolunun uçağı belirlediğin günde dolu ise yine göremezsiniz. Gidiş – dönüş tarihlerini sürekli değiştirerek gideceğiniz hava yolunun uçağının boş dönemini yakalayabilirsiniz

 

 

II – hemen rezerve yaptırdığınız biletin hava yolu şirketinin ofisine gidiniz. Çünkü internette göremediğiniz daha farklı ve uygun bilet bulma şansınız var. Şöyle ki;

A – Bazı hava yollarının konaklamalı uçuşlarını internetten göremiyorsunuz. Örneğin, Gulf air ile İstanbul’dan Bahreyn(Veya Dubai, kuweyt, Doha, vs. )’e  gibi aynı gün aktarmalı uçuşları internetten de görebilirsiniz ama İstanbul’dan Yemen – Sanaa’ya olan bileti internetten göremezsiniz. Çünkü Bahreyn’de bir gece konakladıktan sonra uçuşunuza devam ediyorsunuz.

Yine eğer Bahreyn’den sonraki uçuşunuz dünya çapında değil ise yine Sanaa uçuşunu göremezsiniz.

B – Yine bazı özel toplu bileti de internetten göremeyebilirsiniz. Ama ofiste görebilirim. Örneğin, Körfez Ülkelerinin kendi aralarında uçabileceğiniz ve oldukça uygun fiyatlı toplu bilet gibi.

 Bu bilgilerlide kontrol ettikten sonra internetten rezerve ettiğiniz bileti rezerve tarihini geçirmeden İnternetten veya hava yolunun ofisden satın alabilirsiniz.

Ama bazı hava yolu şirketleri peşin para verseniz de servis parası istediğinden

 

III – Tüm hava yollarının biletini satmaya yetkili herhangi bir seyahat acentesinden, biletin fiyatını daha önce internetten öğrendiğimiz için daha az bir servis ücretiyle satın alabilirsiniz. Çünkü Acenteler, bir bileti en fazla hava yolunun verdiği fiyattan satabilirler. Ama pazarlık yaptığınızda kendi kar paylarından düşerek, İnternette gördüğünüz fiyata yakın bir fiyatla satabiliyorlar. Üzülmeyiniz. Yine de iyi kar edebiliyorlar.

Bazen peşin ödemelerde de hiç almıyorlar.

Ama bazı acenteler, siz peşin ödeseniz de onlar internetten kart ile aldıklarından sizden ayrıca fazla tutmayan kart kullanım parası alabilirler.

 

BİLET ALIRKEN AYRICA BİLMEMİZ GEREKENLER

 Önemli: Genelde bir ülkede oturma izniniz olmadığı sürece tek yön bilet alamazsınız.

Ama bazı hava yolları gideceğiniz ülke vizeniz varsa tek yön biletini kabul ediyorlar.

Örneğin, Benim yeşil pasaportum olduğu için Filipinlere vize ihtiyacım yoktu. Filipinlerden de başka ülkeleri gezeceğim için dönüş bileti almamıştım ama sorun çıktı. Mecburen uçabilmek için ihtiyacım olmadığı halde Filipinler için vize almak zorunda kalarak tek yön uçmuştum.

Ancak bazı geri kalmış ülkeler, gidiş – dönüş biletine pek önem vermiyorlar ama Avustralya gibi ülkeler de olmadan kabul etmiyorlar.

 

Yani genelde

Uçabilmeniz için bileteninizin gidiş – dönüş olmalıdır. Ama bazı ülkeler, sadece gittiğiniz ülkeden, bazıları ise herhangi başka bir ülkeden de geri dönüş bileti kabul ediyorlar.

Bazı ülkeler de gezinin devamı biletleri isteyebiliyorlar. Örneğin, gezinizi  Kuveyt’ten  başlayıp  Yemen’den geri dönecekseniz;İstanbul --  Kuveyt – Bahreyn --......Sanaa --biletleri elinizde olması gerekiyor.

En iyisi bu durumları, acenteler bile yanılabileceğinden direkt hava yolu şirketinizden kesin öğrenmeden yola çıkmamalısınız.

Veya gittiğiniz ülkede gidiş – dönüş bilet tarihleri arası çok uzunsa bir acenteden “ara uçuş rezervasyonu” yanınızda götürmenizde yarar var.

*Artık internet olduğundan havayollarının ofisleri şehir içinde değil de genellikle hava alanında oluyor.

*İnternetten bilet alırken dönüş biletinizi 1 yıl sonrası için alamıyorsunuz. O zaman not kısmına “dönüş bileti 1 yıl sonra alınacaktır” yazarsanız daha sonra ofise telefon açtığınızda ceza ödemeden biletinizi değiştirebilirsiniz

*Bazı hava yolları bazı parkurlarda uçuş tarihinden 24 saat önce(o zaman açılıyor zaten)internetten “check – in”den girip koltuğunuzu seçebilirsiniz. Yine

Valiziniz yoksa (genelde iş adamlarına kolaylık)uçuş kartınızı da internetten alarak böylece kontuar’a uğramadan direkt uçağa gidebilirsiniz. Ama bir kere internetten uçuş kartını aldıysan iptal edemiyorsun.

 

*Daima tek yön bilet pahallıdır. Neredeyse aynı yere gidiş – dönüş bilet ücretine yakındır.

*AÇIK BİLET: Her hava yolunun en yüksek fiyatından belirlendiğinden pahallıdır ama uzun gezilerde, dönerken size özgürlük verir. Örneğin ben Açık biletimle Moğalistan’a gidip  Hindistan’dan döndüm. Dönüş yerini ve tarihini birkaç kez ücretsiz değiştirdim de.

* Eğer çok uçuyorsanız bir hava yolu şirketine üye olursanız puan kazanarak birkaç uçuştan sonra bir bedava bilet kazanabilirsiniz.

* bazı hava yolu şirketleri zaman zaman promosyon uçuşları yapar. İnternetten bunları yakalayabilirseniz neredeyse yarı fiyata yakın biletinizi alabilirsiniz.

* bazen uzun uçak yolculuklarında Türkiye’den değil de Uçuşunuzu Avrupa Ülkelerinden birinden başlatırsanız daha ekonomik olabiliyor.

* Kendi ülkenin ve gideceğin ülkenin bayram, yılbaşı gibi özel günler ve resmi tatil günlerinde uçaklar dolu ve pahallı olur.

* Yazın Avrupa vb. gibi serin ülke, kışın Asya, Afrika gibi sıcak ülke biletleri daha pahallıdır.

* Gittiğin ülkede yapacağın ara uçuşları o ülkenin yerel hava şirketleri ile daha ucuz yaparsınız.

Örneğin,Güneydoğu Asya’da en büyük hava yolu şirketi “airasia” dan internetten bir iki hafta önce çok ucuz biletler alabilirsiniz.Hatta bazı şehirlerde ofisleri de var.


4)DEFTERİM: Bu arada gideceğim ülkeler hakkında internetten(Binrota.com, gezenbilir.com vs.gib sitelerden çıkardığım özetler), gezi kitaplarından, gazetelerden kestiğim yazılardan vs. topladığım bilgilerden kendime özel bir defter hazırlarım.
 Bu defterin içinde elçilik adresleri, gerekli telefon numaraları, gezi site adresleri, tahmini gezi güzergâhım, kalacağım hostel adresleri, gezilecek yerler, vs. gibi bana gerekli olacak tüm bilgiler ayrıntılı bir şekilde yazılıdır.
 
5) KONAKLAMA: Gideceğim ülkelerde kalacağım yerleri belirlerken;
 
a) Eğer gezi sitelerinden tanıştığım ailelerin yanında kalmayı planlıyorsam, onlarla iletişim kurarak kabaca gidiş tarihimi bildiririm.

gezginlere ücretsiz konaklama imkânı sunan web sitelerinden en çok benim kullandıklarım:

couchsurfing.com – hospitalityclub.org – stay4free.com 
 
b) Eğer hostellerde kalmayı planlıyorsanız, en merkezi ve uygun fiyatlı hostel adreslerini o ülkeye ait Lonely Planet gezi kitabından bulabilirsiniz. Bunun internet sitesinden bulabileceğiniz hostel adresleri kitaba göre daha pahallı oluyor.(Eğer kitabınız yoksa gezdiğiniz ülkedeki herhangi bir turistten sadece hostel adreslerini alabilirsiniz.)

c) hostelworld.com adresinden de gideceğiniz ülkede en uygun fiyatta hostel bulabilirsiniz.

Önce üye olmalısınız. (Yıllık 10 $) daha geniş. Mail adresini vermek zorundasınız.Çünkü hostelde kaldıktan sonra Size hostel hakkında yorumlarınızı yazmanızı bekliyorlar.Böylece siz de gitmeden hostel hakkında bilgi edinebiliyorsunuz.

d)hostels.com

Üyelik bedeva. Yine mail adresini vermek zorundasınız.

Her ikisi de rezervasyon ederken  hostel ücretinin % 10’unu ödemek zorundasınız.


6) VİZE ALIRKEN;

 a) İlk gideceğiniz ülkenin vizesini Ankara veya İstanbul’dan alabilirsiniz. Bazı ülkelerin konsoloslukları İstanbul’da olmadığı için Ankara‘dan almak zorundasınız.
Ama bazı ülkelerin vizesini ikamet ettiğiniz şehre göre ankara veya istanbul'dan almak zorundasınız zaten.

Vize başvurusu yapmadan önce tüm gerekli bilgileri internetten öğrenebilirsiniz.(Bazen internet sayfasındaki bilgiler güncelleşmediği için konsolosluğu aramak daha garantilidir.)
 
b) Diğer gezeceğiniz ülkelerin vizesini genelde bir önceki komşu ülkelerin başkentlerinden veya sınıra yakın şehirlerindeki konsolosluklarından alabilirsiniz. Bazı ülkeler de sınırda vize veriyor.
Ama o ülke için nerelerden vize alabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Tabii ki bu vize bilgileri sürekli değişebiliyor.
 
Örneğin; Türkler, Lübnan vizesini Ankara’dan almak zorundalar. Ama Türklerin dışındakilere sınırda Lübnan vizesi veriliyor. Şimdi yeni, Suriye’de Lübnan elçiliği açıldığından belki buradan da Türkler Lübnan vizesi alabilirler.

c) Bazen turistik vizeden daha kolay alınabilen transit vize hem daha ucuz olabiliyor, hem de ülke küçükse vize süresi gezmek için yeterli olabiliyor.

Önemli: Transit vize ile kara yolu ile ülkeyi geçebiliyorsunuz ama  o ülkenin hava alanının dışına çıkamıyorsunuz.
Ancak, iki uçuş biletinizin arasında(ülkelerin politikasına göre değişiyor) 2 gün varsa pasaportunuz hava alanında alı koyularak liman çıkışizni verilebiliyor.
 
d) Bazı ülkelerde hava alanlarında vize almak daha kolay oluyor. Parası olan burada da ayrıcalıklı.

e) Aynı ülkenin vize ücreti, vizeyi aldığınız ülkeye ve yere(Kara sınırı, havaalanı, konsolosluk) göre değişebiliyor. Hatta ben Lübnan vizesini Ankara’dan 35$’ya aldım. Ama arkadaşım Lübnan havaalanında hiç ücret ödemeden aldığını söyledi.
 
f) Yeşil pasaporta vize isteyen bazı ülkeler vize ücreti istemeyebiliyorlar. Örneğin; Suriye vizesini sınırdan alırsan 40 Euro, elçilikten alırsan vize ücreti alınmıyor.

g) Yeşil pasaporta vize istemeyen bazı ülkeler, kara sınırında geçişe izin vermeyebiliyorlar. Örneğin Bangladeş, Bosna Hersek gibi. Bunları da ilgili ülkelerin konsolosluklarından öğrenmeden yola çıkmayınız.

 h)Genelde bir ülkeye vizesiz giriyorsanız gidiş-dönüş biletiniz olmalı ama  bazı ülkeler tek gidiş biletine de göz yumuyorlar.

7 –ŞİFREMATİK:Yurt dışında şebekeden dolayı internet bankacılığını kullanırken cep telefonunuza şifre gelemiyebilir.Bu nedenle bankanızdan” şifrematik” satın alabilirsiniz.

 

8 –SKEYP AUT:Yurt dışında telefon konuşması pahallı olduğundan İnternetten “skeyp aut” tan  istediğin kadar kontur ve ayrıca kulaklık alırsan ucuz telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

9 – ATM KULLANIMI:

1-Yurt dışında kredi kartı ile değilde ATM kartınızdan para çakmeniz daha uygun olur. Kartınızdaki TL’yi o ülkenin parasına çevirerek verir.

 

2 –Yurt dışına çıkarken “maestro”kartınızın yanında bankanızdan “viza” ATM kartınıda isteyiniz. Daha çok kullanılıyor.

 

3 –Amerika gibi Atm lerinde $ olan ATM  lerden masrafsız $ çekebilmeniz için “citibank”ın ATM kartını alabilirsiniz.

Resmi parası $ olmayan ülkelerde de $’ı o ülkenin parasına çeviriyor. Daha karlı.

 

4-Alış veriş yaparken Kredi kartınızın £ ve $ ayakları olmasına özen gösteriniz.

NOT: kartlarınızın arkasını imzalamayı unutmayınız.

 


 
GEZİ ÇANTAMI HAZIRLARKEN
 
Günlük kullanacağım küçük bir sırt çantası ile çekerek taşıyabileceğim küçük bir çanta 6 ay için yeterli oluyor.
 
a) 4 tişört, 2 şort, 2 pantolon, biri ayağımda olmak üzere bir spor ayakkabı birde sandalet, biri yedek olmak üzere bir iç çamaşır takımı, bir polar takımı, ince bir yağmurluk (Böylece gittiğiniz ülkelerin geleneksel kıyafetlerini de denemiş olursunuz. En önemlisi soğuklarda kıyafetlerinizi üst üste giyerseniz kalın giysi almanıza gerek kalmaz.)
 
b) Tırnak makası, krem, güneş kremi, küçük boy şampuan, vs. alınız.(İhtiyaç duyduğunuz her şeyi her yerden alabilirsiniz.)

c) Sıcak ülkelere gidiyorsanız küçük, hafif ve pratik bir cibinlik alabilirsiniz. Bana da çok dua edersiniz.

d) Deniz kenarı ülkelere gidiyorsanız hafif ve kaliteli bir şnorkel takımı alınız. Bazı turistik yerlerde kiralamak bile çok pahalı oluyor.
 
e) Çaldırma ihtimalini düşünerek; her yerde çok rahat internet bulabileceğiniz için yanınıza cep telefonu almaya gerek yok.
 
f) Ama çaldırmayacağınıza güveniyorsanız çok iyi bir fotoğraf makinesi almalısınız. (Makinenizi kendi çantasının dışında bir çanta ile taşıyarak kamufle edebilirsiniz.) * Benim en kötü özelliklerimden biri saat kullanamamam. O nedenle gezilerimde çok sıkıntım olur. Kesinlikle alarmı olan saatiniz olsun
 
g) Gezimde benim can yoldaşım olacak gezi defterimi ve gerekli evraklarımı da unutmuyorum.
 
h) Hediye: Tanışacağınız dostlarınıza vermek için yanınıza alacağınız hafif, oyalı yemeniler, daha çok çocuklara takabileceğim nazar boncukları, vs. hediyelikler; gittiğiniz yerlerde keşke daha da çok getirseydim dedirtecek size.

i) Çantalarınızı açamamaları için şifreli kilit ve otobüste - trende bağlamak için hafif ama sağlam bisiklet kilidi alabilirsiniz.
 
j) İlaç:Hastalandığınızda kullanmak için antibiyotik, yara merhemi, ağrı kesici vs. alabilirsiniz .(Sağlık sigortanız yoksa yurt dışında sağlık hizmetleri oldukça yüksek.)
 

ÖNEMLİ NOTLAR:

1) Hırsızlığa karşı pasaportunuzun, diğer önemli kart ve evraklarınızın fotokopilerini her çantanızda ve üzerinizde bulundurun.(Yurt dışında paranızı kaybedin pasaportunuzu kaybetmeyin.)

2) Gideceğiniz ülkede kullanabilecekseniz uluslararası öğretmen ve öğrenci kartları vs. yanınıza alabilirsiniz. Bunları da öğrenerek yola çıkınız.(Mısır’da öğretmen indirimi kalkmış ama her yerde öğrenci kartı ile yarı fiyatla müzeye vs. giriliyor. Ayrıca girişler çok yekûn tutuyor ve bu kartlar bazen taşıtlarda da işe yarıyor.)

3) Aşılar: Bazı ülkeler bazı aşıları yaptırmadan ülkelerine sokmuyorlar. Gerçi sınırlarda yüksek ücretle aşıları yapıyorlar ama Türkiye de bu aşıları ücretsiz olabiliyorsunuz.

 www.hssgm.gov.tr adresinden seyahat sağlığına girerek hangi ülkeye girerken hangi aşları yaptırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.


4 ) Eğer ailelerin yanında konaklarsanız o ülkenin kültürünü yaşayarak öğreniyorsunuz. Yine ülkenin halk taşıt araçlarını, vs. kullandığınızda ülke insanlarını daha yakından tanıyabiliyorsunuz.

5) Birçok ülkede bisiklet veya motosiklet kullanmanın keyfi çok başka. Motosiklet ehliyetinizi yanınıza almayı ayrıca unutmayınız. Gerçi Asya ülkelerinde pek soran olmuyor ama bazen de rüşvet almak için özellikle durdurabiliyorlar.
 
6)Sınır geçişlerinde, özellikle ülke geçişlerinde ulaşım çok pahallı. Nasıl olsa mecbur ödeyecekler diye düşündüklerinden olsa gerek.


GİTTİĞİNİZ ÜLKEDE GEZERKEN

Gezi yazılarımda her ülkeyi anlatırken daha ayrıntılı bilgileri bulacaksınız. Burada genel bazı başlıklara değinmek istiyorum:

1) Harita: Hava alanlarında ki turizm bürolarından o ülkenin, bölge-ülke ve şehirlerinin haritalarını ve tanıtım kitapçıklarını alabilirsiniz. Ayrıca konaklama, vs. konularda da yardım alabilirsiniz. Eğer kara yolu ile ülkeye giriş yaptıysanız şehrin haritasını ya bir kitapçıdan ücretle veya büyük bir otelden ücretsiz alabilirsiniz.
 
2) Turizm bürolarından veya acentelerden, müze ve ören yerlerinin hangi günler ve saatlerde acık olduğunu kesinlikle öğrenip gidiniz.
 
3) Döviz Bozdurma:

Sınırlarda Döviz daha düşük kurdan olacağı için bozdurmamaya çalışın. Şehirde de döviz büroları bankalara ve büyük otellere göre daha iyi fiyat veriyor. Sokakta ki döviz bozanlarda iyi fiyat veriyor ama bazen sahte para verebiliyorlar. Ülkeden çıkarken de daha sonra kullanamayacağınız için elinizde fazla döviz bırakmayın.

4) Konaklama: Genelde turistik bölgelerde merkezde konaklarsanız; hem ulaşım sorunu yaşamadan daha rahat gezebilirsiniz, hem de daha çok konaklama yeri bulabilirsiniz.
 
5)Ülke İçi Ulaşım:

NOT:www.carpoling.co.uk

Bu siteden Avrupa da bir şehirden bir şehire giden özel arabanın benzinine vs.paylaşarak yolculuk yapabiliyorsunuz.
* Gittiğin her yerde geri dönüş aracı ve dönüş saatini öğren ki gezini rahat ve keyifle yapasın.
* Araca binmeden önce kesin fiyatta anlaşın. Özellikle Asya ülkelerinde ne ödeyeceğinizden emin olmalısınız her yerde...
* Gideceğin yere araç bulamadıysan telaş etmeye gerek yok. Her yere aktarma da gidebilme şansın var.
* Grupsanız taksi tutmanız daha rahat ve ekonomik olabilir. Tek kişiyseniz, gideceğiniz yere diğer turistlerle birlikte taksi tutabilirsiniz.
* Ama ben mümkün olduğunca yürümeyi tercih ediyorum. Çünkü bir şehrin yürümeden tanınabileceğine inanmıyorum. Yolda insanlarla ahbaplık ederim.

6) Emanet Bırakma: Genelde tren ve otobüs terminallerinde ücretli emanet yerleri oluyor.(Çantanızı kilitleyerek ve bıraktığınıza dair belge alarak bırakınız.)

Şehir içinde bir dükkâna bırakmak zorunda kalırsanız, pasaportunuzun fotokopisini de verirseniz daha rahat kabul edebiliyorlar

İyi gezmeler

İclal

 

abt_smyrna
07-09-2009
Elinize sağlık oldukça bilgi yüklü bir yazı olmuş...
bezem
07-09-2009
Selam . Çok teşekkür ederim. Bu yazma işine başlarken hiç cesaretim yoktu. Artık gittiğim ülkeleri sırayla yazmayı düşünüyorum. Olumlu-olumsuz yorumlarınızı bekliyorum. Sevgiyle...
poetrey
07-09-2009

Bence yakın zamanda bir Buket Uzuner bekliyor bizi:)

Hoşgeldin tekrar...

chincilla
07-09-2009
seyahate çıkarsam mutlaka faydalanacağım bu yazdıklarınızdan, gözlemlerinizi çok güzel aktarmışsınız.
bezem
07-09-2009
Sevgili Gezgin Dostlarım;
O kadar mutluyum ki; bir o kadar da mahcup. Korkarak yazdıklarıma böyle olumlu cevaplar gelmesini hiç beklemiyordum.
Ayrıca , diğer gezi yazılarımı yazmaya devam edebilme cesareti verdiniz bana.
Çok teşekkürler.Ağzınıza sağlık.
Sevgiyle...
arcadia
07-09-2009
Asıl sizin gibi gercek bir gezginin birikimlerini bizle paylaşması mutluluk verici olan,kaleminize ve yureginize saglık.Tekrar hoşgeldiniz....
kordoba
07-09-2009
ilahi bezem tüm dünyayı sırt çantasıyla gezecek kadar cesursun burada yazacak kadar cesaretin yok. allah iyiliğini versin. sen yazacak cesareti bulamıyorsan biz klavyeye uzaktan bile bakmayalım.
ince ruhlu insanlar mütevazi oluyorlar.
mugeyidogan
07-09-2009
kordoba, doğru söze ne denir?   :))
mugeyidogan
15-09-2009

jet-lag' den kurtulmak için öneriler;

1. Gündüz bindiğiniz uçaktan indiğinizde vardığınız şehirde yine gündüzse güneş ışığından kaçının.
2. Günlük kullanılan ilaçların dışında uçuş için özel ilaç kullanmayın, jet-lag etkisini arttırır.
3. Uçuştan önceki 24 saat az yemek yiyin ki varış noktanızdaki beslenme saatlerine kolay uyum sağlayabilin
4. Uçuştan birkaç gün öncesinden itibaren doğuya gidecekseniz normal yatış saatinizden erken, batıya gidecekseniz normal yatış saatinizden geç yatın.
5. Su kaybınızı en aza indirmek için yolculuk öncesi ve sonrası bol bol su için.

nutyo
04-01-2011
ellerinize saglik bu bilgiler insani ipten alir.
abt_smyrna
05-01-2011
Şimdi bir kez daha baktım yazılanlara gerçekten sağlam ve mutlaka yararlanılması gereken bir yazı olmuş.
birsen
01-04-2011

Ellerinize sağlık harika bilgiler vermişsiniz :)