Kendingez » Ülkeler » Estonya » Tallinn » Tallinn / Gerçek inci
25057
Gezdiği Yerler:Önemli olan niteliktir .
Bu Yazının Gösterilme Sayısı : 4770
Bu Yazıya Verilen Toplam Puan : 168

Tallinn / Gerçek inci

Kategorisi: Genel
|
Gezi Tarihi: 29-08-2011
|
Yazı Tarihi: 06-10-2011
Tallinn , Helsinki'den başlayan Baltık turumuzun ikinci adımıydı . Saat 16.30 da Helsinki limanından feribot ile ayrıldığımızda inanın bir inci ile karşılaşacağımızdan haberimiz yoktu . Daha önce de bir yazıda anlatmıştım . Tallinn'e ne yazık ki THY nin direkt uçuşu yok . Ya Riga'ya uçup karayolu ile ya da Helsinki'ye uçup feribot ile ulaşabiliyorsunuz .


Feribottan Helsinki

Feribot limandan ayrıldıktan sonra bir harekettir başladı . Öğrendik ki Finlandiya pahalı bir ülke olduğu için Finliler bu feribotlarla Tallinn'e gidip oradan başta alkollü içkiler olmak üzere ihtiyaçlarını çok daha ucuza karşılıyorlarmış . Ayrıca feribotta gümrüksüz satış mağazaları açılıyor ve Tallinn limanına kadar satış yapılıyor .

Feribotlar temiz ve rahat . İçinde lokantalar , büfeler mevcut . Nasıl geçtiğini anlamadığımız 2,5 saatlik bir yolculuğun ardından ''inci'' ile tanıştık . Tallinn surlarla çevrili bir ''old town'' ve etrafına kurulan modern şehirden oluşuyor . Otelimiz Radisson Blu şehrin modern kısmında bulunuyordu . Ben eski doğu bloku ülkelerindeki yeni otelleri çok beğeniyorum . Çünkü Batı Avrupadakilere kıyasla daha yeniler ve daha geniş odalarda konaklıyorsunuz .


Tallinn şehir planıOtelimizden Tallinn

Öncelikle şunu söyleyeyim : Estonlar çok sıcakkanlı , güleryüzlü ve kibar insanlar...
Uzun yıllar işgal altında yaşayan uluslar gibi Estonlar da ülkelerini çok seviyorlar...
Hizmet sektöründe büyük çoğunlukla kadınlar çalışıyor ...
Avrupa'da hristiyanlığı en son kabul eden pagan kavim olduklarını söylüyorlar ve bununla gurur duyuyorlar...
Turizme çok önem veriyorlar ve bunda büyük ölçüde başarıya ulaşmışlar . Tallinn'de gezerken her köşeden 30-40 kişilik turist guruplarının çıktığını görüyorsunuz . Bazı sokaklara girmek için boşalmalarını bekliyorsunuz...

Viru caddesi ve Viru kapısı / Eski şehrin kapılarından biriEstonya ve Tallinn'in tarihi sitemizdeki diğer yazılarda mevcut . Benim ilgimi Hansa Birliği denilen örgütlenme çekti . Hansa Birliği ortaçağda Kuzey Avrupa kentleri ve Alman tüccarlarının kurduğu ticari bir örgütlenmenin adı . Baltık Denizinde ve Ren Nehri coğrafyasında ticaretin kolaylığı ve güvenliği için kurulmuş . Bir süre sonra tekel oluşturmuşlar ve bunu korumak için silahlı güçleri bile olmuş . İşte Tallinn bu birliğin üyelerinden biri ( Riga,Parnu,Hamburg,Bremen,Lubeck vb. gibi)


Tallinn sokakları
Eski şehir meydanı / Resimlerde sık sık görülen bu hanımefendi eşimdir

Tallin'de tüccarlar ile derebeyleri arasında ortaçağda sürekli sürtüşmeler olmuş . Ortaçağ Avrupasının önemli figürü derebeyleri burada da tüccarlar üzerine mali baskı kurmuşlar . Kanunları kafalarına göre değiştirmişler , keyfi uygulamalarda bulunmuşlar ( Meraklılarına bununla ilgili Alman yazar Heinrich Von Kleist'ın Michael Kohlhaas adlı kısa romanını öneririm ) Aralarında zaman zaman çatışmalar olmuş . Yeterince güçlü olmadıkları için koruma görevlerini de yerine getirememişler . İşte ortaçağın sonu ve rönesansın başlamasındaki ekonomik faktörler ve güçlü merkezi otorite ihtiyacı böyle oluşmuş . ( Halil İnalcık Hoca'nın Rönesans Avrupası kitabı bu konuda müthiş bir kaynak )Bir tüccar evi


Bir tüccar evi daha

Tüccar evlerinde çatı katları depo olarak kullanılıyormuş . Camın üstündeki makaraları görebiliyorsunuz .


Tallinn surları ve altlarında satıcılar

Alışveriş konusuna gelince : Eğer baltık turunda Vilnius'a gidecekseniz bütün hediyeliklerinizi Vilnius'tan alın . Çünkü Tallinn ve Riga'ya göre anlamlı derecede ucuz . Amber taşı , tahta ürünler ve yün giysiler başlıca alınabilecekler .


Tallinn belediye binası


Belediye binasının kulesindeki rüzgar gülü : Yaşlı Thomas . Düşmanları gözlüyormuş .


Katerina geçidi ve mezar taşları


1422 tarihli eczane


Tallinn'in en küçük evi


Tallinn'in en eski saati (tahta saat)


Marzipan (badem ezmesi) müzesi

Yaz aylarında bile Tallinn'de hava çok çabuk değişiyormuş . Günde birkaç kez yağmurlu ve güneşli periyotlar olabiliyor . Şemsiye-yağmurluk bulundurulmalı .


Alexandr Nevski (rus ortodoks) Katedrali


Toompea tepesinden Tallinn


Toompea tepesinden Tallinn


Tallinn

Yeme-içme konusuna gelince : Hızlı atıştırmak için belediye binasının altında kepçesi 1 Euro'ya geyik çorbası ve tanesi 1 Euro'ya börek satılıyor .
Tallinn'in belki de en popüler lokantası Olde Hansa . Sadece mum ışıkları ile aydınlatılmış ortaçağ atmosferi . Evet , turistik bir lokanta . Evet , ortaçağ yemekleri damak tadımıza uygun değil ( yemekler ve ekmekler şekerli , turşu ve bulgur bile şekerli ) . Ama burada yemek yemezseniz inanın içiniz rahat etmez . 2 kişilik dolu dolu tabak , bir büyük şarap , salata ve kahve 57 Euro . Tuvalete giderken fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın .


Olde Hansa


Olde Hansa'nın lavabosu

İkinci bir yemek alternatifi Van Krahli Aed . Rataskaevu caddesi 8 numara . Güzel ve lezzetli bir mutfak . İki ana yemek , bir büyük şarap , salata , tatlı ve kahveler 50 Euro


Van Krahli Aed

İşte Tallinn böyle bir yer .
Sevgilerimle ...

 

Yazı ile İlgili Yorumlar

- NEŞE 06-10-2011 19:05:22

Sevgili Doktor,çok güzel bir yazı,fotolar da öyle...Baltık sahilindeki "Hansa birliği" ni ben Polonya seyahatimde,Gdansk ve Gydinia da çok detaylı öğrenmiştim,Almanya tabii ki hep koruyucu rolde ve zaten de ticaretin gelirini fazlası ile topluyor.Kleist ın Michael Kohlhaas ını Almanca aslından okuyuncaya kadar çok zahmet çekmiştim,eski Almanca yordu beni...Yemek fiyatları daha yüksek olur diye tahmin etmiştim,ehhh,fena sayılmaz...Çok teşekkürler...Sizin ve Eşinizin fotoları ayrıca keyif verdi...Doktorcuğum,geçen yıllar çok fazla değiştirmemiş sizi..
- arkutbay 06-10-2011 21:27:28

Neşe Hocam , iltifatlarınız için çok teşekkür ederim . Sizlere layık olmaya çalışıyorum .
- sadiye 07-10-2011 13:02:10

Gerçekten inci gibi bir şehiri güzel fotoğraflarınızla tekrar hatırladım. Ellerinize sağlık, teşekkürler..
- Midgard 08-10-2011 18:49:27

Kuzey ülkelerine ayrı bir zaafım var nedense, bir de gidip görsem ne hale düşeceğim kim bilir. Elinize sağlık, teşekkürler.
- limonludondurma 17-02-2012 14:28:16

Tallinn icin benimde bir yazım var, ama siz daha detaylı anlatmıssınız, bende okurken, a burası oylemiymis, a demek burası boyleymis diye okuyorum :) Gordugum yerler hakkında biraz daha bilgim olmus oldu sayenizde...
- arkutbay 17-02-2012 14:46:37

Ben de bu turu yapmadan önce sizin Helsinki yazınızı okumuştum . Teşekkür ederim .
- seya89 08-03-2012 17:23:08

Talinn yemek açısından bana bir çok avrupa şehrne göre daha ucuz gelmişti. Haksızmıyım.
- arkutbay 08-03-2012 20:38:43

Haklısınız . Tabii ki belli standartları aşmamak kaydıyla :) Diğer Baltık ülkeleri Litvanya ve Letonya da nispeten ucuz .
- enisnuhoglu 25-03-2018 11:34:12

sayın hocam sızı cok ızledık... mayıs ayında 3 gun helsinki gezimiz var,bır gun gemi ile taline gecicez.... sızın yazılarınızı okuyup calısıyorum... nerelerdesiniz? yeni yazılar yok;(
Yurtiçi ve Yurtdışı uçak biletlerinizi www.biletbayisi.com dan alın, THY, Pegasus, Atlasjet havayollarından daha ucuza uçak bileti satın alın!
Haberler
Etkinlikler
Foto Analiz