» Kendingez » Forum » GEZMEK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER » Vizesiz ucuz yollu Balkan turu..

Vizesiz ucuz yollu Balkan turu..

Merhaba arkadaşlar,

Vizeyle uğraşmadan en ucuz yollu Balkan turu konusunda önerilerinizi yazarsanız sevinirim. Sanırım kış mevsiminde pek tadı olmayacaktır, bu sebeple bahar aylarını beklemeyi düşünüyorum. Zaman sıkıntım yok, ama bütçeyi sıkı tutmam gerekiyor..:)

Balkanlar Bora Bey'den soruluyormuş anladığım kadarıyla..:) Kendisinden en iyi fiyat/performans rotasını bekliyoruz..:)
dolma
18-12-2011
Vizesiz ucuz yollu Balkan turu..
Merhaba arkadaşlar,

Vizeyle uğraşmadan en ucuz yollu Balkan turu konusunda önerilerinizi yazarsanız sevinirim. Sanırım kış mevsiminde pek tadı olmayacaktır, bu sebeple bahar aylarını beklemeyi düşünüyorum. Zaman sıkıntım yok, ama bütçeyi sıkı tutmam gerekiyor..:)

Balkanlar Bora Bey'den soruluyormuş anladığım kadarıyla..:) Kendisinden en iyi fiyat/performans rotasını bekliyoruz..:)
NEŞE
18-12-2011
Bu konuda Bora ya çok danışıldı ve o da çok detaylı bilgiler verdi ...Forum köşesini iyice tararsanız Bora ve Gezmen in güzel açıklamalarını bulacaksınız.Sevgiler..
bora arasan
19-12-2011
Gerçi özel mesaj olarak detaylı bir rota önerisi sundum. Ama bu tip konularda muhtemel bütçe, yolculuk süresi ve ilgi alanları da belirtilirse daha gerçekçi birşey çıkartma imkanımız var.
dolma
19-12-2011
Öncelikle detaylı yanıtı için Bora'ya teşekkür ederim. Neşe Hanım uyarılarınızı dikkate aldım..:)

Bütçe ucuz yollu demiştim (hostel-gar-couchsurfing artık ne olursa..), vizesiz bir parkur için mecburen ilk çıkış ve dönüş uçakla olacak, gerisi karayolu..

Doğayı ve özellikle denizi çok severim, dolayısıyla yazın gidersem daha iyi olacak Bora'nın dediği gibi..:) Bir de gidilen her noktada yemek ve kalınacak yerlerin adı-adresi-güncel fiyatlarının, değerlendirmelerinin yapıldığı sabit bir konu olsa iyi olur aslında.
gezmen
19-12-2011
Kış mevsiminde gitmenizi kesinlikle önermem. Gerçi Bora bu konuda uyarmış. Bora'nın çizdiği Rota'yı bilemiyorum. Burada belirleyici olan, yolculuk süresi ve bütçedir. İlk hangi destinasyondan başlayacaksınız ? Rotayı paylaşabilirseniz Yeme ve konaklama ile ilgili önerilerim olabilir. Selamlar,
dolma
19-12-2011
Merhaba Hüsnü, yanıtın için teşekkür ederim.

Herkes bütçeyi soruyor, bütçe delik, ama öyle ya da böyle kaynak yaratacağım..:) Başlıkta da dediğim gibi en ucuz şekilde yapmayı istiyorum, konfor önemli değil..

Zaman sorunum yok..

Yunanistan ya da Bulgaristan üzerinden karayolu ile geçemeyeceğimden(vizeyle uğraşmak istemiyorum..) Üsküp'e havayolu ile erken tarihlerde uçak biletini 80-90 tl ye almak mümkün. Hatta Adios kartımla çok daha ucuza getirebilirim..:) Bulgaristan'da arkadaşım da var, belki bir ihtimal vize alıp karayolu ile buradan da geçebilirim..

Üsküp'e indikten sonra karayolu ile gidilebilecek her neresi varsa(vizesiz) dolaşıp, sonrasında uçakla dönüş için en iyi rota hangisiyse bitirmeyi düşünüyorum. Sırf gitmiş olmak adına da, öyle çok bir özelliği olmayan yerleri es geçebiliriz.


Bora aşağıdaki gibi bir rota yazmış;

Pegasus ile Üsküp 'e uçun. Bir gün yeterli olacaktır burada. Türk tarafında ucuz yerler bulabilirsiniz. Biz karı koca gittiğimiz için Türkler bizi evlere davet ettiler ama gidemedik. Ama pek çok kalıcı dostluklar elde ettik.

Ertesi gün Ohride geçin. Ohrid göl kıyısındaki bir Safranboludur. Burayı merkez tutun. İki gün Ohrid için yeterlidir. Buradan bir gün Manastıra gidersiniz. Bir gün Strugada yüzersiniz.

Buradan Arnavutluğa geçin. Çekinecek birşey yok. Ana cadde üzerinde Republika diye ucuz bir otel var. Ana cadde de olduğunuz için problem yok. Zaten sokaktaki tipleri görünce "onlara birşey yapmıyorlarsa bana da yapmazlar" diyeceksiniz.

Buradan Durres e gidin .Adriyatikte ilk yüzme tecrübeniz.  
İt kopuk olabilir görmeyin, takılmayın. Üşenmezseniz Elbasan da pek çok yapı var görmeye değer. Berat bir seçenek.

Vaktinize göre buradan şu rotayı yapın. Yok derseniz onu da cevaplarım.

İşkodradan (bir kale bir çarşı sadece) Ülçine geçin. Podgorica kayıp değil. Bar, Budva, Kotor. Budvada da kalınır ama Kotor hesaplıdır. Kale içinde 10 euroya odalar var. Güvenli mi derseniz rahat olun.

Dubrovnik. Fazla reklamı yapılan bir yer ama bana sorarsanız eh işte. Beğeni meselesi tabii ki. Burada ucuz odalarda kalarak adalar turu vb yapabilirsiniz.

Yola devam. Hvar, Korçula uğranılabilir. Split ve Zagrep yol üstü. Ama Hırvastistan AB 'ye girdiği için önümüzdeki dönemlerde bize vize uygulamaları gerekecek. (isteyecekle
gezmen
19-12-2011
Bence de uçakla Üsküp'e gidip oradan başlamak çok mantıklı. http://www.hostelworld.com/ adresinden bütçenize göre hostel bulabilirsiniz. Kalanların yorumları da seçmenize yardımcı olur. Ohrid'de ben 3 gün kalmanızı öneririm. Manastır 1 tam gününüzü alır. Struga 1 tam gün. St. Neum ve Ohri'nin içini gezmek yarımşar günden 1 tam gün. Ohri'de sahilde Fuat Amca'ya ait pansiyonda kalabilirsiniz. Yeme içme Türk Çarşısında olabilir. Makedonya ucuz bir ülke,çok zorlamayacaktır. Arnavutluk'da Elbasan üzerinden, Duress ve Tiran. Duress'te kalmanızı gerektirecek kada kayde değer bir şey yok. Tiran'da bir gece konaklayıp, Osmanlı'nın son kalesi İşkodra'yı görüp. Karadağ'a geçebilirsiniz. Karadağ için Bora'ya aynen katılıyorum. Budva veya Kotor'da konaklayabilirsiniz. Buradan Dubrovnik'e geçip, 2 günde burada kalabilirsiniz, Makedonya ve Arnavutluktan sonra burası size çok pahalı gelecektir elbet. Buradan Splite veya Bosna Hersek'e geçebilirsiniz. Mostar ve Saray Bosna. yapıp buradan İstanbul'a dönebilirsiniz.
dolma
20-12-2011
Tamam, öneriler için çok sağol..
NEŞE
20-12-2011
Size,Bora ve Gezmen bu işi bitirir demiştim....Her iki arkadaşımıza sormadan bu bölgeye gidilmez....İyi yolculuklar,dönüşte çok çok yazmanız dileği ile..
dolma
20-12-2011
Evet sağolsunlar ikisi de hem bilgili, hem de yardımseverler.. Bakalım, olmadı kandıracam birini rehber olarak..:)